V Bieg Niepodległościowy im. Tadeusza Pietryki

przygotowania do biegu kobiet

 

 

Sportowa odsłona Wojewódzkich Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Lubomierzu, czyli V Bieg Niepodległościowy im. Tadeusza Pietryki

 

Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej gminie składały się z wielu niepowtarzalnych wydarzeń, przygotowanych pieczołowicie przez Lubomierskie Centrum Kultury.

25 lutego uczestniczyliśmy w koncercie patriotycznym Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w kościele WNMP i św. Maternusa w Lubomierzu. Był to wspaniały koncert pieśni patriotycznych.

 

27 lutego zorganizowany został Dzień Muzealny na temat Żołnierzy Niezłomnych. W Lubomierskim Centrum Kultury można oglądać wystawę dotyczącą Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych.

 

28 lutego odbył się V Bieg Niepodległościowy im. Tadeusza Pietryki na dystansie 1963m. Wydarzenie miało miejsce na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej w Lubomierzu. Pięknie świeciło słońce, ale było mroźno. Na przygotowanej trasie biegu był śnieg, błoto i lód. Pod namiotem na zwycięzców czekały nagrody, ciepłe napoje i słodycze. Konferansjerem tego wydarzenia był pan Łukasz Laszczyński. Zabezpieczeniem biegu zajmowali się nasi niezawodni strażacy, znajdujący się na całej trasie, mocno dopingujący startujących.

Bieg odbywał się w dwóch kategoriach. Startowały kobiety i mężczyźni. Wśród kobiet I miejsce zajęła Karolina Pyka, druga była Marija Yanpolska, III miejsce przypadło w udziale Justynie Ratusza.

Trasę wśród mężczyzn najszybciej pokonał Bartosz Podobiński, drugi był Kamil Złocik, a jako trzeci na mecie zameldował się Bartosz Jarmulak.

Najstarszym zawodnikiem okazał się 71- letni pan Dariusz Tocki z Olszyny.

Wszyscy uczestnicy tego patriotycznego biegu otrzymali gadżety, które wręczała im niezawodna pani Alicja Nawojczyk – Ciereszko, która w organizację tego zadania włożyła mnóstwo pracy i serca.

Zwycięzcom gratulacje i nagrody przekazywali nasi włodarze: burmistrz Pan Marek Chrabąszcz i jego zastępca, pan Adam Skrzydłowski, którzy także dopingowali startujących.

W sumie w tym biegu wystartowało ponad 120 zawodników. Byli wśród nich nie tylko mieszkańcy naszego miasta i gminy, ale także przedstawiciele straży granicznej, wojska czy Urzędu Gminy i Miasta w składzie: Grzegorz Nawojczyk, Anna Chmura i Mariusz Moroz. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie naszego Zespołu Szkół. Wystartowali także nauczyciele.

W pokonanie wyznaczonej trasy włożyli wiele wysiłku. Do mety nie wszyscy zdołali dobiec, niektórzy ostatni odcinek pokonywali maszerując. Wszyscy zziajani, ubłoceni, ale szczęśliwi, że udało się pokonać to trudne, ale bardzo szczytne zadanie.

Organizatorom należą się gratulacje! To była profesjonalnie przygotowana i zrealizowana impreza!

 

Pakiet startowy dla wszystkich uczestników oraz poczęstunek sfinansowany został z Funduszy Fundacji KHGM Polska Miedź oraz Lubomierskiego Centrum Kultury.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email