Lubomierskie Spotkania z Polską Komedią – z notatnika uczestnika

lewińska, kordek michrowski

Od 5 do 8 sierpnia w Lubomierzu wiele się działo. Dzięki Lubomierskiemu Centrum Kultur y można było bardzo kulturalnie spędzić czas, spotkać się ze znajomymi, powspominać.

W czwartek 5 sierpnia w naszym kościele odbył się koncert organowy muzyki filmowej w wykonaniu Kuby Zawadzkiego. Trudno mi było uwierzyć, że można z organów wydobyć tak piękne dźwięki, jakby grała orkiestra. Koncert rozpoczął się improwizacją na temat motywu z filmu “Sami swoi”, potem zdolny organista zagrał jeszcze wiele filmowych “kawałków”. I było pięknie, nastrojowo i filmowo. To był udany wstęp do tego, co przygotowano dla widzów w następnych dniach.

6 sierpień poświęcony został pamięci niedawno zmarłego Jerzego Janeczka, wiernego przyjaciela naszego Festiwalu. W pięknym ogrodzie Muzeum Kargula i Pawlaka odbyło się spotkanie z Iloną Kuśmierską, filmową Jadźką, żoną Witii (Jerzego Janeczka), która bardzo serdecznie wspominała zmarłego aktora, odsłoniła Jego portret, który na stałe został umieszczony w muzeum. Przy okazji dodała też garść informacji o sobie.

Niedługo po tym spotkaniu odbył się kolejny koncert w kościele, gdzie Anna Kamińska i Emil Smardzewski muzykę filmową zagrali jazzowo. Ten koncert jak i wszystkie pozostałe transmitowany był w internecie i można go było oglądać na dużym telebimie w rynku.

Potem na małej scenie w rynku mogliśmy podziwiać talent muzyczny Justyny Pasternak.

W tym dniu nasze Kino Za Rogiem “Raj” zaprosiło widzów na komedię “Planeta singli 3”, a wieczorem, w ramach wspomnień Jerzego Janeczka, na telebimie w rynku można było oglądać “Samych swoich”.

Sobotnie imprezy rozpoczęły się projekcją bajki dla dzieci w Kinie Za Rogiem i przeglądem krótkometrażowych  komediowych Etiud filmowych.

O 13.30 ogród przy muzeum znów zatętnił życiem. Na spotkanie autorskie z Grażyną Wolszczak i Cezarym Harasimowiczem, które prowadził dziennikarz Marcin Michrowski, przybyło wielu “łowców autografów”. Aktorzy bardzo ciekawie opowiadali o swoich rolach, zamierzeniach, a pani Grażyna zdradziła kilka sekretów dotyczących jej młodzieńczego wyglądu. Aktorzy nikomu nie odmówili wspólnego zdjęcia czy autografu. Niedługo potem, przy odpowiedniej oprawie,  umieścili swoje tablice w Zaułku Filmowym.

O godz 16,00 odbył się kolejny koncert w kościele – “Podróż za jeden uśmiech” w wykonaniu zespołu Five Up. To było fantastyczne przeżycie, muzyka filmowa w wykonaniu tych artystów w kościelnych wnętrzach zabrzmiała magicznie i niepowtarzalnie. Prowadząca koncert Dominika Łukasiewicz pochodzi z Chmielenia, jest stypendystką Ministra Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu, gra na klarnecie, jest animatorką kultury.

O godz. 18.15 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na małej scenie w rynku, a zaraz potem podziwialiśmy Małgorzatę Lewińską i Dariusza Kordka w mini recitalu. Jeszcze później odbył się recital Pawła Ziółkowskiego oraz koncert jubileuszowy (online) zespołu Sztywny Pal Azji, transmitowany na telebimie w rynku. Ten dzień, bardzo bogaty w wiele niezapomnianych wydarzeń zakończyła projekcja filmu “Nie ma mocnych” na rynku, w ramach wspomnień Jerzego Janeczka.

Niedzielny poranek rozpoczął się od projekcji filmu dla dzieci “Pinokio” w naszym kinie “Raj”. Potem odbyły się kolejne spotkania autorskie, najpierw z Wojciechem Dąbrowskim, a nieco później z Małgorzatą Lewińską i Dariuszem Kordkiem. Ponownie było bardzo ciekawie, serdecznie, na luzie i swojsko. Potem wymienieni aktorzy odsłonili swoje tablice w Zaułku, złożyli tradycyjne, festiwalowe przysięgi i wszyscy udali się na kolejny koncert do kościoła.

Tym razem w odsłonie “Z miłości do filmu” w wykonaniu artystów Teatru Capitol z Wrocławia ponowne zabrzmiała muzyka filmowa.

Zainteresowani mogli obejrzeć film “Miszmasz czyli kogiel-mogiel 3” w naszym kine “Raj”. Wieczorem na małej scenie w rynku artyści Teatru Capitol zaprezentowali się w antykabarecie “Gwiazdy kina”. Potem nastąpiło zamknięcie imprezy i projekcja filmu “Kochaj albo rzuć.

Przez wszystkie dni dopisała pogoda, było mnóstwo ludzi, stragany i wspaniała festiwalowa atmosfera. Organizatorom należą się duże brawa i podziękowania. Nie zabrakło ciekawych koncertów, spotkań z aktorami, filmów, wzruszeń, festiwalowych wspomnień.

Zdjęcia i filmy z tego wydarzenia można również obejrzeć na fb – Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu, serdecznie zachęcam do odwiedzin,

Za rok jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. Oby udało się go zorganizować bez pandemicznych obostrzeń.

 

(JAGA)

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email