Lubomierskie Spotkania z Polską Komedią – z notatnika uczestnika

lewińska, kordek michrowski

Od 5 do 8 sierpnia w Lubomierzu wiele się działo. Dzięki Lubomierskiemu Centrum Kultur y można było bardzo kulturalnie spędzić czas, spotkać się ze znajomymi, powspominać.

W czwartek 5 sierpnia w naszym kościele odbył się koncert organowy muzyki filmowej w wykonaniu Kuby Zawadzkiego. Trudno mi było uwierzyć, że można z organów wydobyć tak piękne dźwięki, jakby grała orkiestra. Koncert rozpoczął się improwizacją na temat motywu z filmu “Sami swoi”, potem zdolny organista zagrał jeszcze wiele filmowych “kawałków”. I było pięknie, nastrojowo i filmowo. To był udany wstęp do tego, co przygotowano dla widzów w następnych dniach.

6 sierpień poświęcony został pamięci niedawno zmarłego Jerzego Janeczka, wiernego przyjaciela naszego Festiwalu. W pięknym ogrodzie Muzeum Kargula i Pawlaka odbyło się spotkanie z Iloną Kuśmierską, filmową Jadźką, żoną Witii (Jerzego Janeczka), która bardzo serdecznie wspominała zmarłego aktora, odsłoniła Jego portret, który na stałe został umieszczony w muzeum. Przy okazji dodała też garść informacji o sobie.

Niedługo po tym spotkaniu odbył się kolejny koncert w kościele, gdzie Anna Kamińska i Emil Smardzewski muzykę filmową zagrali jazzowo. Ten koncert jak i wszystkie pozostałe transmitowany był w internecie i można go było oglądać na dużym telebimie w rynku.

Potem na małej scenie w rynku mogliśmy podziwiać talent muzyczny Justyny Pasternak.

W tym dniu nasze Kino Za Rogiem “Raj” zaprosiło widzów na komedię “Planeta singli 3”, a wieczorem, w ramach wspomnień Jerzego Janeczka, na telebimie w rynku można było oglądać “Samych swoich”.

Sobotnie imprezy rozpoczęły się projekcją bajki dla dzieci w Kinie Za Rogiem i przeglądem krótkometrażowych  komediowych Etiud filmowych.

O 13.30 ogród przy muzeum znów zatętnił życiem. Na spotkanie autorskie z Grażyną Wolszczak i Cezarym Harasimowiczem, które prowadził dziennikarz Marcin Michrowski, przybyło wielu “łowców autografów”. Aktorzy bardzo ciekawie opowiadali o swoich rolach, zamierzeniach, a pani Grażyna zdradziła kilka sekretów dotyczących jej młodzieńczego wyglądu. Aktorzy nikomu nie odmówili wspólnego zdjęcia czy autografu. Niedługo potem, przy odpowiedniej oprawie,  umieścili swoje tablice w Zaułku Filmowym.

O godz 16,00 odbył się kolejny koncert w kościele – “Podróż za jeden uśmiech” w wykonaniu zespołu Five Up. To było fantastyczne przeżycie, muzyka filmowa w wykonaniu tych artystów w kościelnych wnętrzach zabrzmiała magicznie i niepowtarzalnie. Prowadząca koncert Dominika Łukasiewicz pochodzi z Chmielenia, jest stypendystką Ministra Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu, gra na klarnecie, jest animatorką kultury.

O godz. 18.15 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na małej scenie w rynku, a zaraz potem podziwialiśmy Małgorzatę Lewińską i Dariusza Kordka w mini recitalu. Jeszcze później odbył się recital Pawła Ziółkowskiego oraz koncert jubileuszowy (online) zespołu Sztywny Pal Azji, transmitowany na telebimie w rynku. Ten dzień, bardzo bogaty w wiele niezapomnianych wydarzeń zakończyła projekcja filmu “Nie ma mocnych” na rynku, w ramach wspomnień Jerzego Janeczka.

Niedzielny poranek rozpoczął się od projekcji filmu dla dzieci “Pinokio” w naszym kinie “Raj”. Potem odbyły się kolejne spotkania autorskie, najpierw z Wojciechem Dąbrowskim, a nieco później z Małgorzatą Lewińską i Dariuszem Kordkiem. Ponownie było bardzo ciekawie, serdecznie, na luzie i swojsko. Potem wymienieni aktorzy odsłonili swoje tablice w Zaułku, złożyli tradycyjne, festiwalowe przysięgi i wszyscy udali się na kolejny koncert do kościoła.

Tym razem w odsłonie “Z miłości do filmu” w wykonaniu artystów Teatru Capitol z Wrocławia ponowne zabrzmiała muzyka filmowa.

Zainteresowani mogli obejrzeć film “Miszmasz czyli kogiel-mogiel 3” w naszym kine “Raj”. Wieczorem na małej scenie w rynku artyści Teatru Capitol zaprezentowali się w antykabarecie “Gwiazdy kina”. Potem nastąpiło zamknięcie imprezy i projekcja filmu “Kochaj albo rzuć.

Przez wszystkie dni dopisała pogoda, było mnóstwo ludzi, stragany i wspaniała festiwalowa atmosfera. Organizatorom należą się duże brawa i podziękowania. Nie zabrakło ciekawych koncertów, spotkań z aktorami, filmów, wzruszeń, festiwalowych wspomnień.

Zdjęcia i filmy z tego wydarzenia można również obejrzeć na fb – Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu, serdecznie zachęcam do odwiedzin,

Za rok jubileusz 25-lecia Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych. Oby udało się go zorganizować bez pandemicznych obostrzeń.

 

(JAGA)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email