Nowy Proboszcz naszej lubomierskiej Parafii

nowy Ksiądz miniatura

 

 

 

21 sierpnia z ogromnym żalem pożegnaliśmy w kościele ks. dr Erwina Jaworskiego, który kierował naszą parafią przez osiem lat i zapisał się złotymi zgłoskami w jej historii.

Nowym proboszczem został ks. Andrzej Łuczyński.

Najpierw dzwonię z prośbą o spotkanie i odnoszę bardzo sympatyczne wrażenie. O umówionej porze odwiedzam księdza na plebanii. Proboszcz wita mnie serdecznie, z uśmiechem zaprasza do parafialnej kancelarii. Chcę poznać najbliższą przyszłość naszej parafii i nieśmiało zaczynam:

 

 

Proszę powiedzieć coś o sobie.

Nazywam się Andrzej Łuczyński. Pochodzę z Bolesławca. Tam się urodziłem i wychowałem. Od 20 lat pełnię posługę kapłańską. Moją pierwszą parafią była Parafia Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze, kolejne cztery lata  – to Parafia św. Trójcy w Lubaniu, a następnie Parafia św. Bonifacego w Zgorzelcu. W wymienionych parafiach pełniłem posługę kapłańską jako wikariusz.

Od 2013 do 2022 jako proboszcz kierowałem Parafią św. Jadwigi w Tomaszowie Bolesławieckim, a teraz jestem w  Lubomierzu. Seminarium Duchowne w Legnicy ukończyłem w 2002 roku.

 

Jakie są pierwsze wrażenia księdza Proboszcza po przybyciu do naszej parafii?

Bardzo pozytywne, spotkałem się z dużą otwartością parafian, chęcią pomocy i wprowadzenia mnie w nową parafię.

Uzyskałem dużo cennych informacji, jak funkcjonuje cała wspólnota parafialna.

Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie kościół parafialny w Lubomierzu, a także kościoły w Popielówku i Olesznej. Szczególnie urzekł mnie kościół parafialny swoim pięknem, duchem modlitwy, której można tu doświadczyć oraz pięknem i prostotą, która pomaga w doświadczeniu modlitwy i Pana Boga.

Jestem tu dopiero 2 tydzień i staram się wszystko poznać dokładniej.

 

 

Jakie będą najbliższe działania księdza Proboszcza?

Przede wszystkim duszpasterskie, chcę powołać krąg biblijny, który będzie miejscem czytania i rozważania słów Boga.

W najbliższych miesiącach zamierzam powołać koło teatralne młodzieżowe, które zajmie się wystawianiem sztuk teatralnych, poezji. Uważam, że ubogaci to ludzi, którzy zaszczycą nas swoją obecnością.

Takie działania prowadziłem już w poprzednich parafiach. Przez cały czas poznaję ludzi, instytucje tutaj działające, obiekty sakralne i świeckie. Po dokładniejszym poznaniu spraw związanych z parafią podejmę dalsze decyzje.

 

 

W naszym kościele odbyło się już wiele niezapomnianych koncertów, spotkań i kulturalnych imprez. Współpraca z księdzem Erwinem Jaworskim układała się bardzo dobrze i zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc, wsparcie i cenne rady. Czy nadal będzie to możliwe?

Będą koncerty, wszystkie podjęte prace remonty przez poprzedniego Proboszcza będą kontynuowane tak, jak było dotychczas. Postaram się nawiązać owocną współpracę z Urzędem Gminy i Miasta, Lubomierskim Centrum Kultury, szkołami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Lubomierza. Teraz wszystko poznaję, zawsze staram się widzieć pozytywne rzeczy.

 

 

Czy ksiądz Proboszcz będzie uczył religii?

Nie będę, to należy do księdza Wikariusza Andrzeja Tarnowskiego, z którym współpraca od początku układa się bardzo dobrze.

 

Czy z księdzem Proboszczem zamieszkało jakieś zwierzątko?

Bardzo lubię zwierzęta, a szczególnie psy i mam owczarka niemieckiego.

 

Co ksiądz Proboszcz chce przekazać Czytelnikom?

Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam, zapewniam o codziennej modlitwie, otwartości serca dla każdego człowieka.

W swoim życiu kieruję się słowami Jana Pawła II „Kapłan to ktoś dla innych”.

 

 

Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę, życzę pomyślności we wszystkich działaniach na rzecz lubomierskiej wspólnoty parafialnej.

 

Tekst: Jadwiga Sieniuć

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email