Święto Plonów w Pławnej

występ artystyczny

 

 

 

 

Dożynki to Święto Plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W naszej gminie odbywają się co roku w innym sołectwie.
W tym roku organizacja tego święta przypadła w udziale Pławnej, a zajęli się nią: Urząd Gminy i Miasta, sołectwa Pławna i Lubomierskie Centrum Kultury.
I trzeba przyznać, że udało im się to znakomicie.
Gminne Dożynki w Pławnej rozpoczęła dziękczynna Msza Dożynkowa w tutejszym Kościele Parafialnym pw. Świętej Tekli, po której Korowód Dożynkowy udał się na plac przy świetlicy wiejskiej.
A nie był to byle jaki korowód. Na jego czele jechał traktor kierowany przez pana Marcjana Majera z przyczepą, w której siedziały odświętnie ubrane i śpiewające ludowe pieśni, przy akompaniamencie akordeonu, panie z zespołu Pławnianki.
Za nimi trudno było dostrzec koniec tego niezwykle barwnego pochodu.
Szli w nim przedstawiciele naszych władz samorządowych, mieszkańcy poszczególnych sołectw niosący wieńce dożynkowe, zaproszeni goście, uczestnicy dożynek.
Przed wejściem na teren imprezy na czele tego barwnego i licznego korowodu stanęli Starostowie tegorocznego Święta Plonów: pani Ewa Sadłucka i pan Dariusz Szorc niosący duży bochen chleba.
Wieńce ustawiono pod sceną. Zachwycały one różnorodnością, pomysłowością i czekały na wyniki konkursu na “Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2023” pilotowanego przez LCK.
Zebranych powitali panowie: Burmistrz Marek Chrabąszcz, jego zastępca Adam Skrzydłowski i Michał Pater, który świetnie sobie poradził z prowadzeniem całej imprezy.
Starostowie dożynek podarowali bochen chleba Burmistrzowi z przekazaniem, by nigdy go nam nie zabrakło. Następnie każdy uczestnik imprezy poczęstowany został chlebem wypieczonym z mąki uzyskanej z tegorocznych zbiorów.
Oficjalnym otwarciem Dożynek było młócenie zboża cepem przez Starostów Dożynek i naszego Burmistrza.
Występy artystyczne na scenie dostarczyły mnóstwa pozytywnych wrażeń.
Świetnie wypadły panie z zespołu Pławnianki, wzruszające były występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pławnej, salwy śmiechu wywoływał pławnieński kabaret, Podgórzanie wystąpili na ludowo, a na solowe występy zaprosili: Ania Pielichata (Kozdenba), Karolina Jędrzejczak, Marek Babicz, Justyna Pasternak, Antoni Markowski.
Konkurs na “Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2023” wyłonił zwycięzcę i jednocześnie organizatora przyszłorocznych Gminnych Dożynek, którym będzie sołectwo Radoniów. Drugie miejsce zajął wieniec z Milęcic, trzecie przypadło w udziale sołectwu Oleszna Podgórska.
Jury w składzie: panowie: Adam Skrzydłowski (Wiceburmistrz), Bogusław Chrzan (Dyrektor LCK) oraz ja, nie miało łatwego zadania bowiem wszystkie wieńce były prawdziwymi dziełami sztuki.
Zwycięzcy w tym konkursie otrzymali nagrody pieniężne (700, 600 i 500 zł) ufundowane przez: Starostę Lwóweckiego, naszego Burmistrza i Dolnośląską Izbę Rolniczą.
Gminne Dożynki w Pławnej zakończyła zabawa z zespołem Comentic.
Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi na tę okoliczność była imponująca wystawa maszyn rolniczych, dmuchańce dla dzieci, lot balonem na uwięzi, różne stoiska handlowe, wystawa rękodzieła lokalnych twórców, szkolenie z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez strażaków, pyszne jedzenie.
Dopisała pogoda i frekwencja.
Ogromne podziękowania i długie brawa należą się organizatorom  i wykonawcom, bo to była bardzo udana impreza.
Serdecznie zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 

Tekst: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia: Krzysztof Wróblewski i JAGA

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email