Lubomierskie spotkanie wigilijne

wigilia 2023 miniatura

 

 

Tradycją naszego miasteczka jest także fakt organizowania corocznych spotkań wigilijnych.

W „Samych Swoich” pierwsze takie spotkanie odnotowaliśmy  w 1997 roku. Odbyło się ono 20 grudnia 1996 roku i zostało zorganizowane przez Dom Kultury. Uczestniczyło w nim ponad 20 osób, przede wszystkim samotnych: „był ksiądz Proboszcz, Burmistrz, jego zastępca, przedstawiciel rady. Panowała miła, rodzinna atmosfera, było wiele serdecznych życzeń składanych przy okazji dzielenia się tradycyjnym opłatkiem, kolędy śpiewane przez zespół Tadeusza Kozaka. Na stole śledzie, bigos z kapustą i pyszne ciasta przygotowane przez pracowników Domu Kultury.

Był to bardzo ciepły wieczór, choć mroźny, grudniowy…” (burmistrzem był wówczas pan Olgierd Poniźnik, posługę duszpasterską naszej parafii spełniał ks. Jan Dochniak).

Od tamtego czasu minęło 26 lat. I prawie co roku, w bliskiej odległości Świąt Bożego Narodzenia organizowane były spotkania wigilijne, które odbywały się w siedzibie Domu Kultury (obecne biuro „Izer”), w Klubie Postulat, a nawet na lubomierskim rynku).

I chociaż czas biegnie nieubłagalnie, mijają lata, zmieniają się organizatorzy, to nie zmienia się serdeczna, rodzinna, ciepła i magiczna atmosfera tych uroczystości.

Tak też było 15 grudnia w naszym miasteczku.  

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Lubomierskie Centrum Kultury oraz Gmina Lubomierz wspólnie zorganizowali Lubomierskie Spotkanie Bożonarodzeniowe, na które zaprosili do Sali Bankietowej „Marget” w Lubomierzu.

Zaproszenia zostały wysłane do 60 osób i prawie tyle skorzystało z nich. Strażacy dowozili na nie osoby z pobliskich sołectw.

Sala prezentowała się pięknym, świątecznym wystrojem.

Zebranych powitali serdecznie panowie:

Bogusław Chrzan – dyrektor LCK, Burmistrz Marek Chrabąszcz i jego zastępca Adam Skrzydłowski. przekazując jednocześnie serdeczne, świąteczne życzenia. Pastorałki zaśpiewali: Karolina Jędrzejczak i Marek Babicz – uczniowie naszego Zespołu Szkół.

 Wspólną modlitwę, w zastępstwie księdza Proboszcza, który nie mógł przybyć na tę uroczystość, poprowadził pan Artur Grabowski.

Następnie uczestnicy otrzymali opłatki wręczane im przez naszych Burmistrzów i strażaków.

Zaraz potem nastąpiła wzruszająca chwila, gdzie wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia dzieląc się opłatkiem.

Przyszedł czas na spożywanie wigilijnych potraw.

Był barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, smażona ryba, wigilijne krokiety, kutia, sałatka jarzynowa, soki, owoce, napoje, słodycze, ciasta.

Wszystko smakowało wybornie.

Uczestnicy tego spotkania długo, serdecznie rozmawiali ze sobą i każdy z nich wychodząc z sali dziękował organizatorom za to wspaniałe spotkanie.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego serdecznego spotkania.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email