Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Lubomierzu

podczas imprezy

 

 

Zagrała tu w niedzielę , 29 stycznia, po raz 31, nieco inaczej niż w poprzednich latach, bo bez zarejestrowanego sztabu, dołączając się do MGOK w Gryfowie Śl.

Imprezę zorganizowało Lubomierskie Centrum Kultury przy ogromnym wsparciu naszych niezawodnych strażaków.

Na rynku stanęła orkiestrowa scena, stoisko strażaków, gdzie serwowana była kiełbaska z grilla i ciepłe napoje, stolik z gadżetami przeznaczonymi na licytacje oraz wielka skarbonka, do której można było wrzucać datki na rzecz WOŚP, która w tym roku grała pod hasłem: “Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”

 

Na internetowej stronie WOŚP możemy przeczytać:

“Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Najnowsze badania dowodzą, że jest ona przyczyną 20% zgonów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami”.

 

Przez wiele dni w naszym Muzeum Kargula i Pawlaka umieszczona była skarbonka, do której można było wrzucać opłaty na WOŚP zamiast zakupu biletu wstępu do muzeum.

 

Imprezę prowadził pan Michał Pater. Na początku wystąpiły dzieciz zespołu Bang Bang Kids.

Kolejnym punktem orkiestrowego programu był koncert zespołu Dan-sing Band “Przeżyjmy to jeszcze raz – Giganci polskiego rocka” . Była to prawdziwa uczta muzyczna. Zespół tworzy trzech  zawodowych muzyków, wśród których jest sympatyczna pani grająca na instrumentach klawiszowych. Ze sceny wybrzmiało wiele rockowych hitów, a solista grał także na gitarze i saksofonie. Warto zaprosić jeszcze ten zespół do Lubomierza!

 

Na scenie wystąpiła także solistka Karina Semków oraz zagrały zespoły: Ancymonium i Chapter One.

W międzyczasie odbywały się licytacje, które prowadził pan Michał Pater.

6310 zł – to kwota uzyskana z licytacji podarowanych fantów.

Najwięcej zapłacono za obraz Dariusza Milińskiego – 1500 zł, wędliny wylicytowano za 600 zł, obraz Vladimira Vilenchytsa wzbogacił orkiestrową kasę o 500 zł, tyle samo zapłacono za voucher na nocleg w Agroturystyce.

 

Wylicytowane kwoty skrupulatnie zbierała i liczyła niezawodna pani Daria Sękowska, która z orkiestrą związana jest już wiele lat.

 

W skarbonkach znalazło się 2756,24 zł.

W tym roku konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zasilone zostało kwotą 9066,24 zebraną w Lubomierzu!

Podziękowania należą się wszystkim organizatorom, darczyńcom i ofiarodawcom!

Wielkie brawa należą się również Strażakom z Lubomierza za nieocenioną pracę przy Orkiestrze oraz strażakom z innych jednostek OSP Gminy Lubomierz za wsparcie tego wydarzenia.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email