II Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

marsz3
 
 
 
 
 
Żołnierze Niezłomni byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej  Związkowi Radzieckiemu. To bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1944- 1963.
W 2011 roku Sejm ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako wyraz hołdu za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Już od kilku lat organizacją obchodów tego dnia zajmuje się Lubomierskie Centrum Kultury, a od ubiegłego roku uroczystości związane z obchodami tego święta w Lubomierzu zyskały rangę Wojewódzkich Obchodów.
I takie odbyły się w Popielówku, czyli wiosce Żołnierzy Niezłomnych i Lubomierzu, od 28 lutego do 1 marca.
Zainaugurowały je zawody strzeleckie w internacie Zespołu Szkół.
29 lutego na boisku Orlik zorganizowany został VI Bieg Pamięci im. Tadeusza Pietryki PS. „Sokół” na dystansie 1963 m.
„Podziemna Armia Powraca” to tytuł koncertu patriotycznego wykonanego przez Pawła Piekarczyka w naszym lubomierskim kościele parafialnym.
Po koncercie rozpoczął się marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Cześć i Chwała Bohaterom”. Uczestnicy tego wydarzenia, prowadzeni przez wóz strażacki na sygnałach, przemaszerowali przez rynek niosąc flagę narodową.
Na zakończenie tego dnia obchodów w parku przy Kościele odbył się piknik żołnierski, gdzie można było skonsumować kiełbasę z rożna.
Dyrektor LCK, pan Bogusław Chrzan, odczytał wyniki konkursu strzeleckiego i rozdał nagrody zwycięzcom.
1 marca w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku odbyło się nabożeństwo oraz złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Pietryki ps. „Sokół”.
Następnie uroczystości przeniosły się do Lubomierza. Rozpoczęła je uroczysta msza święta.
Na rynku trwał piknik militarny. To był niesamowity widok. Po obu stronach ulicy w rynku zainstalowały się liczne stoiska prezentując uzbrojenie i sprzęt służb mundurowych. Odwiedzający zdobywali tam informacje o pracy poszczególnych wystawców, ich zadaniach, obdarowywani byli przydatnymi gadżetami.
Swoje stoiska rozłożyli między innymi:
23 Śląski Pułk Artylerii, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, Zakład Karny w Zarębie, Nadleśnictwo Lwówek Śląski, Akademia Wojsk Lądowych, OSP Lubomierz, Państwowa Inspekcja Pracy, DODR Wrocław, Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Powiatowa Policji, Straż Graniczna, Fundacja „Walter”, Grupa ASG z Lubomierza.
Bardzo podniosłym akcentem obchodów tego dnia był Apel Poległych, który odbył się w Asyście Kompanii Honorowej i orkiestry. Było to perfekcyjnie przygotowane wydarzenie. Zrobiło na obecnych ogromne wrażenie. Nie zabrakło wzruszeń, podziwu i wdzięczności za możliwość uczestniczenia w tak niecodziennej, na najwyższym poziomie przeprowadzonej imprezie.
Wszystkim organizatorom i wykonawcom tego patriotycznego, niezapomnianego wydarzenia należą się wielkie brawa, podziękowania, podziw i ogromne uznanie.
 
Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć
 
Od Lubomierskiego Centrum Kultury: W tym miejscu pragniemy złożyć wyrazy szacunku i podziękowanie za ogromny wkład w organizację tego wydarzenia.
 
Podziękowania kierujemy na ręce:
Współorganizatora Pana Damiana Gładysza Prezesa Stowarzyszenia „Klasztor Lubomierz”,
Pani Aliny Sudoł – Kornalewicz  Nadleśniczego Nadleśnictwa Lwówek Śląski,
Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz Pana Marka Chrabąszcza,
Dyrekcji oraz Kadry Pedagogicznej Zespołu Szkół w Lubomierzu,
Diecezji Legnickiej, Księdza Proboszcza Jana Misiurka, Księdza Administratora dr Erwina Jaworskiego, służby liturgicznej oraz Panów Kościelnych,
Pana Pawła Idzika,
Druhów z OSP KSRG Lubomierz,
Pana Ireneusza Łojka Prezesa Uzdrowiska Świeradów – Czerniawa,
Pana Wiesława Gierusa Prezesa ZUOK „Izery” w Lubomierzu,
Pana Mariusza Gierusa Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze,
wszystkich Pocztów Sztandarowych,
uczniów pomagających przy całych Obchodach oraz obsługujących Piknik Wojskowy,
Instytutu Pamięci Narodowej oddział Wrocław,
wszystkich Delegacji składających wiązanki,
oraz
wszystkich osób ZAANGAŻOWANYCH i UCZESTNIKÓW 
II Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych!
 
 
Galeria zdjęć LCK na FB -> Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 
 
 
 
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email