Historia „Złotego Rogu” ma swój dalszy ciąg

Historia „Złotego Rogu” miniatura

 

 

 

„Złoty Róg” to duży budynek w centrum miasta, o dwóch kondygnacjach nadziemnych, z poddaszem nieużytkowym, podpiwniczony. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 915,23m2. Budynek wpisany jest do rejestrów zabytków i jego remont może być prowadzony jedynie pod nadzorem konserwatora. Kiedyś była to jedna z piękniejszych kamienic. Po wojnie swoją siedzibę miała tam Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. W 1958 roku zapadła decyzja o przeniesieniu tam gospody, która od 1947 roku funkcjonowała w rynku. Ustalono wówczas, że kuchnia i magazyny tej gospody będą znajdowały się w pomieszczeniach piwnicznych, a dwie sale konsumpcyjne na pierwszym piętrze. Kuchnia tamtej restauracji była obszerna i nowoczesna. Jej środek zajmował duży piec węglowy z podkową do grzania wody. Znajdował się tam również szczelnie zamykany kocioł, w którym gotowano przede wszystkim duże ilości posiłków regeneracyjnych. Kuchnia wyposażona była też w duże patelnie elektryczne, elektryczną maszynkę do mięsa, wyparzacz elektryczny, elektryczny młynek do kawy. Funkcjonowała też wahadłowa winda. Sale restauracyjne miały nieco różne przeznaczenie. Ta, znajdująca się po lewej stronie od wejścia na pierwsze piętro była jadalnią, a po prawej stronie sprzedawane były różne alkohole i zimne zakąski.

Od 1 stycznia 1990 roku restauracja przeszła w ajencję. Potem pojawił się nowy właściciel, któremu udało się odnowić piwnicę, uruchomić bilard i automaty zręcznościowe. Próbowano tam też organizować wyżywienie, dyskoteki, punkt szybkiej gastronomii „Ania”. Potem budynek ten jeszcze niefortunnie, kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Nie przeprowadzano tam żadnych remontów, budynek niszczał, był opustoszały i nieogrzany.

W 2006 roku w Lubomierzu kręcone były zdjęcia do serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i budynek „Złotego Rogu” został wybrany do realizacji kilku scen filmowych. Pomieszczenie na parterze wykorzystano jako celę, gdzie nagrywano sceny brutalnego przesłuchiwania filmowej radiotelegrafistki Natalii, którą odtwarzała Karolina Gruszka. Jeszcze inne sceny kręcone były na pierwszym piętrze oraz na strychu tego budynku. Wtedy też wykonano kilka małych remontów niezbędnych do scenografii serialu.

Potem jeszcze kilka razy ogłaszane były przetargi na wykupienie budynku.

Mijały lata, kamienica niszczała, nie była ogrzewana i stało się tak, że została obciążona zadłużeniem w wysokości 5 mln zł, co było istotną przeszkodą w znalezieniu kupców. Dzięki temu, że gmina mogła nabyć ten obiekt bez obciążeń, Rada Miejska zdecydowała o jego zakupie do zasobów gminnych, co sfinalizowane zostało na początku 2019 roku. Ogłaszane kilkakrotnie przez gminę przetargi, pomimo zainteresowania kilku potencjalnych nabywców, nie skutkowały zbyciem obiektu.

Dopiero przetarg, który odbył się 7 lutego 2022 roku zakończył się nabyciem nieruchomości przez firmę LUXBURG CAROLATH SP. Z.O.O Maciejowiec 59, reprezentowaną przez członka Zarządu Aleksandrę Graffin Von Luxburg Furstin zu Carolath – Beuthen, z którą została podpisana odpowiednia umowa.

Spółka ta przygotowuje się do generalnego remontu tej kamienicy. Opracowane już zostały wizualizacje wyglądu budynku z zewnątrz oraz rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz. Planowana jest dobudowa poddasza, w której ma się znaleźć 26 pokoi hotelowych. Na parterze, według planów, ma powstać restauracja, a w obecnych pomieszczeniach piwnicznych funkcjonować ma kuchnia, bar piwny, piwnica na wino. W umowie sprzedaży został zawarty termin rozpoczęcia i zakończenia tej inwestycji, która potrwa kilka lat.

Z najnowszych informacji wynika, że konserwator zabytków zażyczył, by na czas remontu inwestor na rusztowaniach zamontował siatkę, na której umieszczona zostanie wizualizacja wyglądu budynku po remoncie, co wpłynęłoby na estetykę placu budowy. Obecnie ustalany jest koszt wykonania takiej siatki i jeśli będzie on za wysoki, to inwestor rozpocznie prace od remontu elewacji.

Z pewnością każdy mieszkaniec miasta będzie ciekawie przyglądał się działaniom inwestora. Jeżeli wszystkie prace będą przebiegać zgodnie z planem, fachowo, terminowo, to trzeba mieć nadzieję, że „Złoty Róg” wyglądał będzie tak, jak przedstawiono go na wizualizacjach. Oby tak się stało ! 

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Wizualizacje pochodzą od inwestora

 

img_20221116_085548968

Zdjęcie 16 z 16

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email