Historyczne ciekawostki z miasta i gminy, czyli jak bardzo dawno temu bywało

stary rynek

 

 

 

Pensja lubomierskiego burmistrza w XV wieku wynosiła 12 marek rocznie, radcy miejskiego – osiem, rusznikarza – 4. Natomiast para butów z cholewami kosztowała od 14 do 16 groszy, trzewiki 6 groszy, koń 9 marek, wół 3 marki, świnia 1 markę, kopa raków 1 grosz, kopa jaj 12 halerzy.

Kto potrafi to przeliczyć na obecną walutę?

 

W 1527 roku, w związku z zagrożeniem tureckim, Lubomierz został zobowiązany do uiszczenia na cele wojenne podatku w wysokości 20,7 tysięcy talarów.

 

Pierwsze zawody strzeleckie Bractwa Kurkowego odbyły się 4 maja 1481 roku. Najlepszym strzelcem okazał się burmistrz Peter Baumert.

 

W połowie XVI wieku w naszym mieście można się było napić piwa w czterech karczmach. Kiedy funkcjonował Złoty Róg, piwosze wypijali średnio dziennie ponad 100 litrów piwa dziennie.

 

W 1517 roku wybuchł jeden z największych pożarów, który strawił całe miasto i klasztor.

 

XVI wiek to czasy reformacji, ale też okres pewnego rozluźnienia obyczajów i wprowadzenia surowych kar za różne przestępstwa. W 1513 roku Barbara Naumann z Lubomierza za zabicie noworodka została przebita włócznią i żywcem pogrzebana. W 1541 roku Hans z Chmielenia był przypalany płonącymi cęgami i żywcem łamany kołem. W 1548 roku „piękny krawczyk” Filip Brettner za podwójny gwałt, przy lubomierskim pręgierzu został okaleczony, a następnie kat ściął mu głowę na Wzgórzu Szubieniczym, a zwłoki spalił.

Ofiary jego zabaw zostały również ukarane, przy pręgierzu wychłostano je i wypędzono. W 1583 roku Barbara Gehlen za uprawianie prostytucji i kradzieże została zaszyta do worka i utopiona, a zwłoki jej zakopano na Wzgórzu Szubieniczym. W 1600 roku piękną Annę Winkler, córkę rzeźnika, za cudzołóstwo i przebitą włócznią i żyjącą zakopano. Jej partner musiał oglądać te męki i dopiero potem został ścięty.

W czasie wojny 30 letniej, w 1642 roku, przebywający tu Szwedzi zamordowali w Lubomierzu 29 kobiet, a córkę burmistrza żywcem zamurowali.

 

W 1624 roku w Milęcicach swój obóz wojenny mieli Szwedzi, którzy brali udział w wojnie 30 letniej (1618- 48).

 

Oleszną Podgórską dwukrotnie odwiedzali królowie. 5 września 1706 roku nocował tam Szwedzki Karol XII, natomiast w 1759 roku w Olesznej zatrzymał się król pruski, Fryderyk Wielki.

 

W XVIII wieku Pławna liczyła 2170 mieszkańców.

 

Mieszkańcy Radoniowa w przeszłości wsławili się dramatycznym pościgiem za niebezpiecznym zbójem Wolfem Romkiem. Brak jednak informacji o skutkach tej akcji.

 

W Chmieleniu w XVII wieku istniał przytułek dla biednych i ubogich.

 

Od 1669 roku w Lubomierzu istniał Sąd Niższego Stopnia oraz więzienie, sala tortur i lochy.

 

W 1748 roku Radoniów nawiedziło wielkie oberwanie chmury, które wyrządziło gigantyczne szkody we wsi i na polach.

 

W 1927 roku parafia ewangelicka liczyła w Lubomierzu 286 wiernych.

 

Już przed 1307 rokiem sołtys z Popielówka musiał płacić podatek dla lubomierskiego klasztoru w postaci konia z siodłem.

 

Linię kolejową przez Lubomierz uruchomiono w 1885 roku, a w 1907 zaczęto zakładać sieć kanalizacyjną.

 

W 1935 roku w Lubomierzu mieszkało między innymi: 9 piekarzy, 3 rzeźników, 11 szewców, 12 krawców, 4 kowali, 3 stolarzy, 4 malarzy, 3 rymarzy, 2 właścicieli punktów sprzedaży rowerów, 2 zegarmistrzów, 1 lekarz, 2 stomatologów, 1 aptekarz.  W miasteczku znajdowało się 8 sklepów spożywczych, 3 warzywne, 1 delikatesowy, 3 sklepy z konfekcją, 3 sklepy mody, 1 sklep z artykułami budowlanymi, 1 sklep z porcelaną i szkłem, 1 sklep z cygarami. Było tu także ogrodnictwo, drukarnia, tartak i stacja benzynowa.

 

W Lubomierzu od 1863 aż do 1926 roku funkcjonowała szkoła nauczycielska słynąca z wysokiego poziomu nauczania. Mury tej uczelni opuściło 1691 pedagogów.

 

W XVIII wieku nasze miasto słynęło z warzenia doskonałego piwa, znanego i cenionego daleko poza granicami miasta.

 

153 domy spłonęły podczas wielkiego pożaru Lubomierza, 27 września 1802 roku.

 

Między 1 a 4 września 1928 roku z wielką pompą obchodzono uroczystości związane z 650-leciem Lubomierza. Wówczas o naszym mieście zaczęto mówić jako „perełce wśród miast śląskich”.

W latach 1945- 1970 w Lubomierzu wybudowano 2 nowe domy.

 

Zebrała: Jadwiga Sieniuć

 

herb-miasta

Zdjęcie 1 z 15

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email

2 odpowiedzi

  1. Z wielkim zainteresowaniem pezeczytałam wszystkie ciekawostki, interesuje mnie góra szubienic, nigdy o niej nie słyszałam. Chciałabym prosić o informację w którym to miejscu. Pozdrawiam serdecznie, Maria Dolatowska z d. Bartz

    1. Odpisze Ci w komentarzu na Facebooku LCK bo tu nie da się umieścić zdjęcia w komentarzu.