Wkrótce przeprowadzka

panie bibliotekarki

 

 

 

 

Rozmowa z paniami bibliotekarkami

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomierzu zawsze jest ciekawie, nawet teraz, kiedy lokal biblioteki na czas remontu został przeniesiony i znajduje się w piwnicznych pomieszczeniach budynku Zespołu Szkół. Jest tam ciepło, schludnie, serdecznie i przyjemnie. Niewątpliwie jest to zasługą sympatycznych pań bibliotekarek.

Do biblioteki lubię często chodzić również dlatego, że czytam dużo książek. W wietrzne, zimne, ponure wtorkowe przedpołudnie odwiedzam obecną siedzibę biblioteki, która już niedługo powróci na swoje macierzyste, zmodernizowane włości.

Panią: Kamilę Kiezik – Goździcką dyrektorkę biblioteki Kamilę pytam:

 

 

Jak przedstawia się sprawa remontu biblioteki?

Remont biblioteki zbliża się do końca. Często tam chodzę, przyglądam się, jak postępują prace i jestem zadowolona. Teraz firma zajmie się wymianą okien, kończy remont łazienki. A my doposażamy odremontowane pomieszczenia. Lada biblioteczna jest robiona na zamówienie. Firma wykonująca prace przewiduje, że uda się jej zakończyć ten remont do końca listopada, a potem czeka nas mozolne przenoszenie książek i sprzętów, co potrwa około dwóch tygodni. Bardzo liczymy na pomoc młodzieży.

W remontowanych pomieszczeniach będzie pięknie, inaczej, nowocześniej, przytulniej.

 

 

Co wydarzyło się bibliotece po wakacjach, podczas których zorganizowałyście bardzo ciekawe zajęcia dla dzieci?

Odpowiadają panie: Kamila Kiezik-Goździcka i Kamila Kulig:

8 września na lubomierskim rynku odbyło się kolejne Narodowe Czytanie, podczas którego czytane były fragmenty „Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej”.

20 września był Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka i wtedy odwiedziliśmy naszych milusińskich z torbą cukierków.

Przez cały czas odbywają się cykliczne spotkania w przedszkolu.

 W Filii Biblioteki w Pławnej przeprowadziłyśmy projekt „Walizka pełna książek: Ważne sprawy dziewczyn i chłopaków”.

Spotkanie klas V-VIII z panią Katarzyną Wasilkowską, autorką książek, które m.in. poruszają problemy bliskie nastolatkom, a przy tym edukują, kształtują podstawy, omawiają procesy szeroko pojętej manipulacji i wpływu różnych środowisk na postawę społeczną odbyło się 22 września w Szkole Podstawowej w Pławnej. Uczestniczyło w nim około 30 dzieci, każdy uczestnik otrzymał książkę z autografem pani Katarzyny. Te zajęcia przeprowadzono dzięki projektowi finansowanemu przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

5 października w  Sali konferencyjnej Lubomierskiego Centrum Kultury odbyło się niezwykle interesujące spotkanie autorskie z panią Edytą Świętek, co było realizacją projektu Dyskusyjnego Klubu Książki dofinansowanego przez Instytut Książki oraz naszą bibliotekę.

W ramach projektu „Noc Bibliotek”, obchodzonego 7 października razem z drugą klasą Szkoły Podstawowej w Lubomierzu przeprowadziliśmy akcję pod hasłem „Absurd nie czytać”, która promowała  czytelnictwo. Wspólnie wykonaliśmy plakaty, z którymi później przemaszerowaliśmy przez miasto.

20 października pani Anna Fiszer przeprowadziła ze starszakami w lubomierskim przedszkolu pogadankę na temat zdrowia. Dzieci zobaczyły jak działa termometr i inhalator, obejrzały strzykawki, bandaże, plastry. Zapoznały się z treścią książki Barbary Supeł „ Jadzia Pętelka ma gila”.

Odbyły się także spotkania autorskie z panią Moniką Sawicką – Kacprzak autorką książek dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy tych spotkań podzieleni zostali na 3 grupy. W pierwszej z nich były 6 – latki z przedszkola oraz dzieci przedszkolne z Wojciechowa.

Rozmawiano  o zawodzie pisarza, a pani Monika opowiadała o swojej książce pt. „ O Kajtku Szczęściarzu”.

W drugim spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy II i III SP Lubomierz. Zaprezentowana została książka pt. „Smok Wawelski”, a potem odbył się quiz tematyczny. Trzecią grupę stanowili uczniowie z klasy VII i VIII SP i odbyła się rozmowa na temat twórczości Wisławy Szymborskiej. Te spotkania odbyły się z projektu Dyskusyjnego Klubu Książki dofinansowanego przez Instytut Książki.

Uczestniczyłyśmy w 22 Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich pod hasłem „Bibliotekarz Jutra”, które odbyło się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Oprócz podsumowania wszystkich szkoleń padło tam wiele propozycji całkiem nowych działań w bibliotekach.

 

 

Co wydarzy się w najbliższym czasie?

Już 18 listopada w filii bibliotecznej w Chmieleniu odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Zabytkowo i klockowo”, podczas którego  zespołowo wybudujemy z klocków Lego model naszego zabytkowego kościoła p.w. św. Maternusa. Jest to projekt współfinansowany przez Powiat Lwówecki dla dzieci szkół podstawowych naszego powiatu.

Zamierzamy również zorganizować konkurs o tematyce świątecznej dla szkół podstawowych.

15 listopada odbędzie się również spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Bardzo dziękuję za serdeczną rozmowę. Życzę bezproblemowej przeprowadzki.

 

 

(JAGA)

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email

Jedna odpowiedź