Radoniowskie wieści

radoiowskie wieści 2023 miniatura

 

 

 

 

Rozmowa z panią Anną Mielniczyn

Pomimo tego, że pogoda nie zachęca do wyjścia z domu, w Radoniowie dużo się dzieje.

Sołtysem wsi i radną Rady Miejskiej Gminy Lubomierz jest pani Anna Mielniczyn, która robi co może, aby zintegrować i zaaktywizować do działania mieszkańców swojej wsi. Dzielnie pomagają jej w tym członkowie najbliższej rodziny i mieszkańcy.

 

Rozmawiam z panią Anią i pytam:

 

Co wydarzyło się ostatnio w Radoniowie?

Z okazji Dnia Niepodległości zorganizowaliśmy wieczór patriotyczny, na który zaprosiliśmy do naszej świetlicy. Marta Mielniczyn zajęła się przygotowaniem wierszy i piosenek patriotycznych. Wytrwale i cierpliwie ćwiczyła z małymi i nieco większymi mieszkańcami naszej wioski.

Występy dzieci wypadły bardzo dobrze. Dzięki nim przypomnieliśmy sobie kawałek polskiej historii i uczciliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Rodzice, dziadkowie, mieszkańcy serdecznie oklaskiwali występy dzieci, a potem wspólnie rozmawiali w świetlicy przy cieście, kawie i herbacie.

Oglądałam w internecie zdjęcia upieczonych przez mieszkanki Radoniowa rogali marcińskich, na widok których „ciekła ślinka”.

 

Kiedy i kto upiekł takie pyszności?

Po raz drugi zorganizowaliśmy warsztaty pieczenia rogali marcińskich w naszej świetlicy. Uczestnictwo w nich było płatne i zależne od ilości osób i konieczne ze względu na zakup potrzebnych artykułów do wypieków. Chętnych pań nie zabrakło. Atmosfera podczas pracy  była wspaniała, panie wymieniały się doświadczeniami, różnymi informacjami, opowiadały o różnych wydarzeniach.

Część rogali przeznaczyłyśmy na kwestę z okazji  świętego Marcina zorganizowaną 12 listopada przy naszym kościele.

Każdy może  takie rogale upiec sobie w domu ale w naszej świetlicy była  niepowtarzalna atmosfera.

 

Wasz wieniec dożynkowy zajął I miejsce w konkursie rozstrzygniętym podczas Gminnych Dożynek w Pławnej. Czy w Radoniowie zorganizowaliście swoje dożynki?

Oczywiście. 30 września zaprosiliśmy chętnych najpierw na mszę świętą w podziękowaniu za plony. Potem był wspólny poczęstunek pod naszą świetlicą. To była bardzo udana impreza.

 

 

Jakie wydarzenia  planujecie w najbliższym czasie?

Szykujemy się do Mikołaja, a imprezę planujemy 8 grudnia. Będzie dużo atrakcji, a wśród nich pokaz ogni dla dzieci i rodziców, ciepła herbata, świąteczne piosenki i inne niespodzianki. W grudniu też wspólnie z dziećmi upieczemy i udekorujemy pierniki.

Zamówiona w listopadzie siłownia zewnętrzna, zakupiona z funduszu sołeckiego, zostanie zamontowana.

Mamy nową, teraz zakrytą, piaskownicę dla dzieci. Zakupiliśmy  krzesła do świetlicy i zestaw do siatkówki, który będzie zamontowany na boisku od maja do września. Nagrodę uzyskaną za 1 miejsce w konkursie wieńców dożynkowych przeznaczyliśmy na doposażenie świetlicy.

 

 

Co jest problemem?

Na pewno jest to brak oświetlenia zewnętrznego przy świetlicy. Mamy tam zainstalowany monitoring, są kamery ale wieczorem niczego nie widać.

Pani Ania dodaje jeszcze, że zawsze można do niej dzwonić, pisać smsy z ważnymi informacjami. Ona sama wysyła informacje do każdego mieszkańca o tym, co ważnego dzieje się w Radoniowie.

O bieżących wydarzeniach z Radoniowa czytać można na stronie: Radoniów – Miodowe Wzgórza na facebooku pod adresem: facebook.com/miodowewzgorza.

Bardzo dziękuję za rozmowę, życzę realizacji wielu wspaniałych pomysłów.

 

 

Tekst: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia; Anna i Marta Mielniczyn

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email