Dzieci skradły serca

zajęcia taneczne

 

 

 

Rozmowa z panią Małgorzatą Kozłowską, wicedyrektorem Zespołu Szkół w Lubomierzu, a od września 2022 roku dyrektorką Przedszkola Miejskiego w Lubomierzu

 

Odwiedzam lubomierskie przedszkole. Bardzo tu pięknie, kolorowo, cieplutko, przytulnie. Dzieciaczki mają zajęcia w swoich grupach, pracują i bawią się pod czujnym okiem opiekunek. Wspólnie z panią dyrektor odwiedzam je w poszczególnych salach. W każdej z nich odbywają się inne zajęcia, Dzieci są radosne i dobrze zaopiekowane. Widać, że dobrze się tu czują.

Panią dyrektor postanawiam trochę pomęczyć i zadać kilka pytań. Oto one:

 

Proszę powiedzieć coś o sobie

W zawodzie nauczycielskim pracuję już 30 lat.

Przez ten czas 9 razy byłam wychowawczynią klas. Pięć lat pracowałam w szkole podstawowej, potem 24 lata w szkole średniej.

Prowadziłam też szkołę dla dorosłych. Mam dodatkowe kwalifikacje, skończyłam oligofrenopedagogikę i dzięki temu prowadzę zajęcia terapeutyczne. Skończyłam również zarządzanie w oświacie.

Mam 2 medale Edukacji Narodowej za osiągnięcia oraz Brązowy Krzyż Zasługi.

Pracuję z uczniem słabym i zdolnym. Prowadziłam olimpiady ogólnopolskie. Od młodzieży szkoły średniej dostałam Oskara jako nauczyciel roku sprawiedliwy, wyrozumiały, nauczyciel przyjaciel.

Mam listy gratulacyjne, na przykład za bardzo dobre przygotowanie uczniów do ogólnopolskich olimpiad.

Przez szereg lat byłam koordynatorem do współpracy z rodzicami w szkole średniej. Mieszkam w Jeleniej Górze i do pracy codziennie dojeżdżam.

Do swojej pracy podchodzę bardzo rzetelnie, wszystkim się przejmuję, a dzieci skradły moje serce.

 

 

A prywatnie?

Prywatnie już 32 lata jestem mężatką i mam dorosłe dzieci. córka Izabela skończyła 28 lat, pracuje w Świeradowie Zdroju jako dietetyk i kierownik działu gastronomicznego. W kwietniu wydałam ją za mąż. Syn Aleksander ma 23 lata i pracuje jako ratownik medyczny w szpitalu. Jestem dumna ze swoich dzieci.

 

 

Jak zorganizowane jest przedszkole?

Kadra przedszkola to 10 nauczycielek, 6 osób pomagającym nauczycielom, 2 konserwatorów, kierowca przywożący dzieci i rozwożący posiłki.

Do przedszkola uczęszcza 137 dzieci i tworzą one 6 grup.

Prowadzone są zajęcia dodatkowe. Istnieją 2 grupy logopedyczne, z 9-ciorgiem dzieci. 3 nauczycieli prowadzi zajęcia terapeutyczne, zajęcia wyrównawczo – kompensacyjne.

Prowadzona jest terapia pedagogiczna i rewalidacja. Jest też wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

Staram się integrować nasze przedszkole z oddziałami w Wojciechowie.

 

 

Jak pracuje nasze przedszkole?

Praca jest bardzo specyficzna i różni się od pracy szkoły. System godzinowy, etaty nauczycieli też jest inny. Tutaj najważniejsza jest opieka nad każdym dzieckiem, a dopiero potem realizujemy zadania edukacyjne, wychowawcze, ogólnorozwojowe.

Wszyscy nauczyciele mają odpowiednie wykształcenie. Systematycznie się doszkalają podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Trzy osoby mają uprawnienia do prowadzenia zajęć terapeutycznych.

Od września pracuję nad budowaniem pozytywnej atmosfery w przedszkolu między pracownikami, rodzicami i dziećmi.

Udało się nam zorganizować dużo więcej wyjazdów do teatru, kina „Helios”.

27 kwietnia starszaki brały udział w Regionalnym Konkursie Piosenki Angielskiej w Gryfowie i zajęły III miejsce na 7 grup startujących.

W najbliższym czasie odbędą się 3 wycieczki dla sześciu grup do gospodarstw agroturystycznych, gdzie dzieci będą mogły zapoznać się z owieczkami i pszczołami.

Po dłuższym okresie przerwy (pandemia) szykujemy się do Festynu Rodzinnego. Udało się połączyć działania Rady Rodziców, dyrekcji, wychowawców. Pozyskujemy sponsorów. Będą stoiska Policji z Lwówka, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Lwówek Śląski i Biblioteki Publicznej z Lubomierza. Dla dzieci będzie moc atrakcji, animatorki, występy, tańce, cały blok związany z malowaniem buzi, dmuchańce, a dla dorosłych cała strefa gastronomiczna: bigos, ruskie pierogi, kiełbasa, domowe ciasta, frytki, gofry, popcorn, kawa, herbata.

Mamy fanty na loterię, a uzyskane dochody przekażemy na dofinansowanie placu zabaw, zakup nowych sprzętów.

Będzie to wydarzenie nie tylko dla przedszkolaków i ich rodzin, ale dla całego miasta.

 

 

Z jakimi problemami się borykacie?

Jest ciągły brak pieniędzy na pomoce dla dzieci, pilnie trzeba wymienić miseczki w kuchni, konieczny jest zakup interaktywnego sprzętu multimedialnego.

 

 

Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

Planujemy wzmożoną współpracę z teatrami (teatr muzyczny Forte i musical Alicja w Krainie Czarów, teatr wrocławski In Art, Katolicki Teatr Edukacji Pokahontas).

Odbędą się też tradycyjne wydarzenia, takie jak: Ślubowanie starszaków, Jasełka i wspólne kolędowanie, uroczyste obchody dni Babci i Dziadka. Planujemy też zorganizowanie kolejnego Festynu Rodzinnego. W ramach projektu „Zdrowa żywność” będziemy prowadzić ogródek ekologiczny z ziołami i  warzywami.

 

 

Jakie są osobiste marzenia pani dyrektor?

Chciałabym pozostawić po sobie odnowioną placówkę i pozytywnie zapisać się w historii Lubomierza.

Marzę, by kiedyś mieć gospodarstwo z alpakami i zastosuję wtedy zniżkę dla swoich wychowanków.

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich w sobotę, 3 czerwca od godziny 10 na Festyn Rodzinny przy naszym przedszkolu.  

 

Bardzo dziękuję za serdeczną rozmowę, życzę pomyślnej realizacji wszystkich planów.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć + zdjęcia z kroniki przedszkolnej

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email