Powitanie lata w Pławnej

przyjacielskie rozmowy

 

 

 

 

O tym, że Pławna to Magiczne Miejsce przekonałam się po raz kolejny.

W sobotę, 6 lipca przy świetlicy wiejskiej, odbywało się oryginalne powitanie lata. Organizatorzy i tym razem nie zawiedli.

Sołtys Marcjan Majer powiedział, że na początku zakładano, że okazją do świętowania lata miało być wspólne ognisko z kiełbaskami. Podczas dyskusji ze znajomymi, którzy aktywnie angażują się w życie wsi, padło wiele ciekawych propozycji. Dzięki temu planowane spotkanie nabrało wielu dodatkowych atrakcji.

Przed świetlicą powstała wystawa maszyn rolniczych, którą zorganizował pan Dariusz Szorc. Wspaniałe domowe jadło na dziedzińcu przed świetlicą oferowały, bardzo prężnie działające, panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Pławnianki”. 

Można było delektować się takimi pysznościami przygotowanymi przez nie, jak:

smażone pierogi, bigos, gołąbki, kiełbasa z grilla,  hot dog, hamburger, pajda ze smalcem + ogórek, frytki, naleśniki z serem, naleśniki z dżemem, gotowana kukurydza.

Do kupna najróżniejszych domowych przetworów zachęcali mieszkańcy Pławnej Górnej 82.

Nie zabrakło także lodów i gofrów.

Ciekawie o swoich zainteresowaniach i działaniach opowiadali goście z Poznania zachęcając do uczestnictwa w Queście, którzy stworzyli Quest w Pławnej, a jest to spacer wynoszący 3,8km do najciekawszych miejsc w Pławnej.

Imprezę otworzył występ księdza Jakuba Bartczaka z Wrocławia, który rapując inspiracje z Pisma Świętego porwał do wspólnego śpiewania uczestników. Była to bardzo oryginalna ewangelizacja, po której liczni uczestnicy prowadzili przyjacielskie rozmowy z duchownym i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie tego Questu i przejście jego trasą.

Wielu chętnych zgromadziło się przy stoisku, gdzie można było zająć się płukaniem złota i srebra.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko, na którym dwóch sympatycznych kowali prezentowało  pokazy kowalstwa wykonując różne metalowe przedmioty.

Pani Beata Piekalska z Gospodarstwa „Bogata Owca” pokazywała, jak tradycyjnie, przy pomocy kołowrotka, odbywa się obróbka runa owczego.

Dzieci lepiły różne przedmioty z gliny.

Strażacy przygotowali kurtynę wodną, która w ten upalny dzień była atrakcją i bardzo chętnie korzystały z niej przede wszystkim dzieci. Miały one także możliwość zabawy na dmuchańcach, przejażdżki zabytkowym traktorem.

Imprezę prowadził sołtys, pan Marcjan Majer, który jest bardzo zaangażowany w życie wsi, a pomagają mu w tych integrujących i potrzebnych działaniach liczni mieszkańcy. Współorganizatorami pławnieńskiego powitania lata były Rady Sołeckie Pławnej Dolnej i Górnej, Lubomierskie Centrum Kultury, Gmina Lubomierz.

Współfinansowanie z Programu Odnowy Wsi Województwa Dolnośląskiego.

To, po raz kolejny, była bardzo potrzebna i udana impreza w Pławnej.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z oryginalnego powitania lata w Pławnej.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *