Plenerowa wystawa profesora Karola Badyny w Lubomierzu

w parku muzealnym

 

 

 

Podczas tegorocznego festiwalu podziwiać będzie można niesamowite rzeźby Karola Badyny, które przyjechały do nas z Gryfowa, gdzie wcześniej budziły podziw oglądających je ludzi. W Lubomierzu umieszczono je pod ratuszem, przy kościele i w parku muzealnym. Rzeźby umieszczone są na wysokich kamiennych postumentach, są duże i bardzo realistycznie odzwierciedlają osoby, których dotyczą. Na schodach prowadzących do ratusza widnieje tablica z napisem: „Karol Badyna. Rzeźba Krakowskie Inspiracje”. W tym miejscu podziwiać można 6 rzeźb Karola Badyny, które przedstawiają postacie:

Zbigniewa Herberta,  Jerzego Giedroycia, Czesława Miłosza, Wojciecha Kilara, Jerzego Turowicza oraz piękną rzeźbę Damy z łasiczką.

Przy kościele znajdują się 3 rzeźby z postaciami: Prymasa Stefana Wyszyńskiego,  Papieża Jana Pawła II oraz Pieta.

Kolejne 4 rzeźby podziwiać można w przyklasztornym ogrodzie. A są to: Portret dziewczyny, Olga Tokarczuk, Julian Aleksandrowicz, Portret matki.

Twórca tych rzeźb, Karol Badyna, studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i w pracowni profesora Mariana Koniecznego. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem i rozpoczął pracę na uczelni jako asystent. W 1997 roku założył pracownię rzeźby. W 2009 roku uzyskał stopień dr. habilitowanego.

Jest autorem i wykonawcą bardzo wielu rzeźb znajdujących się w Polsce i za granicą. Stworzył liczne realizacje rzeźbiarskie o charakterze pomnikowym na terenie całej Polski. Jego rzeźby znajdują się między innymi w Krakowie, w Warszawie, Lublinie, Sandomierzu, Łodzi, Radomiu, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Biłgoraju, Kielcach, Głogowie, Rzeszowie, Zakopanem.

Realizacje zagraniczne to na przykład rzeźby pomnikowe w Nowym Jorku w siedzibie ONZ oraz w  polskim Konsulacie, w Waszyngtonie, w Chicago, w Izraelu na uniwersytecie w Tel Awiwie, Singapurze, a także w Niemczech, Włoszech, w Estonii i Białorusi. Znaczną część swojej twórczości poświęcił sztuce sakralnej. Wykonał ponad 30 kompleksowych projektów wystroju wnętrz sakralnych. Projektował wystroje wnętrz kościołów i kaplic dla zgromadzeń zakonnych, księży, misjonarzy. Jest też twórcą projektów kościołów parafialnych na terenie diecezji: krakowskiej, rzeszowskiej, radomskiej, sandomierskiej, kieleckiej, lubelskiej, legnickiej, łódzkiej i szczecińskiej. W Zakopanem odsłonięto pomnik jego autorstwa upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Jest autorem projektu i wykonawcą pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie oraz pomnika Leszka Kołakowskiego w Radomiu i Jana Zachwatowicza w Warszawie. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2019 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Serdecznie zachęcam do obejrzenia tej niezwykłej ekspozycji.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email