XXV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu (część I)

spotkanie z aktorami

 

 

Pierwszy dzień – piątek – 5.08.2022

 

Przygotowania do każdej edycji Festiwalu trwają przez wiele miesięcy i wymagają od organizatorów ogromnego wysiłku. Tak też było w tym roku. Organizacją zajęło się Lubomierskie Centrum Kultury pod dyrekcją pana Bogusława Chrzana, przy współpracy Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Centrum Technologii Audiowizualnych, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Urzędu Gminy i Miasta w Lubomierzu oraz bardzo wielu innych osób, które pomagały w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Dzięki dofinansowaniu imprezy ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków Fundacji PZU oraz sponsorów mogliśmy wszyscy świętować ten jubileusz.

W piątek, już od rana w mieście wiele się działo. Na scenie ustawionej w rynku trwały ostatnie próby, ekipa techniczna kończyła ustawianie ławek, płotków i innych festiwalowych eksponatów, do muzeum ustawiała się kolejka chętnych do zwiedzania, w biurze LCK trwały ostatnie przygotowania do rozpoczęcia tego święta. W ogrodzie przy muzeum wszystko było gotowe do rozmów z aktorami.

 Z radością powitaliśmy pierwszych festiwalowych gości. A byli to: Ilona Kuśmierska – Kocyłak czyli filmowa Jadźka z “Samych swoich”, Maria Duffek – scenografka, dekoratorka wnętrz, kostiumograf; Paweł Palcat – aktor występujący na scenie teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, grający m.in. w filmach: “Operacja Dunaj”, “Mała Moskwa”, Fala zbrodni, “Pierwsza miłość”; Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka grająca w teatrze muzycznym Capitol.

Spotkanie prowadził Marcin Michrowski – absolwent Amerykańskiej Szkoły Dziennikarstwa w Warszawie oraz wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w dziennikarstwie telewizyjnym, autor licznych materiałów i reportaży. Od lat jeździ po Polsce z pisarzami, aktorami, muzykami jako prowadzący recitale i spotkania autorskie.

To spotkanie było bardzo interesujące, obfitowało w wiele niezwykle ciekawych informacji dotyczących pracy naszych gości.

O godz 15.00 na scenie w rynku wystąpiła Julia Romaniuk, po której zaprezentował się z koncertem zespół Progress. Konferansjerkę prowadził Michał Pater.

Kolejną atrakcją tego festiwalowego dnia był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. To było fenomenalne wydarzenie, wspaniały koncert, prawdziwa, profesjonalna uczta muzyczna.

Zaraz potem uformował się korowód – Parada Komendiantów, w którym przez rynek, prowadzeni  przez policję, kapelę góralską z Mszany Dolnej przemaszerowali aktorzy, organizatorzy, samorządowcy, politycy, dzieci z naszego zespołu Bang Bang Kids, przedstawiciele stowarzyszeń: Przyjaciół Lubomierza, Klasztor Lubomierz, Klubu Seniora, a także pracownicy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, Koła Łowieckiego Hubert, Waloczyńcy promujący Lwóweckie Lato Agatowe oraz goście z Magicznej Pławnej, strażacy z OSP Milęcice. Ze sceny serdecznie witali wszystkich: Bartosz Kuświk i Michał Pater.

 

Jubileuszowy Festiwal otworzył burmistrz pan Marek Chrabąszcz, który powiedział:

“Dziś, po raz 25, niezwykle serdecznie witamy Państwa w Lubomierzu, malutkim miasteczku, w którym udało się stworzyć i kontynuować Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, uczynić z tego miejsca stolicę polskiej komedii. To niezwykłe osiągnięcie, wymagające ogromnego trudu, wielu wyrzeczeń, stresów, pracy tysięcy ludzi.

Dziś, do wszystkich tych, którzy pracowali na rzecz tej imprezy kieruję wyrazy ogromnego podziwu, wdzięczności i szacunku. Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna. Nie sposób, by uczynić to teraz imiennie. Ćwierć wieku, to szmat czasu, a historia wszystkich edycji festiwalu to ogromna księga, tysiące zdjęć, mnogość wspaniałych, wzruszających i niezapomnianych wspomnień…

A wszystko zaczęło się w 1997 roku. Mieliśmy już wówczas gazetę “Sami Swoi”, Muzeum Kargula i Pawlaka. I właśnie podczas imprezy zorganizowanej przez Olgierda Poniźnika i Jadwigę Sieniuć z okazji zainstalowania drewnianych figur Kargula i Pawlaka pod Domem Płóciennika, podczas projekcji filmu “Sami swoi” na lubomierskim rynku, zrodził się pomysł organizacji jakiejś imprezy związanej z filmową tradycją tego miejsca.

Na efekty wytrwałości i pomysłowości tej dwójki osób nie trzeba było długo czekać. Wkrótce zapadła decyzja o organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych i powołany został komitet organizacyjny w składzie: Olgierd Poniźnik, Jadwiga Sieniuć, Mariola Laskowska, Halina Kwacz, Maria Misiewicz, Waldemar Wilk, Jacek Szramowiat, Andrzej Paszkowski, Dariusz Miliński, Ryszard Kiwilsza, Robert Onoszko, Mirosław Płotnicki.

Było to ogromne wyzwanie dla tych ludzi, bo nigdy wcześniej nie pracowali przy organizacji tak wielkiej imprezy. Niebawem dołączyli do nich inni: Czesław Stachowiak, Zdzisław Mirecki, Krzysztof Demkowski, Mirosław Onoszko.

Od 14 do 17 sierpnia 1997 roku w miasteczku odbyło się wielkie święto. Z ogromną radością powitaliśmy wtedy: Sylwestra Chęcińskiego, Witolda Pyrkosza, Eliasza Kuziemskiego, Waldemara Pawlaka, Jacka Ziobro, tłum widzów, ekipę Telewizji Polskiej z Warszawy. To wtedy odbyła się pierwsza zabawa pod kasztanami, pierwszy festiwalowy korowód przemarszerował przez rynek, wydarzenia na scenie prowadzili: Jadwiga i Tadeusz Kutowie, wystąpił nasz zespół Sami swoi (Wiesław Ziółkowski i Tadeusz Kozak), a pierwsze Gminne Potyczki Karguli i Pawlaków były zapowiedzią tradycyjnych już turniejów “Filmowcy kontra Swojaki”. Polskie komedie wyświetlane były na ekranie w rynku. Lubomierz zaistniał na ogólnopolskiej antenie TVP przez 80 minut, podczas pięciu bezpośrednich wejść. Niektórym organizatorom w oczach pojawiły się łzy wzruszenia, na okoliczność, że tyle ludzi do nas przyjechało.

A potem to się już potoczyło. Do ścisłego grona najwytrwalszych organizatorów dołączyła Lucyna Stachowiak, która przez ponad 20 lat czuwała nad tym, by lista aktorów odwiedzających nasze miasto zawsze była pełna i atrakcyjna, czego dowodem jest 116 pamiątkowych tablic w naszym Zaułku Filmowym, oraz lista ponad 170 ludzi filmu, którzy odwiedzili nasze miasto; Anna Jurasińska, do której przylgnęło miano matki karmiącej, gdyż przez wiele lat zajmowała się organizacją wyżywienia dla naszych gości i ekip technicznych, Daria Sękowska, Julia Dęblińska, Jerzy Andrzejczak, Mirosław Laskowski, Edward Korecki, Bartosz Kuświk, Teresa Jakimowicz, Ola i Andrzej Pilichiewicz, Bożena i Bogdan Ciereszko, Daniel Antosik, Agnieszka Janczak, Barbara Urbanowicz, Krystyna Waniowska, Damian Gładysz.

Impreza rosła w siłę, rozgłos i potęgę. Wiele życzliwych firm wykonało szereg pożytecznych prac dla miasta.

Nad festiwalem nie zabrakło też czarnych chmur i niespodziewanych burz, niektórzy nie potrafili dostrzec wartości, jakie ta impreza przynosi miastu i jego mieszkańcom, a pozyskiwanie środków niezbędnych do organizacji też nigdy nie było łatwe i szybkie.

Na szczęście organizatorzy nie zawiedli, pomimo tego, że każdy z nich pracował zawodowo, to z pasją i wytrwałością poświęcali się tej pracy społecznej.

8 grudnia 1999 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Filmów Komediowych w Lubomierzu, które do roku 2018, czyli przez 18 lat było głównym organizatorem naszej imprezy.

Nasi widzowie obejrzeli ponad 1000 komedii filmowych, ponad 100 razy uczestniczyli w spotkaniach z ludźmi kina, których uhonorowaliśmy Złotymi, Srebrnymi, Brązowymi i Kryształowymi Granatami. Na scenie wystąpiło ponad 50 znanych zespołów muzycznych oraz 30 kabaretów.

Przy każdej jej edycji pracowały też załogi Urzędu Gminy i Miasta, szkół, biblioteki, przedszkola, internatu.

Dziś im wszystkim ogromnie dziękuję.

Obecnie organizacją imprezy zajmuje się Lubomierskie Centrum Kultury pod dyrekcją pana Bogusława Chrzana.

 

 Nadejszła wiekopomna chwila, żeb` nasze XXV Urodziny świętować,

wariacji komediowej dostać, brymuchy swojskiej pokosztować i bezlitośnie komediowym stać sie.

Zapraszam wszystkich do świętowania!”

 

Zaraz potem nasi burmistrzowie przekazali na ręce organizatorów Dyrektora Bogusława Chrzana LCK, Jarosława Perduta Dyrektora DCF, Roberta Banasiaka Dyrektora CETA klucz do miasta i nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy poprzez symboliczne przecięcie taśmy z plakatami festiwalowymi, którego dokonali: Ilona Kuśmierska, Justyna Szafran, Maria Duffek, Paweł Palcat, senatorowie: Krzysztof Mróz i Rafał Ślusarz, marszałek Cezary Przybylski, nasi burmistrzowie.

Jako matka Festiwalu, wspólnie z Mirosławem Laskowskim, który od początku pracował przy organizacji imprezy, zostaliśmy zaproszeni na scenę i otrzymaliśmy podziękowania za wieloletnią organizację imprezy.

Piosenki o naszym mieście zaśpiewał zespół Sami Swoi – Wiesław Ziółkowski i Tadeusz Kozak.

Wielka szkoda, że nie mógł być tutaj z nami pan Olgierd Poniźnik – ojciec Festiwalu.

Z kolei mogliśmy podziwiać spektakl muzyczny w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Capitol – “Lata 20, lata 30”.

Ostatnim akcentem pierwszego festiwalowego dnia był pokaz tańca grupy Bang Bang Kids na boisku przy Zespole Szkół, a po nim tradycyjna już zabawa pod kasztanami z zespołem Sami Swoi.

Mnóstwo wrażeń, wspaniałe koncerty, piękna pogoda – tak krótko można podsumować ten dzień.

W tym dniu odbyły się także projekcje filmów konkursowych w kinie “Lot” w Jeleniej Górze. A były to filmy: “Jak zostać gwiazdą”, “Zupa nic”, “Teściowie”.

 

na-korowodzie

Zdjęcie 1 z 111

 

(ciąg dalszy nastąpi)

 

Tekst: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email