Lubomierski Wakacyjny Dolny Śląsk

miniatura Lubomierski Wakacyjny Dolny Śląsk

 

 

W poniedziałek, 18 lipca, rano do naszego miasteczka zawitała ekipa telewizji Wrocław, która przygotowała kolejny program „Wakacyjny Dolny Śląsk – Ruszaj z nami”.

Jest to cykl wakacyjnych audycji telewizyjnych o tematyce turystycznej, promujący atrakcje oraz tożsamość Dolnego Śląska – jego walory przyrodnicze, historyczne, społeczne i kulturalne. Emisje odbywają się w czwartki o godzinie 18:50.

Co tydzień telewizja Wrocław pokazuje ciekawe trasy i miejsca. Zwraca uwagę na zabytki, przyrodę i ludzi pełnych pasji. Z każdym odwiedzanym przez nich miejscem wiążą się ciekawe historie, a także zagadki.

Program prowadzi redaktor Agnieszka Kapłon, redaktorem programu jest pan Andrzej Jóźwik, a producentem pani Lidia Chojnacka, która wielokrotnie odwiedzała nasze miasteczko podczas wielu programów telewizyjnych realizowanych przed, w trakcie i po festiwalach. Tym razem czuwała nad realizacją odcinka o naszym mieście.

Najpierw ekipa telewizyjna udała się z kamerą do naszego kościoła. Tam o historii tej wspaniałej świątyni niezwykle ciekawie opowiadał pan Zbigniew Rotkiewicz.

Kolejnym etapem pracy naszych telewizyjnych gości była rozmowa z panem Michałem Paterem o tegorocznym XXV Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych.

Pan Michał odpowiadał na pytania dotyczące programu tegorocznej imprezy, mówił o tablicach w Zaułku Filmowym, zespołach, które uświetnią program muzyczny oraz zachęcał do wzięcia udziału w plebiscycie publiczności na komedię XXV-lecia OFFK w Lubomierzu.

Kolejnym miejscem, uwiecznionym kamerą było nasze Muzeum Kargula i Pawlaka, które zrobiło duże wrażenie na naszych gościach, a Pani Redaktor Lidia Chojnacka długo podziwiała korzystne zmiany, jakie tu nastąpiły po rewitalizacji Domu Płóciennika.

Na pytania dotyczące muzeum miałam przyjemność odpowiadać osobiście. Przypomniałam historię powstania tego obiektu, którą zapoczątkował przyniesiony przeze mnie do lokalu redakcji gazety Sami Swoi (mieścił się on na parterze Domu Płóciennika) obraz św. Antoniego, który mój dziadek Albin nosił na plecach podczas kręcenia sceny targu w filmie Sami Swoi. Wówczas też narodził się pomysł powstania naszego muzeum.

Opowiedziałam też kilka zabawnych historyjek, które wydarzyły się podczas gromadzenia zbiorów do tego muzeum. Wspomniałam również, że współzałożycielem muzeum był Pan Olgierd Poniźnik, ówczesny burmistrz Lubomierza.

Kamerzysta utrwalił na taśmie wiele eksponatów i miejsc w Domu Płóciennika.

 Następnie udał się z kamerą do rynku gdzie, również filmował różne zakątki naszego uroczego miasteczka.

Pani Agnieszka Kapłon jeździła po tych miejscach na rowerze.

Następnie ekipa udała się do Pławnej, aby tam przygotować materiał z Panem Dariuszem Milińskim.

Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do obejrzenia tego programu w czwartek, 28 lipca o godzinie 18:50 na kanale telewizji Wrocław.    

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email