Wspominamy “filmowego malarza polskich charakterów”

afisz
 
 
 
 
 
28 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Lubomierzu zaprosiła na spotkanie pod hasłem: “Nie było na niego mocnych – Sylwester Chęciński we wspomnieniach i anegdotach Bartosza Kuświka”, które odbyło się w Kinie „Raj” Lubomierskiego Centrum Kultury.
Reżyser wiele razy odwiedził nasze miasteczko i z pewnością każdy ma swoje własne wspomnienia związane z tą osobą, niezwykle serdeczną, kulturalną, skromną, dzięki której Lubomierz mógł rozpocząć swoją przygodę z filmem i stać się stolicą polskiej komedii.
Niezwykłe, pełne ciepła, serdeczności, dyskusji, wskazówek, wspomnień, życzliwości, radości i wzajemnej sympatii były te wszystkie, niezapomniane spotkania, po których pozostało mnóstwo zdjęć i wieczny ślad w naszej pamięci.
Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu, zmarł 8 grudnia w 2021 r.
 
Pan Bartosz Kuświk zaprosił na to spotkanie z okazji 91 rocznicy urodzin reżysera.
Przyjechał na nie z dalekich Gostkowic nasz wierny, festiwalowy przyjaciel, pan Edward Masłowski, który stworzył u siebie wspaniałe muzeum “Sami Swoi” – festiwalowe wspomnienia”, w którym jest sala poświęcona Sylwestrowi Chęcińskiemu,  wiele pamiątek z nim związanych, mnóstwo zdjęć, wśród których naczelne miejsce zajmują fotki z naszych Festiwali, festiwalowe wydania “Samych Swoich”, rękopis “Samych swoich” podarowany przez Andrzeja Mularczyka, eksponaty nawiązujące do filmu, miejsca pamięci o Ilonie Kuśmierskiej, Jerzym Janeczku i wiele, wiele innych eksponatów. Pan Edek jest niesamowitym miłośnikiem “Samych swoich”, zna na pamięć wszystkie dialogi z tego filmu, ma na ręce tatuaż związany z filmem, a ostatnio wybrał się ze swoimi synami do Ameryki w celu odwiedzenia miejsc, w których film “Kochaj albo rzuć” był nakręcany!
Oprócz tego pan Edek zaprasza na przepyszną pizzę.
Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca. Naprawdę warto!!!
A pan Edward przywiózł na nasze spotkanie nagrodę Sylwestra Chęcińskiego – Orła 2017 za Osiągnięcia Życia, którą jej zdobywca podarował do gostkowickiego muzeum. Podczas spotkania podzielił się z nami swoimi wrażeniami z podróży do Ameryki.
Pan Bartosz Kuświk przygotował bardzo interesujące wspomnienia o reżyserze, zaprezentował mnóstwo slajdów, przypomniał o ciekawych wydarzeniach z życia Sylwestra Chęcińskiego.
Pośród wielu ciekawostek opowiedzianych przez pana Bartka znalazły się też te, że reżyser stworzył 17 filmów. Jako młody chłopak nie mógł pojąć, jak to się dzieje, że ludzie na ekranie się ruszają. W 1950 roku zdał maturę, a w 1956 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Przyjaźnił się z Andrzejem Wajdą, Stanisławem Tymem i wieloma innymi aktorami. Zawsze pomagał innym.
To było bardzo interesujące spotkanie, pełne wspomnień festiwalowych, podziwu dla twórczości Sylwestra Chęcińskiego, pamięci o Nim.
Pan Bartek podarował do biblioteki książkę “Chęciński. Taki swój”.
On sam jest też naszym samym swoim. Przez wiele lat pracował z nami przy organizacji kolejnych edycji Festiwali.
Bardzo serdecznie dziękujemy mu za to wspólne, wzruszające, wspomnieniowe spotkanie.
 
Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć
 
 
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email