Lubomierskie apteki dawniej i dziś…

farmaceutki miniatura

 

Pierwsza powojenna lubomierska apteka została otwarta już w 1946 roku,  nazywała się „Pod Orłem”, a prowadziła ją wykształcona farmaceutka, Pani Zofia Panczyszyn, która przejęła poniemiecką aptekę.

Na słojach i szafach widniały jeszcze napisy poniemieckie. Lokal apteki na początku był mały, dopiero później został przebudowany i całkowicie zmieniony. Likwidacja pierwszej apteki nastąpiła na początku lat 50- tych. 

Zły stan budynku nie pozwalał na dalsze jego użytkowanie. Przez kilka lat apteki nie było. Życie w mieście stało się o wiele trudniejsze. Sytuacja poprawiła się dopiero w 1955 roku. Wówczas w miejscowym ośrodku zdrowia uruchomiono punkt apteczny. Początkowo prowadził go Pan Handschuh z córką Reginą Mandat.

Pod koniec lat 50- tych w punkcie aptecznym zaczęła pracować pani Zofia Kasperkiewicz. Punkt apteczny w ośrodku zdrowia istniał do 1974 roku, kiedy to po gruntownej przebudowie oddano do użytku lokal apteczny znajdujący się w centrum miasta.

W 1974 roku do Lubomierza sprowadzili się państwo Ujcowie. Pani Olimpia Ujec, jako magister farmacji, przez 15 lat prowadziła lubomierską aptekę. Początkowo pomagała jej w tym Pani Kasperkiewicz, następnie apteką zajęli się państwo Urszula i Krzysztof Gąsiorowscy, farmaceuci, którzy w 1991 roku otworzyli tu aptekę pod nazwą „Melissana”.

W 2012 roku państwo Magdalena i Dariusz Dąbrowscy wybudowali nowy ośrodek zdrowia i tam również zaczęła funkcjonować apteka „Przyjazna”.

W Lubomierzu były więc dwie apteki. Ludzie częściej korzystali z usług apteki „Przyjazna” ponieważ łatwiej było wykupić leki na miejscu, zaraz po wyjściu od lekarza. Państwo Gąsiorowscy zamknęli swoją aptekę. Potem została otwarta jeszcze apteka „U Maternusa”, która po niedługim okresie funkcjonowania również została zamknięta.

Kierownikiem apteki „Przyjazna” w Lubomierzu, mieszczącej się w budynku Niepublicznej Opieki Zdrowotnej „Lubomed” s.c. przy ul. Gryfiogórskiej 6, jest Pan mgr Michał Pietrzykowski. Apteka funkcjonuje tu od 18 października 2012 roku. Pracuje w niej obecnie 6 osób i jest to firma rodzinna. W naszej aptece jest około 10.000 różnych leków! Z usług apteki korzystają nie tylko mieszkańcy miasta i gminy Lubomierz, bardzo często odwiedzają ją również pacjenci z okolicy.

 

Bardzo sympatyczny kierownik apteki, Pan Michał,  na pytanie:

Jakie leki najczęściej kupują pacjenci?

Odpowiedział:

Najczęściej kupowane są preparaty na rozrzedzenie krwi.

I dodał:

Jesteśmy już trzecim pokoleniem farmaceutów. Mój syn też się wybiera na farmację, a więc to będzie już czwarte pokolenie aptekarzy w naszej rodzinie. Bardzo lubimy swoją pracę tutaj, bo pacjenci są życzliwi. Życzę Im wszystkim dużo ruchu, zdrowia i pogody ducha.

 

Apteka „Przyjazna” czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach:

8.00 – 18.00 i w soboty od 9.00 do 15.00,

telefon: (75) 7348699; email: aptekalew@wp.pl.

 

Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email