Życzenia od górali

życzenia od górali miniatura

 

 

 

 

16 grudnia do naszego miasteczka ponownie zawitał pan Stanisław Karpiel – Bułecka, któremu towarzyszyli górale: Szymon Chyc – Magdzin, Bartłomiej Wysocki, Wojciech Buńda, Jakub Kluś, Paweł Medes czyli członkowie zespołu „Future Folk” oraz kolędnicy. Podczas tegorocznego Festiwalu mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać koncertu tego zespołu.

Tym razem Lubomierskie Centrum Kultury zorganizowało „Koncert Kolęd i Pastorałek na Góralską Nutę” w naszym kościele parafialnym.

Po przyjeździe do naszego miasteczka zaproszeni goście, otoczeni troskliwą opieką przez załogę LCK, udali się na poczęstunek do „Norry”, a następnie odbyli próbę przed występem w kościele.

Udałam się tam, by przyjrzeć się tym przygotowaniom oraz porozmawiać z muzykującymi góralami.

Wszyscy członkowie zespołu byli mocno zaangażowani w to, aby ich występ wypadł jak najlepiej. Wiele razy próbowali, jak brzmią ich instrumenty, czy współgrają ze sobą, czy dźwięk będzie odpowiedni. Bardzo starali się wszystko dograć. Pomagał im  w tym niestrudzony dyrektor LCK, pan Bogusław Chrzan, który wytrwale i profesjonalnie dbał o wszystkie szczegóły dotyczące koncertu.

Próba trwała około 40 minut i panowie udali się do pomieszczeń Sali konferencyjnej Muzeum Kargula i Pawlaka.

Tam udało mi się zadać im kilka pytań. Wszyscy tryskali humorem, chętnie odpowiadali, często posługując się góralską gwarą.

Zapytałam pana Stanisława Karpiel – Bułeckę, jak podoba mu się nasze miasteczko.

Odpowiedział z uśmiechem:

Jestem tu drugi raz. Jest tutaj bardzo sympatycznie, jak u pana Boga za piecem.

To jest piękne miasteczko, gościnni mieszkańcy. Bardzo się cieszę, że mogliśmy przyjechać tu ponownie,  teraz w roli góralskich kolędników i tradycyjnymi kolędami i pastorałkami spod samiutkich Tater, wyśpiewanymi i wygranymi na góralskich instrumentach, zadowolić słuchaczy dzisiejszego koncertu.

Bardzo mi się u was podoba i chciałbym jeszcze nie raz tutaj wystąpić.

 

Jakie życzenia chce Pan przekazać naszym Czytelnikom?

Czas świąt to spotkania, podczas których radują się ludzie, wspominamy tych, których już nie ma.

Jest to czas zadumy, wyjątkowy czas.

Górale są bardzo kojarzeni z kolędami bo mieszkają bliżej Boga, w górach.

Od całego zespołu życzę szczęścia, zdrowia na to Boże Narodzenie, co by się wam darzyło, mnożyło, wszyćko boskie stworzenie. Coby Wom nicego nie chybiało, z roku na rok przybywało. A do reśty – cobyście byli szczęśliwi i weseli jako w niebie Janieli. Hej!

Dziękuję za te oryginalne życzenia, zespołowi życzę zdrowych, rodzinnych Świąt i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Jednocześnie bardzo serdecznie dziękuję za przepiękny koncert, który zagrali w naszym kościele.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email