Biblioteczne wieści

Biblioteczne wieści miniatura

 

 

 

 

 

 

Nasza Gminna Biblioteka to miejsce bardzo przyjazne nie tylko dla Czytelników. Wspaniała, serdeczna atmosfera, przytulne, wyremontowane wnętrza, uśmiechnięte i przyjazne panie bibliotekarki, a także nieustannie organizowane przez nie ciekawe zajęcia sprawiają, że zawsze chętnie się tutaj przychodzi. Z dobrodziejstw oferowanych przez bibliotekę też lubię często korzystać.

Wybrałam się tam we wtorek, 23 kwietnia. Trafiłam na prowadzoną przez panie bibliotekarki lekcję biblioteczną. Uczestniczyli w niej uczniowie szóstej klasy naszej szkoły podstawowej. Najpierw zwiedzili pomieszczenia biblioteczne, a następnie udali się się do sali kinowej. Tam w skupieniu wysłuchali informacji o powstaniu w Getcie Warszawskim ciekawie przekazanych im przez panią Annę Fiszer i oglądnęli film na ten temat. Potem zajęli się wykonywaniem papierowych, żółtych żonkilii, będących symbolem tego powstania. Stwierdzili, że ta lekcja była bardzo ciekawa.

Aktualnie w bibliotece trwa akcja: “Łączy nas pamięć”, prowadzonej dla upamiętnienia 81 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, w której uczestniczą po kolei uczniowie klas od II do VIII oraz dwie klasy licealne, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Pławnej.

22.04. odbyły się dwa takie spotkania, a to, w którym uczestniczyłam było już czwartym w tym dniu.

Panie systematycznie prowadzą także różne zajęcia z przedszkolakami w Lubomierzu i Wojciechowie. Miłym i wzruszającym momentem był dla pań bibliotekarek prezent wręczony przez sześciolatków, które wręczyły im własnoręcznie wykonane rysunki, na których uwieczniły bibliotekę. Można je teraz podziwiać na wystawie.

W bibliotece do końca miesiąca trwa też Kiermasz Książki, cieszący się dużym powodzeniem. Można kupić za 5 zł naprawdę ciekawe książki, a są to pozycje odrzucone ze zbiorów bibliotecznych, podarowane przez czytelników oraz przekazane przez Dolnośląską Bibliotekę we Wrocławiu. Są to książki, które zostały wydane na przestrzeni 2-3 lat. Jest z czego wybierać! Do tej pory udało się już pozyskać z tej sprzedaży kwotę ok. 1000 zł.

6  marca naszą bibliotekę odwiedzili bibliotekarze z Wrocławia, Mirska i Lwówka. W spotkaniu uczestniczyli też burmistrzowie, panowie: Marek Chrabąszcz i Adam Skrzydłowski.

Lubomierskie panie bibliotekarki uczestniczyły też w “23 Forum Bibliotek Dolnośląskich – Czas zmian” we Wrocławiu.

Starają się także o pomoc finansową i wysyłają pisma z prośbą o wsparcie ich działalności do różnych instytucji.

4 kwietnia bibliotekę odwiedziła grupa ministrantów z partnerskiego miasta Wittichenau, której towarzyszył proboszcz ksiądz Ansgar Florian oraz ojciec franciszkanin z klasztoru w Goerlitz – Honorat Andrzej Suchodolski (tłumacz). Ksiądz A. Florian obchodził akurat 61 urodziny. Był więc tort, miłe spotkanie, w którym uczestniczyła także młodzież z lubomierskiej SP.

 

11 kwietnia odbyło się kolejne, comiesięczne spotkanie DKK, podczas którego dyskutowano na temat książki “Schronisko, które przestało istnieć” autorstwa Sławka Gortycha. 10 maja o godz 17.00 odbędzie się tutaj spotkanie autorskie z twórcą tej książki.

Pani Anna Fiszer uczestniczyła w konkursie “Chłopki zmieniają Polskę” ogłoszonym przez Wydawnictwo Marginesy, napisała recenzję książki i biblioteka otrzymala nagrodę -książkę z zakładkami.

Systematycznie organizowane są także zajęcia w filiach biblioteki.

Zakupionych zostało 68 nowych książek na sumę 1500 zł.

Bibliotekę często odwiedza także młodzież licealna, która korzysta z laptopa z dostępem do internetu przygotowując się do matury. Spotykają się tu też seniorki, którym panie bibliotekarki pomagają w ich działalności.

Od połowy lutego do 23 kwietnia bibliotekę odwiedziły już 1433 osoby!

 

Planowane są także kolejne zajęcia. Będzie to praca z dziećmi, różne konkursy, wprowadzanie nowych książek i wiele innych ciekawych propozycji.

Paniom bibliotekarkom nie brakuje dobrych pomysłów, często robią tzw. “burzę mózgów”, co przynosi świetne efekty. Kochają swoją pracę, wykonują ją profesjonalnie, z wielkim zaangażowaniem. Mówią, że teraz łatwiej im się pracuje, w bibliotece jest przestrzennie, schludnie, ładnie, ciepło, czysto, a panująca tu atmosfera sprzyja dobrym wydarzeniom.

Zapraszają również do odwiedzin w wyznaczone soboty.

Jako ciekawostkę podają informację, że 8 maja ukaże się książka Edyty Świętek, którą mieliśmy zaszczyt gościć w Lubomierzu.

Poprosiliśmy ją wówczas, żeby napisała książkę, której akcja będzie się toczyć właśnie tutaj. Spełniła naszą prośbę i napisała “Lato o smaku miłości”.

W internecie znalazłam taką jej recenzję:

 

“Dzień przed ślubem Wiktoria dostaje wiadomość od swojego pierwszego chłopaka, Sebastiana, który prosi ją o wybaczenie i pisze o tęsknocie za utraconą miłością. Dziewczyna ucieka więc z kościoła podczas ceremonii, czym zaskakuje nawet siebie. Za namową babci wraca do rodzinnego domu w Lubomierzu, aby zastanowić się nad swoim życiem. Nie wie, że tego samego dnia Sebastian żeni się z siostrą jej koleżanki, Pauliną…
Czy Wiktoria odnajdzie swoje szczęście w spokojnym miasteczku u boku niesfornego kota i znajomych ze szkolnych lat? A może jej życie skomplikuje się jeszcze bardziej? I czy naprawdę można mieć serce z kamienia?”

 

Paniom bibliotekarkom należy się wielkie uznanie za pracę, jaką wykonują na rzecz naszej lubomierskiej społeczności. Tak trzymać! Wielkie brawa!

Czytelników zachęcam do odwiedzania strony internetowej Gminna Biblioteka Publiczna w Lubomierzu – na fb.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email