Szlaki Turystyczne Gminy Lubomierz

Długość trasy 12,5 km, czas przejścia to ok. 4 godziny

12-kilometrowa trasa nie jest trudna i
pozwala wypocząć w lesie. Spokojnie można wybrać ją na rodzinne wędrówki Po kilkugodzinnym
spacerze dotrzemy do malowniczo położonego Maciejowca, w którym obejrzeć można
dwór renesansowy i XIX-wieczny, neoklasycystyczny pałac, który po latach
popadania w ruinę ma nowych właścicieli i jest remontowany Okalający pałac park
skrywa dziesięć ponad dwustuletnich drzew. A stamtąd już tylko krok do
urokliwego Dzikiego Wąwozu. Spacer Doliną Bobru obfituje nie tylko w walory
przyrodnicze i zapierające dech w piersiach widoki. To także miejscowości pełne
historii i ciekawostek. I tak rozpoczynając wycieczkę w letniej stolicy filmów
komediowych możemy nie tylko przejść się urokliwymi uliczkami, ale także
zwiedzić muzeum Kargula i Pawlaka oraz klasztor i kościół Wniebowzięcia NMP i
św. Maternusa z XIII wieku.

Długość trasy 5,2 km, czas przejścia to ok. 1 godzina 30 minut.
 Trasa nie jest trudna, w znacznej części przebiega drogą asfaltową gdzie panuje umiarkowany ruch samochodowy. Wyruszając z miejscowości Chmieleń poruszamy się w kierunku Lubomierskiego Lasu, mijając po lewej stronie Wzniesienia Radoniowskie. Część ścieżki leśnej na trasie potrafi być podmokła nawet latem, ale bez problemu można ją ominąć.

Długość trasy 7,9 km, czas przejścia to ok. 2 godziny 16 minut

Szlak prowadzi z kierunku Lwówka Śląskiego, poniżej wzniesienia Kołodziej (454 m) (granica Gminy Lubomierz) do Lubomierza, centrum miasta,  dalej w kierunku boiska sportowego, przez Lubomierski Las do Chmielenia, następnie do granicy Lasu Rębiszowskiego (granica Gminy Lubomierz) 

Długość trasy 8,7 km, czas przejścia to ok. 2 godziny 25 minut

Szlak zielony rozpoczyna się w urokliwej Olesznej Podgórskiej, w miejscu wspólnym z szlakiem żółtym. Początkowo podąża w kierunku północno-wschodnim, kontynuując trasę razem z żółtym szlakiem. Po około godzinie marszu, przed wsią Oleszna Podgórska, zmienia kierunek na północno-wschodni, opuszczając gminę Gryfów. Przemierzając malownicze tereny, szlak prowadzi przez Płóczki Dolne, położone w dolinie potoku Płóczka. Wieś rozciąga się na przestrzeni 1,2 km od granicy Lwówka Śląskiego w stronę Gryfowa Śląskiego. Otoczone zielenią, zabudowania znajdują się na wysokości 220-230 m n.p.m. Następnie szlak kontynuuje swój bieg, prowadząc turystów do Lwówka Śląskiego, gdzie zakończy się ta fascynująca wędrówka. Płóczki Dolne stanowią jedno z etapów na trasie czarnego szlaku turystycznego z Lwówka Śląskiego na Zamek Podskale, z odgałęzieniem do jaskiń. Podczas trasy można podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale także bogatą historię i kulturę tego regionu. Szlak zielony z Olesznej Podgórskiej do Płóczek zapewnia wyjątkowe doznania zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów historii.