Spacerkiem po Lubomierzu

przy kościele
 
 
 
 
Jesień to bardzo kolorowa pora roku, a słoneczna pogoda zachęca do wyjścia z domu. Korzystając ze słonecznej aury sobotniego oraz niedzielnego popołudnia postanowiłam uwiecznić na zdjęciach zastane obrazy.

Spacer lubomierskimi chodnikami nie należy jednak do przyjemności. Wszędzie jest pełno psich odchodów i trzeba uważać, by nie wdepnąć w …
Przykre jest to, że niektórzy właściciele czworonogów zapominają, że sprzątanie odchodów po ich czworonożnych przyjaciołach jest ich obowiązkiem! Przy drodze są przecież specjalne pojemniki na te odchody, a wybierając się z psem na spacer wystarczy zaopatrzyć się tylko w woreczek, posprzątać i wyrzucić. To tak niewiele pracy, a jakie ważne dla środowiska!
Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi mandat w wysokości do 500 zł.
Psie fekalia stanowią potencjalne źródło zakażenia, przede wszystkim dla małych dzieci. Kontakt brzdąca z odchodami stwarza realne zagrożenie transmisji toksokarozy i toksoplazmozy. Przez swoją lekkomyślność i lenistwo właściciel psa może narazić dzieci nawet na utratę wzroku!
Nieuprzątnięta kupa jest też niebezpieczna dla innych zwierząt – w odchodach niekiedy znajdują się pasożyty, które mogą zakazić inne czworonogi. Apel do właścicieli czworonogów brzmi: Sprzątajmy po swoich pupilach!
W Lubomierzu jeszcze nigdy nie było tylu inwestycji, ile realizowanych jest obecnie. Jedne są realizowane przez Gminę, a inne przez prywatnych inwestorów.
Do tych drugich należy budowa mieszkań na terenie dawnego zakładu tzw. “Lalek” przy ulicy Majowej w Lubomierzu oraz budowa domów przy ulicy Majowej na działkach po dawnym tartaku. Na tych terenach trwają intensywne prace budowlane.
 
Z rozmowy telefonicznej z inwestorem budowy osiedla mieszkaniowego po dawnych ”Lalkach” dowiedziałam się, że powstanie tam 25 własnościowych mieszkań.
Cała budowa będzie trwała 4 lata.
W tym roku oddane zostaną do użytku 4 mieszkania, na które są już chętni. Każde lokum składa się z dwóch pokoi, kuchni z salonem, łazienki i przedpokoju. Ogrzewanie jest elektryczne. W tej chwili budowane jest ogrodzenie, powstają parkingi.
 
W przebudowie są także lubomierskie ulice: Majowa, Stogryna. Trwa modernizacja dawnego klubu “Postulat”, Gminnej Biblioteki Publicznej, Domu Opatki.
Ku końcowi zbliżają się prace przy przebudowie parku miejskiego i placu przyklasztornego. Nie brakuje też remontów dachów na kamienicach zarządzanych przez wspólnoty.
Rozpoczęła się również długo wyczekiwana budowa hali sportowej. Do realizacji zaplanowane są też dalsze  inwestycje. Mieszkańcy nie mogą się doczekać budowy zapowiadanej “Biedronki”. Z zaciekawieniem spoglądają w stronę opatulonego matami “Złotego Rogu” i zastanawiają się, jak dalej potoczą się losy tej kamienicy…
Lubomierz się zmienia. Uroku dodają mu piękne jesienne kolory.
Serdecznie zachęcam Czytelników do spacerów, a właścicieli czworonogów do sprzątania po swoich pupilach.
 
Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email