Uśmiech dziecka jest najważniejszy!

napis

 

 

 

Odwiedziny w Żłobku „Wojtusiowa Kraina” w Wojciechowie.

 

Ta placówka swoją działalność rozpoczęła 4 lutego 2020 roku. Przez cały ten okres funkcję dyrektora pełni pani Agnieszka Trzeciak – Wolska. Odwiedzam żłobek i już po przekroczeniu drzwi wejściowych jestem zauroczona panującą tu atmosferą.

Wita mnie serdeczna i uśmiechnięta pani dyrektor, jednocześnie zapraszając zwiedzenia żłobka. Jest tu ciepło, czysto, spokojnie i przytulnie. Na korytarzach wiszą obrazki wykonane przez dzieci. Wchodzimy do sali, w której odbywają się zajęcia. Wita nas uśmiechnięta gromadka dzieci i ich opiekunki. Wszyscy serdecznie odpowiadają na nasze powitanie. Dużo tu różnych pomocy do prowadzenia zajęć. Panie prezentują program Baby First do podłogi multimedialnej zakupiony przez Radę Rodziców z okazji 4 urodzin żłobka. Ten program zawiera gry, które wprowadzają najmłodszych w świat dźwięków i kolorów, gry są świetną formą zabawy ruchowej rozwijającej spostrzegawczość i koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tej zabawie. Tutaj odbywa się wiele wspaniałych zajęć. Dla przykładu podam kilka z nich.

 Z okazji Dna Babci i Dziadka dzieciaczki zaprezentowały wzruszający program artystyczny przygotowany przez ich opiekunki,  zajmowały się dokarmianiem ptaszków zimą, świętowały Walentynki, pamiętały o Dniu Kota, uczestniczyły w tygodniu archeologicznym, obchodziły Dzień Misia Polarnego, uczyły się, jak dbać o zdrowe ząbki, pamiętały o Dniu Kobiet, sadziły wiosenne sadzonki, a 24 marca uczestniczyły w zajęciach z okazji Międzynarodowego Dnia Wody oraz „Kulinarny piątek”.

Przechodzimy do sali obok, przeznaczonej do leżakowania. Tutaj każde dziecko ma swoje miejsce do drzemki i odpoczynku oraz szufladę, w której znajdują się wszystkie niezbędne środki higieniczne.

 

Przechodzimy do gabinetu pani dyrektor, którą pytam:

 

Ile dzieciaczków uczęszcza do żłobka?

Pani Agnieszka odpowiada:

Zapisanych jest 25 dzieci, najmłodsze z nich ma roczek, a najstarsze jest 3 latkiem. Wśród tej grupy jest 15 chłopców i 10 dziewczynek.

W przedszkolu pracują 4 opiekunki, jedna woźna, konserwator. Na umowie zatrudniona też jest pielęgniarka. Według panujących przepisów jedna opiekunka może mieć w grupie ośmioro dzieci. Kiedy w jej grupie znajdzie się dziecko poniżej roku, to może ona pełnić opiekę nad pięcioma maluszkami.

Mieliśmy tutaj maluszka, który miał tylko pół roku. Uczyłyśmy go chodzić, opiekowałyśmy się nim całym sercem, z pełnym oddaniem i odpowiedzialnością.

 

 Jak się tutaj pracuje?

Najtrudniejszy jest wrzesień, kiedy przychodzą nowe dzieci, które muszą pokonać wiele trudności, by przyzwyczaić się do życia w żłobku. Staramy się wtedy, aby rozłąka dziecka z rodzicami była jak najmniej drastyczna.

Obserwujemy dzieci, orientujemy się, co je interesuje, co chciałyby robić. Okazuje się, że mamy bardzo zdolne dzieci i staramy się rozwijać je pod każdym względem. Przeprowadzamy różne zajęcia. Mamy piękny plac zabaw i tam też są prowadzone różne zajęcia. Rodzice naszych wychowanków są przesympatyczni. Bardzo często rozmawiamy, pomagamy i robimy wszystko dla dobra dzieci. Rodzice mają do nas zaufanie. Działa tu fantastyczna Rada Rodziców, która jest w stanie bardzo dużo zrobić i mocno wzajemnie się wspieramy.

 

 A jaki jest personel żłobka?

Doborowy, panie są bardzo serdeczne, cierpliwe, oddane dzieciom. Od 4 lat nie było zmian personalnych. Opiekunki są nieziemsko cierpliwe. Świetnie ogarniają rozbrykaną czasem gromadkę dzieci.

 

Jak zorganizowane jest wyżywienie?

Mamy catering. Samochód kilka razy dziennie przywozi tu posiłki z Przedszkola w Lubomierzu, a jedzenie rozdzielamy tu, w naszej kuchni, gdzie, niestety, nie mamy warunków, by tu gotować.

 

Z kim współpracujecie?

Świetnie układa się współpraca z gminą. Wszystkie problemy są wysłuchane, zrozumiane i rozwiązywane wspólnymi siłami. Współpracujemy również z Nadleśnictwem, Strażą Miejską, sołtysem, księdzem proboszczem, dyrektorem Zespołu Szkół, LCK, Kamieniołami w Wojciechowie, Kołem Gospodyń Wiejskich.

Wspólnie udało się zrobić bardzo wiele. Dla przykładu: zebraliśmy ponad 20 tys. na plac zabaw dzięki sprzedaży różnych fantów. Wspierają nas również lokalni mieszkańcy.

 

Jakie zajęcia organizujecie dla dzieci?

Obserwujemy je i wprowadzamy różnorodne zajęcia. Ostatnio stwierdziłyśmy, że zajęcia muzyczne powinny być cykliczne, bo dzieci bardzo je lubią. Z okazji świąt przygotowywać będziemy kartki świąteczne, odbędzie się również sesja zdjęciowa dla dzieci.  

Pani dyrektor serdecznie gratuluję tak wspaniale zorganizowanego żłobka. Paniom opiekunkom przekazuję wyrazy ogromnego podziwu dla ich poświęcenia i nieziemskiej cierpliwości. I napiszę to raz jeszcze: zauroczyło mnie to miejsce, dzieciaczki mają tu drugi dom, pełen miłości i bezpieczeństwa.

Czytelników zachęcam do odwiedzania strony internetowej na fb: Żłobek Gminny „Wojtusiowa Kraina” w Wojciechowie.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

dziecinne-szufladki

Zdjęcie 1 z 21

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email