Klimatyczny Jarmark w Lubomierzu

xi_kiermasz_bozonarodzeniowy_lubomierz_2018-31
Mało rzeczy wprowadza nas w klimat świąteczny tak jak to robią kiermasze, są one okazją do zakupu kulinarnych specjałów, ale też niepowtarzalnych, ręcznie robionych ozdób świątecznych. 
 


W niedzielę, 16 grudnia 2018 roku na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa w Lubomierzu odbył się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy, któremu towarzyszył Gminny Konkurs Dekoracji Bożonarodzeniowych oraz Przeglądu Kolęd i Pastorałek. 

Organizatorami wydarzenia byli: Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu, Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza, Zespół Szkolno– Przedszkolny w Lubomierzu: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej i Przedszkola Miejskiego. Wydarzenie prowadził Michał Pater.

Choinki, bombki, stroiki, wianki ze świecą, kartki pocztowe i wiele wymyślnych ozdób na bożonarodzeniowy stół przykuwało uwagę i zachęcało do zakupów. Do tego miejsce kusiło zapachem domowych wypieków, ciast, pasztetów, pierogów, gorącego barszczu, któremu ciężko było się oprzeć. 
Domowe wyroby od zawsze cieszyły się sporym powodzeniem wśród odwiedzających jarmarki. Wszak takich specjałów próżno szukać na sklepowych półkach. Tradycyjny bożonarodzeniowy jarmark był okazją do wyjątkowych zakupów, ale przede wszystkim okazją do spotkania się ze znajomymi, wspólnych rozmów, wymiany kulinarnych doświadczeń, składania sobie życzeń i kolędowania.

Lubomierski rynek już przed południem tętnił życiem. Uroczystego otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego dokonał Burmistrz Marek Chrabąszcz, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości. W tym roku lubomierski jarmark swoją obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP Zofia Czernow, Bożena Pawłowicz- Sekretarz Gminy Lubomierz, Alina Sudoł-Kornalewicz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Wiesław Ziółkowski- Radny Rady Powiatu Lwóweckiego, delegacja gości z miasta partnerskiego Wittichenau oraz licznie przybyli radni Gminy Lubomierz. W sposób szczególny Burmistrz powitał wszystkich wystawców i mieszkańców Lubomierza, którzy przybyli na to wydarzenie. 
– Jarmark bożonarodzeniowy to taka nasz tradycja. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że zbliża się ten piękny czas. Jest to czas ciepła, radości i życzliwości. – mówił Burmistrz Marek Chrabąszcz, który złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia. – Tej życzliwości ludzkiej życzę Państwu nie tylko w Święta, ale również, na co dzień, żebyśmy byli dla siebie pogodni, żebyśmy uśmiechali się do siebie, na co dzień, abyśmy mogli ze sobą rozmawiać. Życzę wszystkim Wesołych Świąt i wszystkiego najlepszego w zbliżającym się Nowym Roku. 

Życzenia wszystkim złożyła także Pani Poseł Zofia Czernow – Przyjmijcie jak najlepsze życzenia świąteczne, żeby to były cudowne, Święta w scenerii zimowej, a gorące uczucia, żeby rozgrzewały atmosferę świąteczną przy stołach i żeby to były Święta rodzinne, święta z przyjaciółmi, żebyśmy też pamiętali o osobach samotnych, o tych, którzy nie mają rodziny, żeby razem byli z nami i razem cieszyli się tą wielką radością, którą mamy w naszej tradycji Świąt Bożego Narodzenia. W trakcie, gdy wystawcy z lubomierskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele sołectw, lokalnych stowarzyszeń czy wystawcy indywidualni zachęcali do robienia zakupów, komisja konkursowa XI Gminnego Konkursu Dekoracji Bożonarodzeniowych oceniała zgłoszone prace. W tym roku w skład Komisji wchodzili: Pani Anna Danieluk – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierza, Pani Jadwiga Sieniuć – redaktor naczelna miesięcznika Sami Swoi i Marek Dral – Lwówecki.info.

Marek Dral: Po raz pierwszy miałem ogromną przyjemność oceniać dekoracje i przyznam się, iż jest to bardzo trudne zadanie. Stoły wręcz uginały się pod wymyślnymi dziełami sztuki, a ich poziom był bardzo wysoki, co nie ułatwiało zadania. Jeszcze raz wszystkim uczestnikom gratuluje pomysłowości, talentu i zaangażowania.
Wyniki XI Gminnego Konkursu 
Dekoracji Bożonarodzeniowych – Lubomierz 2018
W kategorii „Wystawcy indywidualni”:I – Katarzyna Babicz
II – Żaneta Idzik, Izabela Król
III – Ewa i Zofia Borejko
Wyróżnienie – Elżbieta Sulima 

Kategoria Sołectwa i StowarzyszeniaI – Klub „Nie ma Mocnych”
II – Sołectwo Oleszna Podgórska
III – Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz

W kategorii zespołów młodzieżowych:

I – Przedszkole Miejskie w Lubomierzu
II – Koło Plastyczne „Kolorowe Plastusie”
III – Koło Biblioteczne, przy Gminnej Bibliotece w Lubomierzu
Wyróżnienie – Koło Biblioteczne w Pławnej
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Pławnej
Wyróżnienie – Zespół Szkół w Lubomierzu

 
Ogromne podziękowania należą się także sponsorom, bez których Konkurs nie mógłby się odbyć. Sponsorami XI Gminnego Dekoracji Bożonarodzeniowych w Lubomierzu byli: 
Marek Chrabąszcz Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz, Ośrodek Kultury i Sportu w Lubomierzu, Zofia Czernow Posłanka na Sejm RP, Daniel Koko Starosta Lwówecki, Wiesław Gierus Prezes ZUOK „Izery” w  Lubomierzu, Albina i Bogdan Rudak, Michał Pater Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Lubomierz, Tadeusz Andruszków Radny Gminy i Miasta Lubomierz, Radosław Chorążyczewski Radny Gminy i Miasta Lubomierz, Anna Mielniczyn Radna Gminy i Miasta Lubomierz, Krystyna Andrzejczak Radna Gminy i Miasta Lubomierz, Małgorzata Pasierbska Radna Gminy i Miasta Lubomierz, Anna Kalińska Radna Gminy i Miasta Lubomierz, Dariusz Penkala Radny Gminy i Miasta Lubomierz.Przez cały czas trwania Jarmarku wystawcom i mieszkańcom towarzyszyły kolędy i pastorałki. To za sprawą występów na lubomierskiej scenie, na której zaśpiewali: Nikola Ziętek, Weronika Paś, Małgorzata Szostak, Kornelia Hajdul, Honorata Szulc, Yulia Romaniuk, Małgorzata Szostak i Yulia Romaniuk. 

Bożonarodzeniowy Jarmark przeszedł do historii. Przed nami czas przygotowań do Świąt. Życzymy wszystkim, aby ten przedświąteczny okres był radosny i pełen życzliwości. 
 
Źródło: http://lwowecki.info/pl/7480/57/c/klimatyczny-jarmark-w-lubomierzu.html
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email