Witamy wiosnę

dyrektor LCK pan Bogusław Chrzan wita zebranych

 

 

21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna.

Do życia budzi się przyroda. Kończy się okres długich, ciemnych i zimnych miesięcy. Wiosnę przywołuje się różnymi zwyczajami.

Najbardziej popularnym powitaniem wiosny jest Marzanna.

Ten zwyczaj po raz pierwszy został opisany już w XVI wieku przez Marcina Bielskiego. Słomiana kukła, ozdobiona różnymi wstążkami, ubrana na biało, topiona była w rzekach, jeziorach, stawach i różnie ją nazywano. Była Moreną, Marzoniokiem, Śmiercią, Śmiercichą, Śmierztką.

Była symbolem wszystkiego, co złe – zimy, chorób, niepowodzeń. Po jej unicestwieniu złe moce zostały przepędzone i torowały drogę dla rozkwitu nowego życia.

W następnym dniu kultywowano zwyczaj chodzenia z gaikiem, którym była bogato ozdobiona świerkowa lub sosnowa gałązka, zwiastująca nadejście upragnionej wiosny.

W naszym miasteczku zwyczaj związany z Marzanną jest obchodzony od bardzo dawna. Towarzyszy mu Dzień Wagarowicza. Niektórzy robią sobie wówczas wagary od szkoły, większość uczniów korzysta jednak z faktu, że szkoła organizuje w tym dniu zajęcia “na luzie” proponując wyjazdy do kina, teatru, czy inne wycieczki.

Lubomierskie Centrum Kultury już po raz kolejny zorganizowało powitanie wiosny na lubomierskim rynku. Dzieci i młodzież szkolna zaproszeni zostali na zbiórkę pod salą gimnastyczną SP.

Następnie, prowadzeni przez wóz strażacki, przemaszerowali do rynku.

To był niesamowicie kolorowy, długi i niecodzienny korowód z mnóstwem najprzeróżniejszych Marzann.

Zebranych powitali:  dyrektor LCK, pan Bogusław Chrzan oraz burmistrz, pan Marek Chrabąszcz.

Na zwycięzców konkursu na najpiękniejszą Marzannę, ogłoszonego przez LCK, czekały starannie i oryginalnie przygotowane przez nich nagrody w postaci słodyczy oraz pamiątkowe dyplomy.

Komisja oceniająca Marzanny miała do wykonania bardzo trudne zadanie.

Było ich bardzo dużo, najprzeróżniejsze, większe i mniejsze, kolorowe, wszystkie oryginalne, niektóre nawet miały imiona i wykonawcy każdej z nich z dumą prezentowali swoje dzieła.

Wyniki konkursu ogłosił wiceburmistrz, pan Adam Skrzydłowski.

W kategorii: grupy przedszkolne I miejsce zajęły Biedroneczki, II – Pszczółki, a III – Misie.

Po obchodach wręczona została również nagroda specjalna Dyrektora LCK dla Przedszkolaków z Przedszkola w Wojciechowie.

W grupie klas I – III najpiękniejszą ogłoszona została Marzanna wykonana przez uczniów klasy Ib, drugie miejscem przypadło w udziale Marzannie stworzonej przez klasę IIb, a trzecia była Marzanna klasy IIIa.

Pośród Marzann wykonanych przez klasy IV – VIII najpiękniejszą okazała się ta, którą pieczołowicie stworzyli uczniowie klasy VIIb, II miejsce należało do klasy Vb, a trzecie do VIb.

Nagrody i dyplomy wręczał pan Burmistrz. Zapowiedział również, że dla pozostałych uczestników Obchodów zostaną przygotowane przez UGiM dodatkowe nagrody i wręczone w późniejszym terminie.

Piękne to było wydarzenie, dzięki zaangażowaniu i pomysłowości wszystkich dzieci i opiekunów, a Lubomierskiemu Centrum Kultury należą się wielkie brawa i podziękowania za jego zorganizowanie!

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email