1 dzień…
Tegoroczny Festiwal rozpoczął się 4 sierpnia, a zorganizowało go Lubomierskie Centrum Kultury, które włożyło mnóstwo pracy, poświęcenia i wysiłku, by tak ogromnie impreza mogła się tutaj odbyć.
Załogą LCK kierował dyrektor pan Bogusław Chrzan, a bezpośrednio przy organizacji tej imprezy pracowali: pani: Alicja Nawojczyk – Ciereszko, panowie: Marek Ciereszko, Michał Pater, Bogdan Ciereszko, księgowością zajmowała się pani Daria Sękowska.
Współorganizatorami Festiwalu byli: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe.
Impreza współfinansowana była z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury oraz ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Partnerem strategicznym Festiwalu był Tauron Polska Energia.
Pierwszemu dniu imprezy towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.
W klimatycznych ogrodach przymuzealnych, wśród rzeźb profesora Karola Badyny odbyły się dwa spotkania z ludźmi filmu, które prowadził pan Marcin Michrowski.
Bardzo interesująco o swojej pracy kostiumografa i scenarzysty opowiadała pani Maria Duffek. Wtórował jej pan Paweł Palcat, który również przekazał wiele ciekawostek ze świata filmu.
Zaraz potem mogliśmy spotkać się z „Ławeczką” czyli z aktorami z popularnego serialu „Ranczo”.
Panowie: Piotr Pręgowski i Sylwester Maciejewski dowcipnie opowiadali o różnych wydarzeniach z planu filmowego uchylając przy tym rąbka tajemnicy z życia osobistego.
Na scenie wystąpili seniorzy z Klubu Seniora „Nie ma Mocnych” po których uczniowie Zespołu Szkół w Lubomierzu śpiewali piosenki, a następnie pokazała się energetyczna grupa „Bang Bang Kids”.
I przyszedł czas na oficjalne otwarcie imprezy, którego początkiem jest tradycyjny korowód festiwalowy
W tym roku prowadzili go Policjanci z KPP w Lwówku.
Za nimi w przyczepie zabytkowego ciągnika, zabytkowych pojazdach i na piechotę szli goście festiwalowi, organizatorzy, nasze władze samorządowe, organizatorzy Bolesławieckiego Święta Ceramiki, przyjaciele naszego festiwalu z Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim, Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza, Stowarzyszenia „Klasztor Lubomierz”, a także bardzo oryginalnie prezentujący się członkowie Klubu Seniora „Nie ma Mocnych” . Wszystkich przybyłych festiwalowych gości serdecznie powitał burmistrz Lubomierza, pan Marek Chrabąszcz, a wiceburmistrz, pan Adam Skrzydłowski, podziękował sponsorom, dzięki którym festiwal mógł się odbyć.
Z kolei głos zabrali przybyli na naszą uroczystość posłowie i senatorowie oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego, pan Cezary Przybylski.
Organizatorzy festiwalu po złożeniu uroczystego przyrzeczenia otrzymali od burmistrza symboliczny klucz do miasta. Przecięcie nowiuśkich koszul przez ludzi filmu, polityków i samorządowców było oficjalnym otwarciem imprezy.
Po części oficjalnej nadszedł czas na występy artystyczne. Wspaniałą rozrywkę, salwy śmiechu zapewnił kabaret OT.TO po którym z koncertem wystąpiły Wędrowne Gitary śpiewając też piosenkę o Lubomierzu.
Swojska zabawa pod kasztanami z zespołem „Sami Swoi” zakończyła pierwszy dzień festiwalu.
Trzeba dodać że w tym dniu pan Edward Masłowski, wielbiciel filmu „Sami Swoi” i naszego festiwalu, właściciel Muzeum „Sami Swoi Pamiątki Festiwalowe” w Gostkowicach, przekazał do Muzeum Kargula i Pawlaka, do rąk pana Bogdana Ciereszko, kopię autentycznego scenariusza Andrzeja Mularczyka do filmu „Sami Swoi”.
To był bardzo pogodny i bogaty w niezapomniane przeżycia dzień.
Tekst: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia: Jadwiga Sieniuć i Krzysztof Wróblewski