Bożonarodzeniowe tradycje

Bożonarodzeniowe tradycje miniatura

 

 

 

Święta Bożego Narodzenia są najważniejszymi świętami dla chrześcijan. Mają w sobie magiczną moc i chyba wszyscy czekają na nie z niecierpliwością poddając się ich magii. Ubieranie choinki, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, wzajemnie przebaczania sobie win podczas łamania się opłatkiem, przygotowanie 12 potraw wigilijnych, pozostawienie wolnego miejsca przy stole to tylko niektóre z kultywowanych tradycji.

Jednym z najpopularniejszych bożonarodzeniowych symboli jest oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę na niebie. Według Ewangelii św. Marka Gwiazda Betlejemska zaprowadziła Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara do Betlejem. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia wypatrujemy w Wigilię pierwszej gwiazdki na niebie. Oznacza to, że można już rozpocząć celebrowanie świąt Bożego Narodzenia i zasiąść do wieczerzy wigilijnej.

Kolejnym symbolem tych świąt jest tradycja ubierania w domach choinki. Drzewko jest symbolem życia i odradzania się.

Ozdobom choinkowym przypisuje się różne znaczenia.

Światełka mają odstraszać złe moce. Orzechy zapewnić dobrobyt i powodzenie. Jabłka, które są obecnie zastępowane przez bombki, gwarantują zdrowie i witalność. Łańcuch jest symbolem rodzinnych więzi. Gwiazdka umieszczona na czubku choinki ma wskazywać  światło osobom, które nie mogły dotrzeć na Wigilię. Dziś choinką jest świerk, sosna lub jodła.

W wielu domach drzewko jest sztuczne. Każde z nich jest symbolem rajskiego drzewa i nadzieją życia wiecznego.

Pod choinką często umieszcza się szopkę bożonarodzeniową. W każdym kościele budowana jest także szopka betlejemska, a w niektórych miastach te symbole bożonarodzeniowych świąt budowane są na rynkach i niekiedy umieszczane są tam też żywe zwierzęta.

 

Wigilia

W tradycji chrześcijańskiej przed rozpoczęciem wieczerzy odczytywany jest fragment Ewangelii dotyczący narodzin Jezusa.

Dawniej 24 grudnia kultywowano różne zwyczaje i obrzędy. Na przykład wstawano bardzo wcześnie, co w nadchodzącym roku miało zapewnić chęć do pracy i witalność.

Istniało także przekonanie, że przebieg Wigilii ma wpływ na przyszłe życie człowieka oraz  powodzenie w gospodarstwie przez najbliższy rok. Wierzono również, że jeśli do mieszkania jako pierwszy przyjdzie mężczyzna, to wszystkich spotka pomyślność. Jeżeli przyszła kobieta, to nie było to pomyślną wróżbą na nowy rok.

Rodzice przestrzegali swoje pociechy i twierdzili, że kto w dniu Wigilii będzie niegrzeczny i dostanie karę, to przez cały rok będzie zbierał lanie.

Tradycją Wigilii jest również pozostawianie wolnego miejsca przy stole, bo nikt w tym dniu nie powinien być sam.

Według tradycji kolacja wigilijna rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Opłatek jest symbolem miłości, pojednania i poświęcenia dla innych. Tym, którzy pod wigilijny obrus kładą siano, ma ono sprowadzić dobrobyt na domostwo, a jest ono symbolem stajenki, w której urodził się Chrystus.

Według tradycji na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw, co ma symbolizować 12 apostołów, którzy zasiadali z Jezusem podczas ostatniej wieczerzy.

Panuje przekonanie, że należy spróbować każdej z wigilijnych potraw.

Typowo wigilijne potrawy to: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, karp smażony, kutia. Niektóre gospodynie w jednym uszku do barszczu umieszczają grosika wierząc, że osoba, która trafi na tę monetę, będzie szczęśliwa w nadchodzącym roku.

Jeszcze inni pozostawiają w portfelu łuski karpia wierząc, że zapewni to im szczęście i dostatek.

Zgodnie z tradycją, na stole powinno znajdować się o jedno nakrycie więcej. Dodatkowy talerz ma symbolizować osoby, które nie mogą już zasiąść z nami przy wigilijnym stole – zarówno osoby zmarłe, jak i te, które nie mogły dotrzeć na wieczerzę. Po wieczerzy wigilijnej w wielu rodzinach rozpoczyna się wspólne kolędowanie.

W niektórych domach zawiesza się jemiołę gwarantującą parze, która pocałuje się pod nią, życie w szczęściu i miłości.

W święta Bożego Narodzenia wręczamy bliskim prezenty i nawet niewielki drobiazg może sprawić dużą radość obdarowanemu.  

Wieczór wigilijny kończy się odprawianą o północy Pasterką, która upamiętnia przybycie do Betlejem pasterzy, którzy pierwsi oddali hołd nowo narodzonemu Chrystusowi.

 

Święta

Jest to zawsze czas spokoju, powagi, spotkań rodzinnych przy suto zastawionych stołach.

Dawniej uważano, że w pierwszy dzień świąt nie można za dużo spać gdyż będzie to miało zły wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i plony.

Drugi dzień świąt poświęcony jest pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i posiadania mocy czynienia cudów czyli Świętemu Szczepanowi, który został ukamieniowany po przyznaniu się do wiary w Chrystusa.

Kiedyś w tym dniu wyczekiwano kolędników, przyjmowano ich życzliwie, gdyż sądzono, że przynoszą oni dobre wróżby i życzenia.

Wszystkim Czytelnikom serdecznie życzę zdrowych, rodzinnych, spokojnych, kojących, serdecznych Świąt Bożego Narodzenia. Radości płynącej z prostych, ale pięknych chwil spędzonych w gronie najważniejszych osób.

(JAGA)

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email