Radoniowskie wieści

czekolada

 

 

 

Pani Anna Mielniczyn jest radną Rady Miejskiej Gminy Lubomierz i jednocześnie sołtysem Radoniowa. Spotykam się z nią, by porozmawiać o sprawach sołectwa.

Z okazji Dnia Sołtysa życzę dużo szczęścia osobistego oraz aktywnej i owocnej pracy z mieszkańcami wioski. Pani Ania wspólnie z radą sołecką i mieszkańcami mocno angażuje się w życie swojej wsi.

Jej celem jest jak najmocniejsza integracja mieszkańców prowadząca do zwiększenia frekwencji podczas organizowanych działań i wspólna troska o rozwój Radoniowa.

Pytam:

 Jakie wydarzenia odnotowaliście w kronice wsi w ubiegłym roku?

Był to udany z pewnością Dzień Sąsiada, podczas którego uczestniczyliśmy z radością w wielu zabawach, konkursach, występach naszych solistów i zespołów.

Na Gminne Dożynki uplotłyśmy wieniec dożynkowy, który w konkursie zajął III miejsce.

Podczas Festiwalu sprzedawaliśmy ciasta, a część uzyskanych w ten sposób środków przeznaczyliśmy na dofinansowanie paczek mikołajkowych dla dzieci. Zorganizowaliśmy Mikołaja w naszej świetlicy. Były zabawy integracyjne, gry, prezenty, zabawy, animacje i przyjechały też do nas dzieci z ościennych wiosek.

 

 Nie próżnujecie również w tym roku. Na waszej facebookowej stronie „Radoniów. Miodowe Wzgórza” systematycznie zamieszczane są informacje dotyczące życia we wsi. Co udało się wam zorganizować już w tym roku?

Było to spotkanie noworoczne ze wspólnym kolędowaniem. Spotkaliśmy się w świetlicy i było bardzo serdecznie.

Udało nam się również zorganizować ferie dla radoniowskich dzieci. Otrzymaliśmy dofinansowanie od Komisji d/s Profilaktyki i Zapobiegania Problemom Alkoholowym, które wzmocniliśmy naszymi funduszami i dzięki temu zajęcia były bardzo ciekawe.

Odbyły się warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci kolorowały miseczki, bawiły się i grały.

Warsztaty czekoladowe dostarczyły dzieciom wielu słodkich wrażeń. Poprzynosiły słodycze i tworzyły różne czekoladki.

Odbył się także bal przebierańców. Dzieci się pięknie poprzebierały. Bawili się nawet rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Byliśmy też na basenie w Cieplicach. W tych zajęciach uczestniczyło około 20 dzieci.

Zajęcia prowadziły panie: Marta i Anna Mielniczyn z pomocą rodziców.

Z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy wycieczkę do kina na film pt. „Plan na miłość”. Bilety sfinansowałyśmy z funduszu sołeckiego, a film oglądnęło 20 pań.

 

A jakie są plany na najbliższą przyszłość?

 Teraz szykujemy się do sprzątania wioski. Z inicjatywy lokalnej otrzymaliśmy na to środki. Tę akcję przeprowadzimy na przełomie marca i kwietnia.

Wspólnie będziemy robić palmę wielkanocną do naszego kościoła.

Czekają nas także warsztaty z robienia kraszanek. Przygotowujemy się również do kolejnych obchodów Dnia Sąsiada, które w tym roku odbędą się 17 czerwca. Podczas imprezy, oprócz wielu innych atrakcji, będzie grał zespół Leniwiec. O współpracę poprosimy też Lubomierskie Centrum Kultury.

Podczas Festiwalu ponownie sprzedawać będziemy ciasta. Myślimy też o dożynkach.

Chcielibyśmy także posprzątać teren wzdłuż drogi powiatowej Lubomierz – Radoniów.

 

 Na co przeznaczycie tegoroczny fundusz sołecki?

Na pewno chcemy doposażyć i utrzymywać naszą świetlicę. Oczyszczenia wymaga także duże boisko, na którym planujemy zorganizować mecz żonaci kontra kawalerzy. Zagospodarowania wymaga także teren przy świetlicy .

 

A jakie problemy musicie pokonywać?

Trzeba bardziej zintegrować mieszkańców, do naszych działań potrzebna jest większa ilość zaangażowanych uczestników.

Fundusze są ograniczone, trudno zaplanować większe inwestycje. Chcielibyśmy, aby w naszej wiosce również prowadzone były potrzebne inwestycje.

Bardzo dziękuję  za informacje, życzę pomyślnej realizacji wszystkich planów!

 

Tekst: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia od organizatorów radoniowskich wydarzeń.

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email