Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej gminie

bieg2

 

 

 

 

To święto ustanowione zostało w 2011 roku.

1 marca 1951 roku  w więzieniu na Warszawskim Mokotowie rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Wcześniej odbył się pokazowy proces. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Uroczystości upamiętniające tych bohaterów odbyły się tutaj już po raz siódmy, 28 lutego.

Rozpoczęło je złożenie wiązanek kwiatów na pomniku Ś.P. Tadeusza Pietryki ps. „Sokół”, którego mogiła znajduje się na cmentarzu przy kościele w Popielówku.

Na tę uroczystość przybyły delegacje, które powitał przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz pan Marek Ciereszko.

– Zespołu Szkół w Lubomierzu z dyrektorem panem Markiem Kozakiem i jego zastępczynią panią Anetą Prawdzin.

– Lubomierskiego Centrum Kultury z panią Alicją Nawojczyk – Ciereszko, panami: Bogdanem Ciereszko, który jest jednocześnie radnym Rady Powiatu Lwóweckiego, Łukaszem Pludrą,  

– ZOSP RP Gminy Lubomierz, który reprezentowali panowie: Przemysław Janków i Leszek Krauze.

– przedstawiciele Nadleśnictwa w Lwówku,

– pan Damian Gładysz Prezes Stowarzyszenia „Klasztor” Lubomierz.

Nie zabrakło także uczniów Zespołu Szkół.

Przemówienie wygłosił zastępca Burmistrza pan Janusz Lichocki, który przypomniał historię odkrycia dokonanego w Popielówku w 2018 roku, kiedy to w kościele odnaleziony został sztandar o symbolice wskazującym Armię Krajową.

Wtedy także na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich, którzy polegli w wojnie odkryto polski napis upamiętniający osadników Polaków z 1946 roku, byłych partyzantów AK, NSZ, BCH.

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań ustalono, że w Popielówku w 1947 roku założona została przez żołnierzy majora Henryka Flame antykomunistyczna organizacja „Żandarmeria Sił Podziemnych”.

Wśród nich znajdował się Tadeusz Pietryka ps. „Sokół”,

który został aresztowany w 1955 roku, skazany przez WSR w Katowicach za działalność o charakterze szpiegowskim na 15 lat więzienia.

W 1956 roku na mocy amnestii wyszedł na wolność i wrócił do Popielówka, gdzie spędził resztę życia.

Jego mogiła stała się miejscem składania hołdu poległym Żołnierzom Niezłomnym.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych był VII Bieg Pamięci im. Tadeusza Pietryki PS. „Sokół” na dystansie 1963.

Wzięło w nim udział ok 85 uczestników, wśród których były dziewczęta i chłopcy z Zespołu Szkół oraz ich niektórzy nauczyciele.

Uczestniczyła w nim także pani Alicja Skibińska z wnuczkiem Marcelem.

Bieg nie należał do łatwych ponieważ trasa była długa, wymagająca, prowadziła po różnym terenie. Zawodnicy przybiegali na metę mocno zmęczeni. Otrzymywali tam oryginalne nagrody przygotowane przez Lubomierskie Centrum Kultury.

Imprezę prowadził pan Łukasz Laszczyński, który niektórych uczestników pytał o wrażenia.

Zwycięzcami tegorocznego biegu zostali:

Karolina Pyka, Patrycja Witkowska, Wiktoria Sulich w kategorii kobiety oraz: Adam Trela, Maciej Mierzwa, Bogdan Arendt w kategorii mężczyźni.

Ostatnim akcentem obchodów tej uroczystości była projekcja filmu „Wyklęty” w kinie „Raj”.

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Gmina Lubomierz, Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz, Zespół Szkół w Lubomierzu, Lubomierskie Centrum Kultury.   

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email