Chodźmy na spacer!

droga krzyżowa tablica


W tym roku pogoda strasznie z nami „pogrywa”, zadziwia, denerwuje i rodzi wątpliwość, co przyniesie kolejny dzień.

Radość, jak płynie z przyglądania się naturze, to jedna z atrakcji, które od zawsze oferuje nam wiosna. Teraz, gdy powoli widać ją w naszym otoczeniu, miło wybrać się na dłuższy spacer i poprzyglądać nie tylko zmianom, jakie niesie nam przyroda. Zapraszam więc na super spacer po naszej najbliższej okolicy. Ruszamy drogą w stronę Chmielenia. Po drodze mijamy ogródki działkowe „Sami Swoi”. Tam już zaczęła się wiosna i prace. Kwitną pierwsze kwiaty, ludzie pracują przy porządkowaniu swoich działek, niektórzy już nawet kopią, grabią i robią grządki. Kontynuujemy nasz spacer w stroną lasu i dochodzimy do pięknego miejsca. Jest tu staw, ogrodzone miejsce z ławkami i wiatą, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko, posilić się pieczonymi kiełbaskami i udać się w dalszą drogę przez las ścieżką przyrodniczą „Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie”. Mijamy kolejno barwne duże tablice, gdzie możemy poznać tajemnice zwierząt żyjących w naszych lasach. Na kolorowych zdjęciach widzimy między innymi: sarny, jelenia szlachetnego, borsuka, dzika, dowiadujemy się,  gdzie występują, jakie mają  preferencje pokarmowe, poznajemy ciekawostki ich dotyczące. Dochodzimy do końca ścieżki przyrodniczej i znajdujemy się na parkingu leśnym. Przed nami widzimy świeżo wyremontowaną neogotycką kapliczkę p.w. św. Trójcy nazywaną również Leśną. Niedawno na kapliczkę spadło drzewo, mocno ją uszkodziło i dzięki staraniom Nadleśnictwa Lwówek Śląski, obiekt ten odzyskał dawną świetność. Szkoda tylko, że wycięto okazałe drzewa, w cieniu których można było posiedzieć na ławeczkach przed tym obiektem.

Przechodzimy na drugą stronę ulicy i zaczynamy wędrówkę Drogą Krzyżową. Umieszczona na wejściu tablica informuje, że  „stacje Drogi Krzyżowej powstałe na początku XX wieku w lubomierskim lesie są wyrazem pobożności pasyjnej  ludności mieszkającej ówcześnie na terenie parafii w Lubomierzu. Droga Krzyżowa wyznacza 14 tablic kamiennych z wizerunkami przybliżającymi mękę i śmierć Chrystusa. Najbliżej 14 stacji Drogi Krzyżowej „Złożenie Pana Jezusa w grobie” po drugiej stronie drogi do Chmielenia znajduje się neogotycka kaplica p.w. św. Trójcy. Z inicjatywy Nadleśnictwa Lwówek Śląski i parafii w Lubomierzu pod koniec 2010 roku stacje Drogi Krzyżowej zostały uzupełnione i odnowione, a w I Niedzielę Adwentu poświęcono i odprawiono po wielu latach Drogę Krzyżową.”

Ścieżka wiedzie przez las, wokół świeże powietrze i śpiew ptaków. Dochodzimy do I stacji Drogi Krzyżowej  i ruszamy w drogę powrotną. Po drodze mijamy kilka pań z kijkami, widzimy mężczyznę modlącego się przy kapliczce, mijamy kilka samochodów. Ruch na tej ulicy jest niewielki, wdychamy świeże leśne powietrze i wracamy do domu, by zaplanować kolejny wypad do ciekawych miejsc w naszej gminie. A tych nie brakuje!!!

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email