Lubomierskie spotkanie Bożonarodzeniowe cz. III

steczkowska miniatura

 

 

Wspólne kolędowanie w kościele WNMP i św. Maternusa z Magdą Steczkowską

Mroźna niedziela 18 grudnia i Lubomierskie Spotkanie Bożonarodzeniowe zorganizowane przez Lubomierskie Centrum Kultury, Urząd Gminy i Miasta w Lubomierzu, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz strażaków OSP KSRG obfitowało jeszcze w jedną imprezę. O godzinie 16.00 w naszym przepięknym kościele rozpoczął się koncert kolęd w wykonaniu Magdy Steczkowskie, której towarzyszył wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, Pan Adam Niedzielin.

Znakomity warsztat piosenkarski, pełen profesjonalizm oraz niezwykłą serdeczność pani Magdy mogliśmy poznać już podczas 25 OFFK w Lubomierzu, gdzie wykonywała ona przeboje z różnych seriali. Bawiła się też wtedy z nami w turnieju. Zapisała się w naszej pamięci jako wspaniała serdeczna, spontaniczna, bardzo żywotna i zawsze uśmiechnięta osoba – taka nasza sama swoja.

Już wtedy mówiła, że bardzo chciałaby zaśpiewać w naszym przepięknym kościele. Jej i nasze marzenia, dzięki pracownikom Lubomierskiego Centrum Kultury, na szczęście spełniły się.

Pani Magda pojawiła się w Lubomierzu na długo przed koncertem. Przechadzała się po rynku, oglądała stoiska na jarmarku, chętnie pozowała do zdjęć z tymi, którzy rozpoznali ją w tłumie i o to poprosili.

Mi również udało się spotkać ją na rynku. Bardzo chciałam z nią porozmawiać i zostałam zaproszona na spotkanie po próbie, która za chwilę miała się odbyć w kościele. Ochoczo tam przybyłam, przyglądałam się przygotowaniom do koncertu i poprosiłam piosenkarkę, by powiedziała,

 jak odbiera Lubomierz.

 

Odpowiedziała:

„Ogromnie się cieszę za każdym razem, kiedy tu jestem. To jedno z najbardziej uroczych miast. Są tutaj cudowni ludzie, przepiękny kościół, wspaniałe muzeum Samych Swoich. Kiedy je zwiedzałam, byłam pod ogromnym wrażeniem. Mam to szczęście, że byłam tu latem, ale zimowy Lubomierz wygląda pięknie, magicznie, bajkowo”.

 

 Jak zapamiętała pani Festiwal?

 Byłam po raz pierwszy na takim wspaniałym festiwalu, zawsze, kiedy spotykam się z ludźmi, którzy tu byli, wspominamy tę imprezę. Była fantastyczna zabawa podczas turnieju.

Często myślami wracam do nieodżałowanej pani Ilony Kuśmierskiej, która była wyjątkowym człowiekiem.

Ogromnie się cieszę, że mogłam tu być. Poznałam dużo fantastycznych ludzi. Przypadkowo spotkałam też tutaj wychowawczynię mojej córki.

Było mi szalenie miło. Jestem oczarowana waszym kościołem. Podziwiałam go przez pół godziny siedząc w ławce.

 

 Co chciałaby pani przekazać lubomierskim słuchaczom?

Mam dla was piękne magiczne życzenia: dużo zdrowia, miłości bliskich wokół, dużo radości każdego dnia.

 

Serdecznie podziękowałam pani Magdzie za tę rozmowę, przekazałam, że jej festiwalowy występ został bardzo wysoko oceniony przez widzów i życzyłam wielu jeszcze powrotów do Lubomierza.

Koncert w kościele rozpoczął się punktualnie o godzinie 16. Ubrana w odświętny strój, doskonale pasujący do okoliczności, stojąca nieopodal ołtarza, pośrodku kościoła, pani Magda wyglądała zjawiskowo, jak anioł.

Z boku przy instrumentach klawiszowych siedział Pan Adam Niedzielin – polski pianista, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, który mistrzowsko akompaniował wokalistce podczas wykonywanych przez nią kolęd i pastorałek.

Pani Magda zachęcała do wspólnego kolędowania. Opowiadała wiele ciekawostek z życia swojej rodziny. Dowiedzieliśmy się, jak rodzina Steczkowskich została przyjęta przez papieża Jana Pawła II.

W wykonaniu piosenkarki wspaniale wybrzmiały w naszym kościele, między innymi,  takie kolędy jak : „Przybieżeli do Betlejem”, „W żłobie leży”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Mizerna cicha”, „Oj maluśki, maluśki”, „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Cicha noc”, „Gdy śliczna panna”, „Gdy się Chrystus rodzi”.

Pani Magda z ogromnym wzruszeniem wspominała swoich, nieżyjących już rodziców. Zaśpiewała piosenkę poświęconą swojej mamie, a utwór napisała wspólnie z pianistą.

Pod koniec koncertu do piosenkarki dołączył ksiądz proboszcz Andrzej Łuczyński, który serdecznie podziękował Jej za wspaniały koncert i zaprosił do wspólnego odśpiewania ulubionej piosenki papieża Jana Pawła II „Barka”. Ten punkt programu również wszystkich zachwycił.

Piosenkarka nawiązała również do prowadzonej akcji charytatywnej na rzecz Marcina Łamasza, sama wzięła w niej udział i zachęciła widzów, by również to uczynili.

Podczas zakończenia koncertu głos zabrał dyrektor LCK pan Bogusław Chrzan, który wręczając kwiaty artystce, bardzo serdecznie podziękował za niesamowity koncert. Pani Magda  zaprosiła uczestników do stoiska ze swoimi płytami, zachęciła do wspólnych zdjęć zapowiedziała autografy. Nie zabrakło chętnych do skorzystania z tej okazji.

To był wspaniały, profesjonalny, klimatyczny i niezapomniany koncert.

Wszystkim osobom wytrwale i mozolnie pracującym przy organizacji Lubomierskiego Spotkania Bożonarodzeniowego, które było bardzo udaną i potrzebną imprezą, należą się wielkie podziękowania i ogromne brawa oraz prośba, by w następnym roku kontynuowali tak pięknie rozpoczęte dzieło.

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email