Biblioteczne wieści

panie bibliotekarki

 

 

 

 

Bardzo lubię odwiedzać naszą Gminą Bibliotekę Publiczną. Jest tam nowocześnie, cieplutko, przytulnie, a pracujące panie stwarzają bardzo serdeczną i przyjazną atmosferę.

Zgodnie twierdzą, że dobrze im się tutaj pracuje. Mają swobodę i trochę problemów technicznych, które są na bieżąco rozwiązywane.

Pani Kamila Kiezik – Goździcka otrzymała powołanie na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu na okres do 1 lutego 2029 roku. Aktualnie w bibliotece pracuje też stażystka, pani Paulina Krysa. Panie bibliotekarki oprócz codziennej pracy przy wypożyczaniu książek zajmują się przygotowaniem sprawozdawczości z działalności biblioteki w ubiegłym roku.

Według danych z 31 grudnia 2023 roku zakupione zostały 323 nowe książki, prenumerowano 12 czasopism. Na zewnątrz wypożyczono łącznie 27.050 książki, na miejscu skorzystano z 8301 wolumenów. W imprezach organizowanych przez bibliotekę uczestniczyły 1462 osoby. Zapisanych  było 751 czytelników (łącznie z filiami).

Obecnie panie zaczynają zakup nowości. Prowadzą także zajęcia w przedszkolu i planują rozszerzyć je w Oddziale Przedszkolnym w Wojciechowie.  W wyremontowanych pomieszczeniach odbyła się już lekcja biblioteczna dla klasy IV a z SP w Lubomierzu.

28 lutego odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki DKK o godzinie 12, na które panie serdecznie zapraszają.

Nadzór merytoryczny naszą biblioteką sprawuje Dolnośląska Biblioteka Publiczna i z tego tytułu wyraziła chęć przyjazdu delegacji bibliotek z Lwówka, Gryfowa, Mirska, Wlenia do naszej biblioteki. Są ciekawi, jak nasza placówka wygląda po modernizacji.

Panie bibliotekarki informują też, że planują przeprowadzenie konkursów czytelniczych dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.

W Chmieleniu, Pasieczniku i Pławnej pracują filie naszej biblioteki i przychodzi do nich dużo czytelników, dopisują się też nowi.

Do kącika Strefa dla dzieci przychodzą bawić się maluchy, często z rodzicami. W bibliotece są także laptopy dla czytelników. Istnieje możliwość skorzystania nie tylko z komputera ale również z drukarki. Jest też bezpłatna sieć wifi, do której hasło brzmi: czytaj24.

Lubomierska placówka posiada 8 laptopów można też skorzystać z ksero. Panie zajmują się teraz selekcją księgozbioru polegającą na usuwaniu zaczytanych, starych, zniszczonych książek.

Zapytałam panie bibliotekarki, czy mają swoje ulubione książki.

Pani Kamila Kiezik – Goździcka stwierdziła, że lubi czytać książki przygodowe, oparte na faktach, biografie oraz kryminały.

Pani Kamila Kulig zachwyciła się ostatnią książką Anny  Kurzyny „Rocznik 1983”.

Obie panie polecają czytelnikom książki Sławka Gortycha z Bolesławca, autora bestsellerowych kryminałów, wielkiego miłośnika Karkonoszy.

Jego powieść pt. „Schronisko, które przestało istnieć” została okrzyknięta Książką Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut. Zarówno ten kryminał, jak i „Schronisko, które przetrwało” zdobyły tytuł Książki Górskiej Roku 2023 podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Autor jest stomatologiem z wykształcenia, a wymienione książki to „Karkonoska seria kryminalna”.

Od siebie serdecznie polecam Czytelnikom książkę „Gdzie śpiewają raki” – Delia Owens. To wzruszająca powieść  o nieakceptowanej przez społeczeństwo  kobiecie , której matką była natura. Książka jest połączeniem poruszającej historii o miłości, samotności i odrzuceniu z wątkiem tajemniczego morderstwa. Na jej podstawie został nakręcony film o takim samym tytule.

Warto pamiętać, że biblioteka czynna jest także przez 26 sobót w roku, po 4 godziny. Informacje o terminach  podawane są na bieżąco na stronie i na facebooku. Korzysta z tego wielu chętnych.

Ciekawych książek w naszej bibliotece jest mnóstwo. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Serdecznie zachęcam wszystkich do odwiedzania tego uroczego miejsca.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email