Jarmark Wielkanocny za nami

jarmark

 

 

 

W niedzielę, 24 marca, już od wczesnych godzin rannych załoga Lubomierskiego Centrum Kultury pracowała na naszym rynku, pieczołowicie przygotowując stoiska, scenę,  nagłośnienie na już IV, organizowany przez LCK, Jarmark Wielkanocny. Wkrótce na przygotowanych stoiskach pojawiły się różne wyroby.

Wśród nich były liczne, bardzo oryginalnie wykonane najróżniejsze ozdoby świąteczne: pisanki, kurczaczki, zajączki, wianki, palmy wielkanocne i inne, misternie wykonane ozdoby nawiązujące do zbliżających się świąt wielkanocnych.

Pachniało różnymi ciastami, a sprzedający je oferowali do zakupu same pyszne, domowe wypieki, wśród których nie brakowało serników, babek, pierników, mazurków, ciasteczek i innych smakowicie wyglądających ciast.

Można było także kupić różne miody, Bransoletki Przyjaźni, naszyjniki, broszki, kolczyki.

Odwiedzam po kolei wszystkie stoiska.

Pan Michał Jasiński z Bolesławca z towarzyszącą mu panią zachęca do kupna Bransoletek Przyjaźni z imionami. Są one ręcznie wyplatane i każdy może sobie na miejscu zamówić dowolny napis na bransoletce.

Na stoisku są również inne wyroby biżuteryjne, a wśród nich biżuteria dla dzieci.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pasiecznika zachęcają do kupna ciast i ozdób świątecznych.

Pani Daria Major, o której pracach pisałam na łamach naszej gazetki, ponownie zaprasza do kupna wielkanocnych ozdób i biżuterii. Wszystkie rzeczy  wykonane przez nią są oryginalne, cieszą oko, a ich wykonawczyni zamierza w niedalekiej przyszłości zorganizować tutaj warsztaty rękodzieła.

Na stoisku pani Marioli Iwanowskiej z Młyńska sympatyczny pan zachęca do zakupu najprzeróżniejszych miodów, świec. Informuje że młyńska pasieka istnieje od około 20 lat i zajmuje się nią cała rodzina, a ich wyroby są wyśmienite.

Na kolejnym stoisku pani Agata Hubska prezentuje przepiękne, niezwykle oryginalne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju jajka wielkanocne, szkatułki i inne ozdoby oraz bardzo ciekawie opowiada o długotrwałym sposobie wykonywania każdej rzeczy.

Wykonanie na przykład jednej szkatułki to czas 7 – 8 godzin.

Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza zajęło 2 miejsca wystawowe (stoisko drewniane + własny namiot). Pilnują ich, pięknie przystrojone w wianki i ozdobne szaty panie, oferując wianki i inne ozdoby wielkanocne, ciasta, ciasteczka oraz nalewki z aronii, orzechów, pigwy, wiśni, jeżyny, czarnej porzeczki, amaretto. Każda buteleczka tej domowej nalewki kosztuje tu 10 zł.

Jak zwykle nie zabrakło również stoiska przygotowanego  przez Klub Seniora „Nie ma mocnych”. Sympatyczne panie i panowie zapraszają do kupna ciast, miodów, ozdobnych jajeczek wykonanych z bibułek i innych ozdób świątecznych.

Na stoisku Szkoły Podstawowej w Pławnej można kupić różne ciasta, babeczki, deserki leśne. Pudełko z różnymi wypiekami kosztuje tu 25 zł, a babeczki są po 5 zł.

Rada Rodziców Przedszkola Miejskiego przygotowała mnóstwo najróżniejszych ciast domowych.

Do kupna zachęcają pysznie wyglądające różne serniki, ciasta z kremem, wypieki drożdżowe z owocami i kruszonką, tarty , leśny meszek i inne pyszności.

Pojemnik z 6 sztukami wybranych przez siebie ciast kosztuje tu 20 zł.

Na stoisku Żłobka Gminnego „Wojtusiowa Kraina” z Wojciechowa prezentują się oryginalne ozdoby wielkanocne. Są baranki, jajeczka  po 6 zł, babeczki po 4 zł. Można też nabyć pojemnik z ciastami za 20 zł.

Bogato i różnorodnie prezentuje się stoisko  Koła Gospodyń Wiejskich „Pławnianki”. Panie z tego koła oferują do zakupu różne wianki wielkanocne, najprzeróżniejsze ozdoby ręcznie wykonane.

Mają też wiosenną, rozgrzewającą herbatę, Pławnieńskie kapsułki z orzeszkami, ciasta i ciasteczka.

I chociaż jest zimno i wietrznie, nie brakuje chętnych do podziwiania i zakupu, którzy z zadowoleniem uczestniczą w tym wydarzeniu przygotowanym przez Lubomierskie Centrum Kultury.

A jego dzielna załoga przygotowała jeszcze dodatkowe atrakcje na ten dzień.

Zorganizowany przez nich konkurs na Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną w kategoriach wiekowych: przedszkole i szkoła podstawowa zakończył się powstaniem około 40 prac, które można podziwiać w Muzeum Kargula i Pawlaka.

Podczas Jarmarku wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali nagrody przygotowane przez LCK, które wręczali burmistrzowie, panowie: Marek Chrabąszcz i Adam Skrzydłowski.

 

W kategorii Przedszkole nagrody otrzymali:

I miejsce Marysia Modelska 

II miejsce Zuzia Janków

III miejsce Amelia Szymczewska

Wyróżnienia: Julia Borek, Tomasz Stolarski oraz Kornelia Hołyszewska

Upominki za udział otrzymali: Adam Staszkowian, Blanka Rebejko, Emilia Misiewicz, Igor Gawroński

 

W kategorii Szkoła Podstawowa nagrody otrzymali:

I miejsce Wiktoria Kołodziejczak

II miejsce Mariusz Kuta

III miejsce Alicja Harhatów

Wyróżnienia: Alicja Jasińska, Zuzia Pałys, Filip Goździcki

Upominki za udział otrzymali: Tomasz Szerszeniuk, Anna Szymanowska, Eryk Zawora, Maciej Majer, Liliana Maciejczak, Marysia Stolarska, Aleksander Ptasiuk, Oliwier Kaczerewski, Jakub Czachor, Lara Miczko, Hanna Gawrońska, Zuzanna Nowogrodzka, Weronika Binasiewicz, Nadia Rak, Wojciech Mielniczyn, Gabriela Więckowska, Michalina Olejnik, Marlena Ławruk, Stanisław Staszkowian oraz Paweł Więckowski.

 

Jarmark Wielkanocny zakończył występ zespołu folklorystycznego „Podgórzanie” z gminy Mirsk.

Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali: pani Alicja Nawojczyk – Ciereszko, panowie: Marek Ciereszko – pełniący także w tym dniu rolę konferansjera, Łukasz Pludra oraz komendant Straży Miejskiej, pan Artur Okuniewicz.

To było dobre, potrzebne, udane wydarzenie.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email