W tym roku tradycyjnie odwiedzą nas ludzie kina. W Zaułku Filmowym pojawią się nowe pamiątkowe tablice. A kto zapowiedział swój przyjazd?
Maria Niklińska
Polska aktorka i piosenkarka. Najpierw uczęszczała na zajęcia, potem śpiewała w Zespole Pieśni i Tańca Varsovia. 8 lat uczyła się grać na pianinie, 2 lata spędziła w Teatrze Ochota u państwa Machulskich, przez 8 lat prowadziła telewizyjny program 5-10-15, występowała też w Teatrze TV.
Jej debiut filmowy to udział w dwóch odcinkach serialu „Tajemnica Sagali”. Bez wiedzy mamy chodziła też na lekcje śpiewu. Postanowiła zostać aktorką i w 2006 roku ukończyła Warszawską Akademię Teatralną. Studiowała też w Nowym Jorku. Uczestniczyła także w programie „Jak oni śpiewają” i „Taniec z Gwiazdami”. Występowała między innymi w takich filmach, jak: „Stara baśń. Kiedy słońce było Bogiem”, „Ja wam pokażę”, ”Jutro idziemy do kina”, „Czarny”, „Ciacho”, „Prosto z nieba”.
Zagrała także w wielu serialach: „Na dobre i na złe”, „Rodzinka”, „Kryminalni”, „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Czas honoru”, „Na Wspólnej”. Nagrała też płyty.
Monika Jarosińska
Aktorka i piosenkarka. W 1995 roku ukończyła Studium Aktorskie „Lart – Studio” w Krakowie, a 4 lata później studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po ślubie przeprowadziła się na Maltę i rozpoczęła tam nowe życie tworząc salon kosmetyczny. Do kraju przylatywała na plany zdjęciowe. Tęsknota za ojczyzną okazała się silniejsza, bo aktorka po 7 latach podjęła decyzję o powrocie do Polski. W jednym z wywiadów powiedziała o sobie:
„Jestem człowiekiem stadnym, muszę coś robić, kreować, czuć się potrzebna. Bez realizowania się jako aktorka i wokalistka nie czuję się szczęśliwa”.
Jako wokalistka występowała w Polsce, Tokio, Indiach, Francji, Belgii, Omanie, Ibizie i Londynie. Uczestniczyła w wielu eventach filmowych i pokazach mody. Zagrała w takich filmach jak: „Sukces”, „Miasteczko”, „Plebania”, „Quo vadis”, „Samo życie”, „Dzień Świra”, „Show”, „7 przystanków na drodze do raju”, „Tak czy nie?”, ”Park 1000 westchnień”, „Pitbull”,,”2 strony medalu,” „Dziewczyny z Lwowa”.
Maria Duffek – Bartoszewska
Polska scenograf, dekorator wnętrz i kostiumograf filmowa. Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jaggiellońskim. W 2018 roku za scenografię do filmu „Twój Vincent” otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Karierę rozpoczęła w 1997 roku jako odpowiedzialna za dekorację wnętrz w debiutanckiej „Przystani” Jana Hryniaka i kostiumy w dokumencie „Cybulski”. „Ostatnia podróż Joanny Kawalec”. Samodzielnie przygotowała scenografię do filmu „Jutro będzie niebo”. Pracowała przy ponad 80 produkcjach, również międzynarodowych. Współpracuje z Lubomierskim Centrum Kultury, przekazała stroje filmowe do naszego muzeum. Gościła już w Lubomierzu.
Karol Dziuba
Polski aktor, który w 2015 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i został aktorem warszawskiego Teatru Narodowego. Zagrał w serialach: „O mnie się nie martw” i „Zawsze warto”, które przyniosły mu popularność. W 2020 roku uczestniczył w programie rozrywkowym „Twoja twarz brzmi znajomo”. Zagrał w takich filmach jak: „Bodo”, „Lekarze na start”, „Gwiazdy”, „Całe szczęście”, „Zenek”, „Korona Królów”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”, „Stulecie Winnych”, „Przyjaciółki”, „Polowanie na ćmy”, „Sami Swoi. Początek”, gdzie wystąpił jako Władysław Kargul. Współpracuje również z Teatrem Polskiego Radia. Na codzień stroni od blasku fleszy. Ceni życie rodzinne. Jego pasją jest fotografia i często publikuje swoje zdjęcia w mediach społecznościowych, a jego konto obserwuje kilka tysięcy osób. Zna język angielski i hiszpański, śpiewa barytonem, gra na gitarze i na pianinie. Jego sporty to: box, koszykówka, siatkówka, łyżwy, jazda konna, pływanie, karate, nurkowanie, żeglarstwo, poker. Posiada kurs ratownika WOPR.
Wiesław Saniewski
Jest reżyserem i scenarzystą filmowym. Jego dzieła są przesiąknięte przemyśleniami inteligenta, który w każdym podejmowanym temacie stara się odgadnąć motywy i głębię psychologiczną prezentowanych bohaterów. Od urodzenia mieszka we Wrocławiu, gdzie zrealizował większość swoich filmów. Jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował też historię sztuki i dziennikarstwo. W 1980 roku ukończył Studium Scenariuszowe PWSFTviT w Łodzi. Dwukrotnie był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest wykładowcą scenariopisarstwa i reżyserii w szkołach filmowych w Polsce i poza jej granicami.
W 1990 roku otrzymał nagrodę miasta Wrocławia, jest też laureatem liczących się nagród i wyróżnień filmowych. Między innymi stworzył takie filmy jak:
„Banach. Między duchem a materią”, „Wygrany”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Zwyczajna świętość”, „Deszczowy żołnierz”, „Obcy musi fruwać”,” „Dotknięci”, „Sezon na bażanty”, „Nadzór”, „Planeta Krawiec”, „Wolny strzelec”, „Poza układem”, „Dom kobiet” i inne. Zasiadał w jury na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Pracował jako dziennikarz i felietonista w miesięczniku „Odra”. Na początku swojej drogi filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmie „Dyrygent” oraz Sylwestrem Chęcińskim i Wojciechem Marczewskim. Wielokrotnie działał wbrew układom i polityce, przez co między innymi jego filmy przez lata wstrzymywane były przez cenzurę, zwolniono go z pracy, a z afisza ściągnięta została sztuka teatralna „Nienasycenie” na podstawie powieści Witkiewicza we Wrocławskim Teatrze Współczesnych. Jest autorem takich książek jak:
„Wróżenie z kina”, „Niewinność utracona w kinie”.
Paweł Domagała
Aktor, piosenkarz, muzyk i kabareciarz. W 2007 roku ukończył studia w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Współpracował z wieloma teatrami. W 2023 roku był jurorem w programie rozrywkowym „Twoja Twarz brzmi znajomo”. Pan Paweł komponuje piosenki, pisze do nich teksty, śpiewa, nagrywa płyty i wspólnie z żoną napisał scenariusz serialu „Rafi”, w którym również zagrali. Powiedział o tym serialu:
„Poświęciliśmy mu naprawdę dużą część naszego życia i dlatego jest dla nas taki ważny. Przede wszystkim jest to serial komediowy, ale jest tam dużo naszego poczucia humoru, jest moja i Zuzy wrażliwość jest to, co nas bawi i wzrusza, tematy, które są dla nas ważne. Wychodzę z założenia, że życie jest krótkie i warto je fajnie przeżyć. Ale to właśnie rodzina daje mi siłę. Jest dla mnie najważniejsza. Nie wiem czy za jakiś czas, ktoś będzie pamiętał moje piosenki czy role, a dzieci będą. Myślę że facet przede wszystkim musi być odpowiedzialny za swoje czyny, odważny i odpowiedzialny. Nie może uciekać, chować się, tylko brać na klatę wszystkie swoje błędy i w miarę możliwości je naprawiać i tyle. Nie powinien też obwiniać innych, świata za swoje niepowodzenia”.
Paweł Domagała zagrał w takich filmach jak: „Za duży na bajki”, „ Rafi”, „Na chwilę, na zawsze”, „8 rzeczy, które nie wiecie o facetach”, „W jak morderstwo”, „Zostań w domu”, „O mnie się nie martw”, „Żmijowisko”.
Andrzej Gałła
Polski aktor teatralny i filmowy. W teatrze zadebiutował w 1976 roku, a 5 lat później ukończył studium aktorskie przy teatrze Kalambur we Wrocławiu. W 1997 roku zdał egzamin reżyserski, eksternistyczny. Publiczność poznała go dzięki roli prezesa Andrzeja Kozłowskiego w serialu „Świat Według Kiepskich”. Zagrał między innymi w filmach takich jak: „Sam pośród swoich”, „O rety, moja babcia ma chłopaka” , „Głośniej od bomb”, „Rzeźnia numer 1”, „Kup teraz”, „Prosto z nieba”, „80 milionów”, „Gimbaza”, „Na układy nie ma rady”, „Lany poniedziałek”. Obecnie pracuje jako aktor w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu. Od ponad 20 lat gra w filmach Piotra Matwiejczyka. Ostatnio pracował w powstającym filmie „ Listy do M 6”.
Robert Gonera
W 1991 roku ukończył Wrocławską Filię PWST w Krakowie, w której później prowadził zajęcia warsztatowe. Potem związał się z wrocławskim Teatrem Polskim. Na ekranie zadebiutował w „Marcowych Migdałach” (1989). W roku 1990 odwiedził Lubomierz, gdzie zagrał w filmie Teresy Kotlarczyk „Zakład”. Inne filmy z jego udziałem to między innymi: „Pora na czarownicę”, „Obcy musi fruwać”, „Tajemnica Sagali”, ”Gry uliczne”, „Życie jak poker”, „Zabij ich wszystkich”, „Dług”, „Strefa ciszy”, „Sezon na leszcza”, „Nie ma zmiłuj”, „Przedwiośnie”, „Krew z nosa”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Wyjazd integracyjny”, „Przepis na życie”, „Prawo Agaty”, „Znachor”. Grał w wielu serialach telewizyjnych (M jak Miłość, Komisarz Mama, Na sygnale, Ojciec Mateusz, Wojenne dziewczyny, Lekarze, Na dobre i na złe, Świat Według Kiepskich, Pierwsza Miłość, Glina, Na Wspólnej i inne). W 1999 roku otrzymał nagrodę Polskiego Orła w kategorii najlepsza rola męska w filmie „Dług”. Posiada również wiele innych nagród filmowych. Prywatnie jest ogromnym fanem lotnictwa.
Mieliśmy przyjemność goszczenia Roberta Gonery w 2012 roku. Wówczas umieścił swoją tablicę w Zaułku Filmowym.
Artur Chamski
Aktor i piosenkarz, od 2001 roku związany z teatrem Studio Buffo. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Lalkarskim filii PWST we Wrocławiu. Zagrał między innymi w musicalach „Metro” i „Romeo i Julia”. W 2005 roku zajął 2 miejsce w plebiscycie redakcji ifilm.pl na najciekawszego aktora młodego pokolenia. W 2008 roku został zwycięzcą czwartej edycji programu rozrywkowego „Jak oni śpiewają”. Uczestniczył też w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”.
Filmografia: „Podróż Niny”, „Boża podszewka”, „Klinika samotnych serc”, „Kryminalni”, „Na dobre i na złe”, „Apetyt na miłość”, „Fala zbrodni”, „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia”. W Lubomierzu gościł w 2020 roku. wówczas odbył się jego koncert w kościele, a aktor i piosenkarz umieścił wtedy swoją tablicę w Zaułku Filmowym.
Piotr Matwiejczyk
Jest czołowym twórcą kina niezależnego. Przy produkcjach filmowych pełni najczęściej funkcję reżysera, scenarzysty i montażysty, czasem także operatora, aktora, kierownika produkcji oraz producenta. Filmem zajmuje się od 1992 roku. Współpracował przy ponad 60 produkcjach. Wyreżyserował co najmniej 30 filmów krótko- i pełnometrażowych. Kilkakrotnie był gościem naszego Festiwalu i prezentował tu również swoje filmy. Ma także swoją tablicę w Zaułku Filmowym. W tym roku odbędzie się projekcja jego najnowszego filmu pt. „Na pastwę lasu”. Stworzył między innymi takie filmy jak:
„O czym są moje oczy”, „Homo Father”, „Emilia”, „Wstyd”, „Pamiętasz mnie?”, „Kup teraz”, „Piotrek 13”, „Prosto z nieba”, „Zaraza”, „Trochę w ciąży”, „Świrnięty Mikołaj”. Jest założycielem amatorskiej wytwórni filmowej „Muflon Pictures”.
Na podstawie wiadomości wyszukanych w internecie opracowała Jadwiga Sieniuć, zdjęcia z internetu i moje.