Z cyklu: redakcja pyta, pan Burmistrz odpowiada

burmistrz miniatura

 

 

 

 

 

Lutowe wieści z Ratusza

 

Kiedy rozpoczną się remonty dróg gminnych i które drogi są brane pod uwagę?

Aktualnie trwa kontrola dróg pod względem technicznym. Na podstawie wspomnianej kontroli sporządzona zostaje lista dróg przewidzianych do naprawy. Pierwsze prace rozpoczną się z początkiem marca i potrwają do końca kwietnia.

 

W którym miejscu będzie się znajdowała planowana budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 500kW i jakie będzie jej przeznaczenie?

Lokalizację instalacji fotowoltaicznej planujemy w rejonie byłego basenu miejskiego. Dokładne miejsce określi projektant po przeanalizowaniu możliwości technicznych. W założeniu instalacja ma zasilać cztery budynki, tj. internat, budynek tzw. małej szkoły, klub Postulat oraz remizę strażacką.

 

Dlaczego Rada Miejska Gminy Lubomierz zamierza podjąć uchwałę o uchylenie uchwały z 25.01.24 w sprawie przyjęcia opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lubomierz?  Czy to oznacza, że na pomoc dla bezdomnych zwierząt nie zostaną przeznaczone w budżecie gminy żadne środki finansowe?

Nie, absolutnie tego nie oznacza. Środki finansowe na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie gminy z momentem przyjęcia tej uchwały. Podjęta uchwała musi zostać wycofana ze względu na to, iż nie wszystkie instytucje opiniujące projekt uchwały wypowiedziały się do jej treści.

 

 

W budowę Biedronki w Lubomierzu już mało kto wierzy. Dlaczego to tak długo trwa i czy jest jeszcze nadzieja, że taki obiekt zostanie tu w końcu wybudowany?

Ja już nieraz tłumaczyłem, że budowa tego obiektu jest jak najbardziej aktualna i niczym nie zagrożona. Nadmienię jeszcze, że nie ma mowy o tym, że inwestor się wycofał. Ja rozumiem, że trwa to już dość długo ale uzyskanie wszystkich uzgodnień wraz z pełną dokumentacją, to proces bardzo czasochłonny. Do tego dochodziły problemy z uzgodnieniami z konserwatorem zabytków i zakładem energetycznym. Jak zapewnia inwestor budowa rozpocznie się wiosną tego roku ale konkretnej daty inwestor nie podaje, ze względu na zależność od innych instytucji.

 

Czy zapowiadany na koniec lutego termin zakończenia budowy mostu w Pławnej zostanie dotrzymany?

 Aktualnie na moście trwają prace końcowe. Jak zapewnia wykonawca, most powinien zostać oddany do użytku w przeciągu dwóch tygodni.

 

Kiedy zakończą się prace na uliczce przy cmentarzu komunalnym w Lubomierzu?

Na tym terenie nie są prowadzone żadne prace, jedynie zwożona jest ziemia z poszczególnych placów budowy. Jest to ziemia między innymi z placu, na którym budowana jest hala, a także z remontowanych poszczególnych ulic. W najbliższym czasie planujemy wyrównać teren a przyległą drogę doprowadzić do właściwego stanu.

 

Zbliża się termin wyborów samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia. Jakie okręgi wyborcze i gdzie będą się znajdowały na terenie naszej gminy?

Zgodnie z załącznikiem do postanowienia nr 10/2023 Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze II z dnia 25 kwietnia 2023 r. podział Gminy Lubomierz na okręgi wyborcze przedstawia się następująco:

 

Numer okręgu wyborczego

Granice okręgu

Liczba radnych wybieranych          w okręgu

1

Lubomierz ulica: Gryfiogórska

1

2

Lubomierz ulice: Kargula i Pawlaka, Kombatantów, Kwiatowa, Polna, Ptasia, Rzeczna, Sportowa, pl. Wolności

1

3

Lubomierz ulice: Wacława Kowalskiego, Majowa, Partyzantów

1

4

Lubomierz ulice: Adama Asnyka, Fryderyka Chopina, Edukacji Narodowej, Jeleniogórska, pl. Kościelny, Tadeusza Kościuszki, Stogryna, Hieronima Wietora

1

5

Milęcice

1

6

Pławna Dolna

1

7

Pławna Górna

1

8

Golejów

1

9

Pasiecznik 1 – 95

1

10

Janice, Pasiecznik 96 – 119, Zalesie

1

11

Chmieleń

1

12

Popielówek, Radoniów

1

13

Oleszna Podgórska

1

14

Maciejowiec, Pokrzywnik

1

15

Wojciechów

1

 

 

Zapraszam wszystkich Państwa na Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w piątek – 1 marca 2024 r.

O godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo w Kościele Parafialnym w Popielówku, po czym nastąpi złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Pietryki ps. „Sokół” a dalsza część obchodów już w Lubomierzu rozpocznie się o godz. 11.15 Mszą Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Kościele Parafialnym w Lubomierzu

 

Bardzo dziękuję za informacje, życzę pomyślnej realizacji wszystkich planów.

 

(JAGA)

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email