Gminna Biblioteka Publiczna w Lubomierzu zmieniła lokum

zaproszenie do biblioteki

 

 

Od 7 listopada nasza biblioteka ma nowe lokum. Na czas modernizacji, która potrwa około 2 lat, świadczy swoje usługi w budynku Zespołu Szkół w Lubomierzu przy ul. Chopina 9. Znajduje się pod parterem, w miejscu, gdzie była świetlica, obok sklepiku szkolnego.

Wchodząc wejściem bocznym od strony podwórka należy udać się schodami w dół, potem skręcić w lewo i otworzyć drzwi znajdujące się na końcu korytarza po lewej stronie. Zlokalizowanie tego miejsca ułatwiają strzałki umieszczone na ścianach.

Kiedy wchodzimy głównym wejściem, wówczas przechodzimy przez korytarz na parterze, kierujemy się w stronę wejścia bocznego,  po lewej stronie są schody w dół, dalej postępujemy jak wyżej.

Wnętrze urządzone jest bardzo przytulnie, panie bibliotekarki zadbały o to, aby czytelnik chciał tu wracać. Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00.

Przeprowadzka do nowego miejsca trwała 2 tygodnie i nie należała do łatwych. Książki trzeba było popakować w kartony, opisać je i przetransportować do nowego miejsca. Panie bibliotekarki są bardzo wdzięczne za pomoc przy tych pracach i gorące podziękowania kierują w stronę pana dyrektora Marka Kozaka, pani Anety Prawdzin, nauczycieli, pracowników Lubomierskiego Centrum Kultury – Ali i Marka oraz uczniów.

Dużo książek zostało wycofanych, inne umieszczono w kartonach i zmagazynowano w Chmieleniu dzięki pomocy pana Dariusza Penkali.

 Do obecnego lokum przeniesiono literaturę polską, kryminalną, dziecięcą, nowości wydawnicze, lektury, kącik prasowy. Nie ma tu literatury popularno-naukowej i księgozbioru podręcznego. Do tymczasowego pomieszczenia przeniesionych zostało około 2500 książek.

Panie informują, że wierni czytelnicy przychodzili do biblioteki nawet wtedy, kiedy się jeszcze instalowały w nowym miejscu.

Zapowiadają też kontynuację spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki i zajęć w przedszkolu.

W dalszym ciągu funkcjonują Filie Biblioteki w Chmieleniu, Pasieczniku i Pławnej. Niestety, musi zostać zlikwidowana Filia Biblioteki w Wojciechowie, która miała zostać przeniesiona do Golejowa. Przyczyną jest brak pomieszczenia i zrozumienia, nad czym ubolewają panie bibliotekarki i czytelnicy, którzy muszą teraz przyjeżdżać do Lubomierza, by wypożyczać książki. Obecnie wszystkie książki przynależne do Filii w Wojciechowie muszą zostać zubytkowane i przeznaczone do sprzedaży lub na makulaturę.

Zbliża się koniec roku a wraz z nim konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji na filiach, zniesienie ubytków księgozbioru lubomierskiego, ogarnięcie wszystkich statystyk, zakup książek z funduszu czytelniczego, bieżąca działalność biblioteki.

 

Panie bibliotekarki mają nadzieję, że remont skończy się szybciej, a praca w nowocześnie zmodernizowanym obiekcie będzie łatwiejsza, przyjemniejsza, ułatwi korzystanie z biblioteki osobom z niepełnosprawnościami  ruchowymi, którzy będą mieli możliwość skorzystania z osobnego wejścia do niej.

Powstanie sala, w której będą mogły odbywać się różne zajęcia, spotkania, konferencje, kursy, szkolenia, wernisaże, wystawy.

Zorganizowany zostanie unowocześniony dział dziecięcy, z dużą ilością zabawek i możliwością odbywania się w niej różnych uroczystości dziecięcych takich, jak na przykład Dzień Misia, Dzień Kredki, Postaci z bajek, Dzień Kropki, itp.

Będzie też mini sala komputerowa z nowymi komputerami, ze stanowiskiem dla osób niepełnosprawnych, będą także audiobooki, internet, odpowiednie nagłośnienie i muzyka, okienko z książkami na wzór obecnej szafy do wypożyczania książek. Pomieszczenia typowo biurowe znajdować się będą na I piętrze.

Modernizacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomierzu została dofinansowana w ramach kierunku interwencji 2.1 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, Priorytet 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa, na które pozyskana została kwota 654.000 złotych. Zadanie zostało podzielone na dwie części – w dużym uproszczeniu na część budowlaną i zakup wyposażenia.

 W ramach przebudowy przeprowadzony zostanie remont i montaż instalacji wodnej i kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej i niskoprądowej, remont i wymiana pokrycia dachowego (dach przy świetliku)– materiał wykończenia bez zmian oraz wymiana świetlika, a także montaż części stolarki okiennej i drzwiowej oraz roboty remontowe i wykończeniowe wewnątrz budynku.

Panie bibliotekarki bardzo serdecznie zapraszają do korzystania z biblioteki.

Dołączam się także do tego zaproszenia i bardzo dziękuję za udzielone mi informacje oraz ciepłe przyjęcie w bardzo przytulnie urządzonym pomieszczeniu. Życzę szybkiego i bezproblemowego zakończenia wszystkich prac i radosnego powrotu do nowoczesnego obiektu.

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email