III Lubomierska Jesień już za nami!

20221008_133651
W sobotę 8 .10. 2022 roku w Parku Benedyktyńskim odbyła się III  Lubomierska Jesień.  Celem tych cyklicznych jesiennych spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza jest przedstawienie rękodzieła i produktów wytwarzanych lokalnie oraz  zaprezentowanie artystycznych talentów mieszkańców w niezwykłym i klimatycznym otoczeniu pięknego Parku. By podzielić się wiedzą o tym miejscu z osobami  odwiedzającymi nasz Park – staraniem naszego Stowarzyszenia, przy wsparciu finansowym Gminy Lubomierz – została uroczyście odsłonięta tablica opisująca historię Klasztoru i klasztornych ogrodów, do której stare fotografie i materiał źródłowy zawdzięczamy panu Zbigniewowi Dygdałowiczowi. Nie zawiedli nas i przybyli zaproszeni goście, panie: Joanna Chrabąszcz, Bożena Pawłowicz, Teresa Śliwińska oraz panowie: Burmistrz Marek Chrabąszcz, Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski, Zbigniew Dygdałowicz, Marek Kozak. Dawne ogrody klasztorne opactwa Sióstr Benedyktynek, miejsce  z bogatą, tajemniczą i interesującą przeszłością dały wspaniałe tło dla muzyki i występów młodszych i starszych artystów. Dzieci ze Szkoły w Pławnej jako pierwsze wystąpiły ze wspaniałym programem  muzyczno-poetyckim. Pięcioletnia Laura Szafran ze swadą i bez tremy  recytowała wiersze Jana Brzechwy. Obie grupy taneczne Bang Bang Kids, z którymi pracuje pani Paulina Rypuła – Abdelzaher gorącymi rytmami poruszyły zgromadzoną publiczność. Młodzież  Zespołu Szkół w Lubomierzu pod kierunkiem p. Artura Grabowskiego wykonała ciekawe przedstawienie poświęcone św. Maternusowi, patronowi naszego miasta i kościoła.  Odnaleziona przez pana Zbigniewa Dygdałowicza w źródłach francuskich legenda, spisana przez samego Alberta Wielkiego o lubomierskim opacie Duncaniusie i kościele pod wezwaniem św. Florentego, przeniosła nas świetną interpretacją pani Barbary Bratek w głębokie średniowiecze, opowiadając co działo się na wzgórzu przed powstaniem klasztoru benedyktynek. Ci z gości, którzy wytrwali do końca naszego jesiennego spotkania zostali wspaniale nagrodzeni, bowiem w niezwykłe muzyczne klimaty przeniósł nas zespół rodzinny pani Marty z Bożkowic!  SPL dziękuje serdecznie gościom oraz młodszym i starszym artystom, którzy swoja obecnością uświetnili III Lubomierską Jesień. Dziękujemy wystawcom rękodzieła i lokalnych produktów. Dzięki Wam było pięknie i pysznie, a stoiska cieszyły się zainteresowaniem i wzięciem. Dziękujemy Stowarzyszeniu Klasztor Lubomierz za udostępnienie strojów, podkreślających historyczną scenerię imprezy. Dziękujemy współorganizatorom imprezy –  Lubomierskiemu Centrum Kultury oraz OSP Lubomierz, a w  szczególności panom Markowi Ciereszko i Łukaszowi Pludrze za ogarnięcie technicznej strony przedsięwzięcia i nieocenioną pomoc.  Nie możemy nie wspomnieć o pomocy, udzielonej nam przez uczniów klasy pożarniczej naszego LO. Bez Waszego wsparcia i zaangażowania jesienne spotkanie nie doszłoby do skutku.   Dziękujemy panu Dariuszowi Penkale za piękne wykonanie ramy i montaż tablicy historycznej,  sfinansowanej ze środków Gminnej Inicjatywy Lokalnej.  Jeszcze raz pięknie wszystkim dziękujemy i zapraszamy za rok na IV Lubomierską Jesień. Do zobaczenia! Anna Kalińska
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email