Odwiedzamy naszą Bibliotekę Publiczną

panie bibliotekarki

 

 

9 lutego, po długiej przerwie spowodowanej koniecznością przeprowadzki do nowego pomieszczenia, z uwagi na przeprowadzany tam remont, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy ustalili, że spotykać się będą w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 11.

Uczestnicy tego klubu czytają książkę, którą sami sobie wybiorą, a potem o niej dyskutują. Czasem te dyskusje są bardzo żywe, a książki mają różną tematykę, od literatury typowo – kobiecej, po wiersze, opowiadania o wojnie. Takie spotkania trwają od półtora do dwóch godzin. Przy kawie, herbacie można spotkać się ze znajomymi, miło i pożytecznie spędzić czas.

Panie bibliotekarki pytam:

Czym się kierujecie przy wyborze książek omawianych podczas DKK?

Książki zamawiamy z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która jest naszym patronem i sprawuje nad nami nadzór merytoryczny. Nie chcemy czytać o rzeczach przykrych, smutnych, dramatach, idziemy w kierunku powieści weselszych, życiowych. Każdy powinien odnaleźć się w tej grupie.

 

 A jaka jest wasza grupa?

Należy do niej do 10 osób, czasem dyskusje są bardzo ożywione i moderator nie ma łatwego zadania. Są same panie, emerytki, które mają dużo wolnego czasu i lubią czytać książki. Podczas zajęć reklamują też książki, które same przeczytały.

 

 Jakiej książce poświęcone będzie kolejne spotkanie?

 Odbędzie się ono 7 marca i dyskutować będziemy o książce „Samosiejka” Dominiki Słowik. Mamy kilka egzemplarzy książki, panie się wymieniają między sobą, czytają. Ważne jest, by panie przychodziły punktualnie, umiały kulturalnie dyskutować, szanować zdanie innych, bronić swoich opinii.

 

 Jakie zajęcia przygotowałyście dla dzieci podczas ferii?

We wtorki i czwartki będziemy spotykały się z dziećmi od godziny 10 do 12. Zorganizujemy zajęcia plastyczne, techniczne, pracę z książką, pogadanki na różne tematy, na przykład: jak się zachowywać, o dobrych manierach, przyjaźni. Zapisanych na te zajęcia jest 12 osób.

 

 Jakie działania wykonałyście już w tym roku?

Przeprowadziłyśmy super zajęcia „Mapa Polski” z klasami 1 – 3 w Lubomierzu i w Pławnej. Były to zajęcia edukacyjne o naszym kraju, roślinności, zwierzętach i skorzystało z nich 7 klas.

Prowadzimy zajęcia w przedszkolu pod hasłem „Czytanie na śniadanie”. Czytamy jakąś książkę, zawsze towarzyszą temu różne praktyczne przedmioty, czasem się przebieramy. Na ogół są to bajki klasyczne „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”. Przeprowadzamy pogadanki na temat zdrowego odżywiania w nawiązaniu do książki. „ Zdrowe żywienie, poradnik dla dzieci, dbam o zdrowie”, „Higiena, aktywność, odżywianie”. Przedszkole chcemy odwiedzać co tydzień i przeprowadzać zajęcia we wszystkich grupach, także podczas ferii.

 W wyniku zrealizowanego projektu: „Sieć na Kulturę” w Podregionie Jeleniogórskim, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu operacyjnego „Polska cyfrowa”, którego operatorem jest Fundusz Wspierania Zrównoważonego Rozwoju, otrzymaliśmy 5 laptopów oraz jednego tableta do użytkowania w bibliotece wraz z dostępem do internetu. Można już z nich korzystać.

Od ubiegłego tygodnia realizujemy projekt dla dzieci w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa II. Dzieci otrzymują wydruk niekalendarza i za każde przeznaczone 7 minut na czytanie jakiejś książki wstawiają sobie znaczek w odpowiednim polu. Jak uzupełnią wszystkie pola, to otrzymują dyplom, a od nas niespodziankę.

Na WOŚP przygotowałyśmy 3 paczki: dla chłopca, dziewczynki i osoby dorosłej, które zostały wylicytowane na kwotę 300 zł.

Mocno współpracujemy z Klubem Seniora „Nie ma mocnych”, a w ramach tej współpracy pomagamy tworzyć sprawozdania, plany pracy.

Mamy bardzo dużo gazet, które też są wypożyczane. „Lekarz ludowy”, „Ludowe recepty na wszystkie choroby”, „Sam sobie lekarz”, „Przepis na zdrowie”, „ Przepis na ogród”, „Ogrodnicze ABC”, „Mój piękny ogród”, „Działkowiec”, „Poradnik domowy”, „Babcine recepty”, „Pani”, „Angora”, „Świerszczyk dla dzieci”. Czytelnicy bardzo chętnie korzystają ze wskazówek tam zawartych.

Nasza biblioteka jest chwalona pod kątem zaopatrzenia w nowości.

Działa także fundusz czytelniczy, w którym przyjmowane są dobrowolne wpłaty od czytelników, a zgromadzone w ten sposób pieniądze służą raz w roku na zakup książek.

 

 A jak wygląda praca na filiach?

 Nasze filie są w Pławnej, gdzie pracujemy 2 razy w tygodniu oraz w Pasieczniku i Chmieleniu – czynne raz w tygodniu. Staramy się o otrzymanie dotacji z Biblioteki Narodowej na zakup nowości wydawniczych i w związku z tym na filiach dyżurujemy też w określone soboty. A tych dyżurów musi być aż 26. Biblioteka jest wtedy czynna przez 4 godziny od 9 do 13.

Bardzo dziękuję za serdeczną i sympatyczną rozmowę, życzę szybkiej przeprowadzki do wyremontowanego, nowoczesnego obiektu, który z pewnością ułatwi pracę i stworzy nowe możliwości działania.

 

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem”

Kornel Makuszyński

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email