Smutne pożegnanie…

od dyrektora LCK

 

 

Niedziela, 21 sierpnia, to bardzo smutny dzień w naszej parafii. Podczas sumy w naszym kościele, z wielkim żalem, żegnaliśmy naszego proboszcza ks. Erwina Jaworskiego, który był z nami przez 8 lat. Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski zdecydował, że ks. Erwin Jaworski będzie nowym proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Jeleniej Górze, gdzie zastąpi zmarłego ks. płk. Andrzeja Bukieja.

Uważam, że to wielka strata dla naszej parafii. Dla mnie ks. Erwin to wspaniały duchowny, ksiądz z powołania, niezwykle serdeczny, wrażliwy na potrzeby parafian, wyrozumiały, mądry proboszcz, na którego pomoc, dobrą radę, współczucie, pocieszenie zawsze można było liczyć.

Licznie zgromadzeni w kościele parafianie podkreślali wielkie zaangażowanie ks. Erwina w sprawy parafii, jego osiągnięcia, zasługi na rzecz mieszkańców i miasta. Najpierw podziękowania złożyli ministranci, po których głos zabrała Pani Iza Piątek, która powiedziała:

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
 – Św. Jan Paweł II.

Drogi Księże Proboszczu Erwinie

Muszę to powiedzieć: jesteśmy w szoku. Wiadomość o  decyzji księdza Biskupa spadła na nas jak grom z jasnego nieba w piękny, słoneczny, wakacyjny dzień. Pan Bóg ma dla nas nowy plan, nie szczędzi nam doświadczeń. Szanujemy Twoją decyzję, ale …

Kolejna zmiana w naszej parafialnej rodzinie, a rodzinę łączą szczególne więzy. Mieliśmy je okazje budować i zacieśniać przez prawie 8 lat. Przyszło nam przeżyć wspólnie bardzo wiele ciekawych dni, niezapomnianych tygodni i lat.

W tym czasie dbał Ksiądz o nasze dusze udzielając nam sakramentów, odprawiając Msze święte w każdą intencję, którą chcieliśmy ofiarować Panu Bogu i o nietypowych godzinach: wczesnym rankiem, o 7 rano lub późną nocą, o 21 czy nawet o 24 (nie licząc Pasterki). Wzbogacił Ksiądz nasz wachlarz nabożeństw o Drogę Krzyżową każdego 14 dnia miesiąca i cotygodniową adorację Najświętszego Sakramentu. Pobłogosławił Ksiądz również odprawiane nabożeństwa wynagradzające Matce Bożej w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Nie mogę tu nie wspomnieć o pokazaniu całemu światu skarbu ukrytego na terenie plebani, którym dziś możemy nie tylko się szczycić ale także modlić się w obecności ziemskich śladów istnienia około 300 świętych. Zainicjowałeś salę z ekspozycją strojów liturgicznych, których mogą nam pozazdrościć kustosze w niejednym muzeum. Dziś wielu turystów może je podziwiać, szczególnie podczas nocnego zwiedzania kościoła, które przyciągało tłumy zwiedzających.

Współtworzyłeś obchody święta patrona miasta, św. Maternusa, połączone
z odpustem w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża. Zainicjowałeś radosne obchody Bożego Narodzenia przez wspólne kolędowanie po pasterce. Nasze dzieci, zamiast udawać straszydła, mogły bawić się na Balu Wszystkich Świętych, w przebraniach przedstawiających świętych
i błogosławionych.

Nasza parafia została wpisana jako miejsce noclegowe na trasie szlaku św. Jakuba dzięki wyremontowaniu części pomieszczeń w budynku plebanii.

Dbałeś również o bieżące remonty naszych parafialnych kościołów, a jest ich trochę. Uczyniłeś jeszcze wiele innych rzeczy, o których wiedzą tylko Ci, którzy przyszli do Ciebie i poprosili o pomoc a Ty jej nie odmówiłeś. Z serca, za wszystko dziękujemy.

Pandemia rozluźniła trochę nasze rodzinne relacje, a gdy po niej zaczęliśmy je  odbudowywać, uspokajać emocje … znów zburzony został nasz spokój – nie dano nam czasu by się nad decyzją księdza Biskupa zastanawiać, rozważać. Jedyne, co nam pozostaje, to pozostawić z ufnością wszystko Panu Bogu.

Dziś możemy powiedzieć serdeczne „Bóg zapłać” za wszystko, co nam dałeś Księże Erwinie, przeprosić za brak zrozumienia, nieporozumienia i prosić, abyś wyjeżdżając z Lubomierza zabrał ze sobą tylko dobre wspomnienia. My zapewniamy o modlitwie i życzymy owocnej pracy wśród nowych parafian w Jeleniej Górze.

Niech nasza droga będzie wspólna,
niech nasza modlitwa będzie pokorna,
niech nasza miłość będzie potężna.
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei będzie sprzeciwiać.

Tymi słowami powitaliśmy Cię Księże Erwinie i dziś niech one będą myślą przewodnią w posługiwaniu w owczarni Pana na nowej parafii.

W kronice parafialnej zostało zapisane:

 26.10.2014 r. Powitanie nowego Proboszcza, a pod datą 22.08.2022 r zapiszemy Pożegnanie księdza Erwina. Mamy nadzieję, że odwiedzisz nas kiedyś, bo Jelenia Góra nie tak daleko. Szczęść Boże.”

Nie zabrakło szczerych podziękowań i wielu wzruszeń przekazywanych także przez przez liczne grono zgromadzonych w kościele przedstawicieli władz gminnych, szkół, stowarzyszeń, parafian. Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz, pan Michał Pater, przeczytał podziękowania od władz naszego miasta, dyrektor Lubomierskiego Centrum Kultury Pan Bogusław Chrzan, serdecznie podziękował za owocną współpracę, dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu Pan Marek Kozak, również przekazał podziękowania w imieniu nauczycieli i uczniów naszych szkół. Było także mnóstwo indywidualnych podziękowań i życzeń dotyczących pracy ks. Erwina w nowej parafii. Tym smutnym przeżyciom towarzyszyły łzy i wspomnienia oraz żal i smutek, że nastąpił bardzo smutny moment pożegnania proboszcza, który w życiu naszego kościoła i miasta zapisał się złotymi zgłoskami…

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email