Tam się zawsze dużo dzieje. I chociaż tymczasowa siedziba Biblioteki mieści się w skromnych warunkach, to panie bibliotekarki nie próżnują i organizują ciekawe zajęcia. Odwiedzam je pełna podziwu za sposób zorganizowania wakacji dla dzieci pod hasłem „Halo mamo, halo tato, w Bibliotece spędzam lato” . Rozmawiam z paniami: Kamilą Kiezik-Goździcką (dyrektorką Biblioteki) i Anną Fiszer.
Jakie atrakcje przygotowały panie dla dzieci?
Zajęcia były dwuetapowe. Pierwsze odbyły się przez jeden tydzień w lipcu, a drugie, również tygodniowe, w sierpniu. Trwały od godziny 10 do 13. Uczestniczyło w nich około 40 dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Naszym zadaniem był przede wszystkim ruch i zabawy na świeżym powietrzu. W tym celu zakupiłyśmy bardzo dużo gier i zabaw, piłki, gry planszowe, hula – hop, skakanki i wiele innych. Zajęcia miały różną tematykę. Było czytanie na śniadanie, robiliśmy zielniki, sadziliśmy kwiaty do doniczek, malowaliśmy na sztalugach. Byłyśmy też w Straży Miejskiej. Komendant, pan Artur Okuniewicz, mówił o bezpiecznym poruszaniu się jednośladami, informował, jak należy zachowywać się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, jak obcować z nieznajomymi. Dzieci dostały odblaski, a pan Burmistrz poczęstował je wielką torbą cukierków.
Był również grill, zawody sportowe. Dzieci bardzo dużo przebywały w plenerze, co dzień dostawały poczęstunek. Samodzielnie wykonywały sałatki owocowe, kanapki, tosty, jadły pizzę, dostawały słodycze i lody.
Odbyła się bardzo ciekawa gra terenowa z niespodziankami, podczas której odwiedziliśmy aptekę, a tam pan kierownik podarował nam lizaki. Rozmawialiśmy o zwierzętach, skakaliśmy po belach siana, omawialiśmy zagrożenia, jakie mogą spotkać dzieci w lesie.
Każde dziecko otrzymało książkę i dyplom za uczestnictwo i żadne z nich nigdy nie powiedziało, że się nudzi.
Nasza trójka opiekunek tej wakacyjnej grupy bardzo dbała o bezpieczeństwo i integrację dzieci. Liczyłyśmy, że w zajęciach uczestniczyć będzie 12 dzieci, a przyszło ich 3 razy więcej, co było bardzo miłym zaskoczeniem. Tę wakacyjną akcję wykonywałyśmy w godzinach naszej pracy, bez dodatkowego wynagrodzenia.
Gminna Komisja d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udzieliła nam wsparcia finansowego na zakup niezbędnych produktów. Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w naszych wakacyjnych zajęciach zapisały się do Biblioteki i chętnie nas odwiedzają, przychodzą też ich rodzice. Trzeba zaznaczyć, że uczestnikami tej wakacyjnej przygody z Biblioteką były dzieci z terenu całej gminy.
Serdecznie dziękujemy pracownikom UGiM, a przede wszystkim panom Burmistrzom za wsparcie, rodzicom za zaufanie, Pani Anecie Prawdzin za udostępnienie sali lekcyjnej oraz wszystkim, którzy udzielili nam jakiegokolwiek wsparcia.
8 września odbyła się 12 odsłona Narodowego Czytania i prezentacja utworu „Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W tym roku nie mogłam aktywnie uczestniczyć w tym wydarzeniu ale słyszałam i czytałam wiele pozytywnych opinii o jego przebiegu. Opowiedzcie jak było?
Dużo ludzi chciało bezpośrednio w tym uczestniczyć. Czytający na lubomierski rynek przywiezieni zostali bryczką przez Pana Grzegorza Dymitroca z Wojciechowa. Poszczególne wybrane fragmenty utworu czytali kolejno: pani Aneta Prawdzin (wicedyrektor ZS w Lubomierzu), pani Mariola Laskowska (UGiM Lubomierz), Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Nie ma mocnych” pani Helena Dudek, Wicedyrektor Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu, pani Małgorzata Kozłowska, pani Anna Kalińska (radna GiM Lubomierz), Wicedyrektor SP w Lubomierzu pani Joanna Chrabąszcz, pan Adam Skrzydłowski (Wiceburmistrz), Burmistrz pan Marek Chrabąszcz, pani Agnieszka Jurkowska – Misiewicz (nauczyciel języka polskiego).
Bardzo dziękujemy panu Grzegorzowi Dymitrocy za przepiękne i uroczyste przygotowanie zaprzęgu oraz przewiezienie gości. To wydarzenie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół w Lubomierzu przy wsparciu technicznym Lubomierskiego Centrum Kultury.
Co się aktualnie dzieje w Bibliotece?
Piszemy sprawozdania z zajęć wakacyjnych. Szukamy projektów, które mogą dofinansować naszą bibliotekę i nasze działania. Chcemy zacząć chodzić na zajęcia do Przedszkola, zorganizować spotkanie DKK.
Czekają nas także 2 szkolenia.
5 października odbędzie się spotkanie autorskie z panią Edytą Świętek. Chcemy także zorganizować w październiku tak zwaną tzw. noc bibliotek dla dzieci. Będzie również spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży, panią Moniką Sawicką.
Otrzymaliśmy też dofinansowanie w kwocie 5 tys. złotych na zakup książek, które zrealizujemy w najbliższym czasie.
Prowadzimy dwa projekty dla dzieci „Książkowy niekalendarz” oraz „Mała książka, wielki człowiek”, w których uczestniczą dzieci. Nagrodami są książki i dyplomy od naszej biblioteki.
W sierpniu zostały zakupione nowości za kwotę 1400 zł i już można je wypożyczać.
Jak przebiega remont siedziby biblioteki?
Obecnie trwają intensywne prace wykończeniowe. Do wykonania zostały jeszcze podłogi, toalety oraz wyposażenie. Jest jasno, przestronnie, a ogólne wrażenie jest bardzo miłe. Wykonano wejście dla niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że do końca tego roku obiekt zostanie oddany do użytku.
Bardzo dziękuję za rozmowę, życzę wielu pomysłów, wytrwałości i satysfakcji z pracy.
Tekst: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia od pań Bibliotekarek