“Sami Swoi” mają już 30 lat!

niektóre wydania

 

Jako, że od samego początku bardzo aktywnie uczestniczyłam we wszystkich działaniach związanych z hasłem “sami swoi”, pozwolę sobie na wspomnienia. Wszak dotyczą one także historii naszego miasteczka.

5 stycznia 1992 roku zapadła decyzja o wydawaniu lokalnej gazety. Kierownikiem Domu Kultury, Sportu i Rekreacji był wówczas Pan Olgierd Poniźnik. Ja pracowałam jako nauczyciel polonista w lubomierskiej podstawówce. Przedyskutowaliśmy dokładnie wspólny pomysł i zabraliśmy się do pracy. Wkrótce dołączyli do nas Panowie: Marek Misiewicz, Robert Onoszko i Ryszard Trawiński jako fotograf.

I tak to się potoczyło.

Można śmiało powiedzieć, że jednocześnie był to rok, kiedy przygoda Lubomierza pod hasłem: ”sami swoi” zaczęła się kręcić.

Była już gazeta, niedługo potem zaczęliśmy w redakcyjnej siedzibie na parterze Domu Płóciennika gromadzić pamiątki po filmie “Sami swoi” i tak mozolnie, krok po kroku powstawało Muzeum Kargula i Pawlaka.

Rok 1997 zapisał się w tej historii jako data Pierwszego Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych.

Kolejne lata – to następne edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych, a o każdej z nich można napisać ciekawą książkę.

Gazeta towarzyszyła wszystkim ważnym wydarzeniom na terenie miasta i gminy. Stała się kroniką tego miejsca. Pisaliśmy o tym, co dzieje się aktualnie w urzędzie, domu kultury, szkołach, przedszkolach, bibliotekach, sołectwach, przekazywaliśmy informacje od policji, strażaków, sięgaliśmy do powojennych lat historii miasta, byliśmy zawsze tam, gdzie działo się coś interesującego.

Byliśmy także współorganizatorami wielu wydarzeń kulturalnych.

Na przestrzeni lat zmieniał się skład redakcyjny, ale gazeta wydawana była dalej.

Co roku, w styczniu, podczas poszczególnych edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy świętowaliśmy kolejne urodziny naszego miesięcznika. Były pyszne torty podarowane zespołowi redakcyjnemu przez Państwa Mirosławę i Jerzego Horbaczów, wspaniałe wspomnienia i płynące zewsząd życzenia.

Przez te lata ukazały się 322 wydania „Samych Swoich”. Dziś to potężny zbiór roczników, w których zapisanych jest 28 lat i 3 miesiące historii naszej małej ojczyzny oraz albumy z tysiącami zdjęć dokumentujących wydarzenia.

Ostatnie papierowe wydanie miesięcznika “Sami Swoi” ukazało się w marcu ubiegłego roku.

Nadszedł czas pandemii i w naszym życiu wiele się zmieniło.

“Sami Swoi” przenieśli się do internetu i informacje przekazują na stronie Lubomierskiego Centrum Kultury.

Cieszę się, że nadal mogę pracować w zespole redakcyjnym.

A wszystkim Państwu, którzy pracowali ze mną przy wydaniach papierowych i obecnie serdecznie dziękuję i życzę by nasza gazeta ciągle trwała.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email