Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Lubomierz

czoło marszu

 

 

Tegoroczne obchody tego Święta w Lubomierzu z pewnością zapiszą się w chlubnej historii naszego miasta. Odbiły się szerokim echem w mediach, w internecie opublikowanych zostało wiele reportaży z poszczególnych wydarzeń składających się na te uroczystości, jest mnóstwo zdjęć.

Organizatorami tego doniosłego wydarzenia byli: Wojewoda Dolnośląski, Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz oraz Dowódca 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu. Współorganizatorami byli: Lubomierskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Klasztor Lubomierz”. Patronat medialny wydarzenia objęła TVP 3 Wrocław. 

Uroczystości rozpoczęły się 25 lutego koncertem patriotycznym Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w naszym kościele. Następnie odbył się Dzień Muzealny na temat Żołnierzy Niezłomnych z wystawą. Kolejnym etapem święta był V Bieg Niepodległościowy im. Tadeusza Pietryki na dystansie 1963m.

Ale główne uroczystości przypadły na 1 marca. Najpierw w Popielówku złożone zostały kwiaty na grobie śp. Tadeusza Pietryki, a przy kościele uroczyście zasadzono pamiątkowy dąb, któremu dano nazwę „Jastrzębiec”.

W Lubomierzu już od rana panował wzmożony ruch samochodowy. Przejeżdżały tędy różne samochody wojskowe, policyjne, żandarmerii wojskowej i dużo innych prywatnych, z tablicami rejestracyjnymi z różnych części Polski.

O godzinie 11 w kościele WNMP i św. Maternusa odbyła się uroczysta msza święta, którą odprawił Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski przy udziale księdza Erwina Jaworskiego i księdza Andrzeja Łuczyńskiego. Ta msza na długo pozostanie w pamięci jej uczestników. Podczas jej trwania pieśni kościelne grała orkiestra dęta z Bytomia. Uczestniczyło w niej również wiele pocztów sztandarowych, nie zabrakło też przedstawicieli władz wojewódzkich, których reprezentował Wicewojewoda Dolnośląski pan Jarosław Kresa, przybyli także senatorowie, przedstawiciele IPN we Wrocławiu, radni sejmiku województwa dolnośląskiego, radni powiatowi, delegacja naszej Rady Miejskiej, uczniowie naszych szkół i mieszkańcy.

W ławkach kościelnych zasiedli także liczni przedstawiciele jednostek Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim.

Po mszy do zebranych przemówił nasz burmistrz pan Marek Chrabąszcz, a po nim wystąpił Wicewojewoda Dolnośląski pan Jarosław Kresa, który przypomniał historię żołnierzy wyklętych.

Justyna Pasternak zaśpiewała „Lawinę” – Golec Uorkiestry. Nie zabrakło także podziękowań za współpracę ze Stowarzyszeniem Klasztor Lubomierz i Lubomierskim Centrum Kultury w postaci statuetek „Mecenasi projektu Popielówek Wioska Żołnierzy Niezłomnych” wręczanych przez prezesa Stowarzyszenia „Klasztor Lubomierz”, pana Damiana Gładysza i dyrektora LCK, pana Bogusława Chrzana, które odebrane zostały przez: Wicewojewodę, Wicedyrektora IPN we Wrocławiu Marcina Marczaka, Przemysława Mandelę (IPN), Alinę Sudoł – Kornalewicz nadleśniczą Nadleśnictwa w Lwówku i Komendanta Gminnego naszych strażaków, druha Przemysława Janków.

Po mszy uformował się korowód z pocztami sztandarowymi, uczestnikami uroczystości, by w takt pieśni wygrywanych przez Orkiestrę Wojskową z Bytomia przemaszerować przez rynek i w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy zginęli w walce o wolność Polski.

Korowód przemaszerował pod budynek Liceum Ogólnokształcącego, gdzie uroczyście podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn państwowy.

Apel poległych i salwa honorowa oddana przez Reprezentacyjny Oddział Żołnierzy wywołała na obecnych duże wrażenie.

Na boisku obok budynku szkoły rozmieszczony był piknik militarny. Było tam dużo sprzętu wojskowego, policyjnego, strażackiego. Oglądać można było samochody wojskowe, nauczyć się strzelać z karabinu, poznać tajniki pracy straży granicznej, porozmawiać z przedstawicielami policji o ich pracy. Niewątpliwą atrakcją była z pewnością obecność na tym pikniku psów szkolonych w straży granicznej.

Ostatnim akcentem obchodów była prelekcja popularno-naukowa i koncert pieśni patriotycznych. Podpisany został też list intencyjny dotyczący budowy pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Popielówku.

Była to niezapomniana, patriotyczna impreza, która przyczyniła się do promocji Lubomierza i udowodniła, że organizatorzy potrafią doskonale sprostać tak trudnemu i pracochłonnemu zadaniu, jakim jest zorganizowanie takiego wydarzenia.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Fotorelacje dostępne również na FB Lubomierskiego Centrum Kultury -> Lubomierskie Centrum Kultury

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email