Wielkanoc

wielkanoc2

 

 

 

Już za parę dni wszyscy będziemy świętować Wielkanoc.

Jest to święto zależne od faz księżyca i przypada zawsze tydzień po pierwszej wiosennej pełni. Z tego właśnie względu Święta Wielkiej Nocy obchodzone są najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Cały okres wielkanocny trwa 50 dni, a kończy się on tzw. dniem Pięćdziesiątnicy.

 

To piękne, kolorowe święto obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie. Jest jednocześnie symbolem życia, pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny.

Kościół katolicki świętuje w ten sposób zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a zwyczaje związane z Wielkanocą wywodzą się z samej Biblii i obchodzone są w ciągu Wielkiego Tygodnia.

Początkiem jest Niedziela Palmowa upamiętniająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Święcone są wtedy specjalnie przygotowane, przystrojone palmy, które, przechowywane w domach, mają chronić domowników przed chorobami, nieszczęściem i złymi mocami.

 

W Wielki Czwartek, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w kościele praktykuje się obrzęd obmywania stóp dwunastu osobom. Kiedyś w tym dniu tradycją była też zabawa polegająca na hałasowaniu kołatkami, co miało przepędzić Wielki Post.

 

Wielki Piątek jest czasem wyciszenia. W kościele nie ma wtedy mszy świętej, a wierni modlą się w ważnych dla siebie intencjach i uczestniczą w Drodze Krzyżowej. Przy grobie Jezusa czuwają strażacy.

 

Wielka Sobota jest Wigilią Wielkanocy. Podczas nabożeństwa święci się ogień, wodę, pokarmy. Podpalana jest wielka świeca (Paschał), która pali się do końca Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z obyczajem koszyczek ze święconką powinien być przygotowany już  w Wielki Piątek.

W koszyczkach umieszczamy  baranka, który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, jajka jako symbol rodzącego się życia, chleb będący symbolem Ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności, chrzan, który symbolizuje gorycz Męki Pańskiej, sól jako istotę prawdy, ser będący symbolem pojednania człowieka z naturą, babkę (symbol umiejętności).

 

Wielka Niedziela jest świętem Zmartwychwstania Pańskiego czyli zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. W kościele katolickim odbywa się wówczas msza święta zwana rezurekcją. Zazwyczaj rozpoczyna się ona poranną procesją, która powinna okrążyć kościół trzy razy, przy śpiewie tradycyjnych pieśni.

Cała rodzina zasiada potem do uroczystego śniadania, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się poświęconymi pokarmami. Na stole nie brakuje wtedy tradycyjnych potraw: jajek, żurku, wędlin, wielkanocnych bab, mazurków, białej kiełbasy.

 

Poniedziałek Wielkanocny przede wszystkim kojarzy się z polewaniem wodą innych osób czyli śmigus dyngus.

Dawniej chłopcy polewali dziewczęta wodą lub uderzali witkami bazi na szczęście, aby mogły szczęśliwie i szybko wyjść za mąż. Dziś jest to najczęściej symboliczne pokropienie wodą.

 

Czytelnikom serdecznie życzę zdrowia, radosnego, wiosennego nastroju, dobrych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. (JAGA)

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email