Jaki będzie Jubileuszowy Festiwal

tu się pracuje!

 

 

O tegorocznym XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu rozmawiam z Panią Alicją Nawojczyk – Ciereszko specjalistą ds. kultury i promocji, która mozolnie i wytrwale pracuje przy organizacji imprezy.

 

Kiedy i w jakich miejscach odbędzie się tegoroczny Festiwal ?

Termin to 5,6 i 7 sierpień. Główne wydarzenia odbędą się w rynku, tam stanie scena główna. W piątek do Kościoła WNMP i św. Maternusa zaprosimy na koncert muzyki filmowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu artystycznego Wojska Polskiego. Filmy konkursowe wyświetlane będą w Kinie Lot w Jeleniej Górze.

Na boisku przy Zespole Szkół odbędzie się „Zabawa pod kasztanami” przy muzyce zespołu „Sami Swoi”. Parada Komediantów, czyli korowód filmowy wyruszy od remizy strażackiej do sceny głównej. Spotkania z twórcami polskiego kina odbywać się będą w ogrodach przy Muzeum Kargula i Pawlaka. Zaułek Filmowy otrzyma nazwę im. Sylwestra Chęcińskiego i tam odsłonięte zostaną kolejne tablice pamiątkowe.

Stoiska handlowe rozmieszczone zostaną m.in. wzdłuż ryku i w parku przy kościele.

Wesołe miasteczko rozstawi się na placu targowym, a dmuchańce dla dzieci na zielonym trawniku. Parkingi znajdować się będą na błoniach Lubomierza, czyli obwodnicy.

 

Jacy ludzie ze świata filmu odwiedzą Lubomierz ?

Niestety, pomimo zapowiedzi i wstępnego potwierdzenia, z uwagi na plany zdjęciowe nie będą mogli przyjechać panowie: Adam Woronowicz i Rafał Zawierucha. Obecnie trwają jeszcze rozmowy z aktorami, ale wiemy, że przyjedzie do nas pan Andrzej Zaborski. Odwiedzi nas także pan Andrzej Ramlau, który pracował przy filmie „Sami swoi”, przyjedzie także pan Patryk Szwichtenberg, znany m.in. z serialu: „Stulecie winnych”, który niedawno odwiedził nasze Muzeum Kargula i Pawlaka. O tym Kto nas jeszcze odwiedzi, dowiemy się w najbliższym czasie.

 

Jak przedstawia się tegoroczny program festiwalowy ?

Piątek ukierunkowany jest głównie na jubileuszu. Chcemy, aby tegoroczna edycja Festiwalu była wyjątkowa i zapamiętana, jako jubileuszowa. Atrakcji na pewno nie zabraknie. Od godziny 13:30 w ogrodach muzeum Kargula i Pawlaka odbywać się będą spotkania z aktorami. Od godziny 15:00 wystartuje scena w rynku występami lokalnych wykonawców. Usłyszymy absolwentkę zespołu szkół w Lubomierzu, Julię Romaniuk, zaprosimy także na koncert zaprzyjaźnionego zespołu Progress, który mieliśmy okazję poznać podczas majowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych.

Kolejnym niezapomnianym wydarzeniem tego dnia będzie z pewnością Koncert muzyki filmowej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który rozpocznie się o godzinie 17:00 w naszym kościele.

Zaraz po nim rynkiem miasta przejdzie XXV Parada Komediantów prowadzona przez orkiestrę góralską z Gminy Mszana Dolna i rozpocznie się ceremonia otwarcia XXV OFFK na scenie w rynku. Kolejny punkt piątkowego programu to występ artystów Teatru Muzycznego  Capitol ze spektaklem muzycznym „Lata 20, lata 30”.

O godzinie 21.00 na boisku przy Zespole Szkół w Lubomierzu zaprezentuje się grupa taneczna Bang Bang Kids.

21:30 to początek Zabawy pod kasztanami z zespołem Sami Swoi. W tym dniu w kinie Lot (Jelenia Góra, ulica Pocztowa 11) odbędzie się projekcje Filmów konkursowych, które przedstawiają się następująco: 16:00 „Jak zostać gwiazdą”,18:30 „Zupa nic” 20:30 „Teściowie”.

 

Sobota 6 sierpnia przebiegać będzie pod znakiem koncertów gwiazd. Na scenie głównej wystąpią zespoły: „Sztywny Pal Azji” i gwiazda wieczoru Łzy”. Usłyszymy także zaprzyjaźniony zespół „Żółta Febra” ze Złotoryi. 

Od godziny 13:30 do 16:00 trwać będą codzienne spotkania z twórcami polskiego kina w ogrodach Muzeum Kargula i Pawlaka.

O 16:00 odsłonięte zostaną kolejne tablice gwiazd w Zaułku Filmowym im. Sylwestra Chęcińskiego. (od autora: w naszym Zaułku jest już 114 pamiątkowych tablic!)

W kinie Lot odbędą się dalsze projekcje filmów konkursowych: 16:00 „ To musi być Miłość” , 18:00 :Czarna Owca”, 20:00 „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”.

 

Niedziela 7 sierpnia to ponownie od godziny 13:30 do 16:00 spotkania z twórcami polskiego kina

Ta festiwalowa niedziela będzie dniem poświęconym pamięci Sylwestrowa Chęcińskiego . Od godziny 15:00 zaprosimy gości na pokaz filmów Sylwestra Chęcińskiego do Kina Za Rogiem „Raj”.

O godzinie 15:00 na scenie w rynku obejrzymy międzynarodowy koncert „ Miłość ci wszystko wybaczy”, następnie  Filmowcy zawalczą ze Swojakami „O 25 litrów pawlakowego bimbru” w tradycyjnym Turnieju o godzinie 16:00.

Kolejny punkt niedzielnego programu to ogłoszenie wyników konkursu filmowego oraz Plebiscytu na najlepszą komedię 25-lecia oraz wręczenie nagród, którymi będą: Złote, Srebrne i Brązowe oraz niebieski Granat Publiczności.

Przypominamy, że plebiscyt trwa do 22 lipca i można jeszcze oddawać głosy w ankiecie, do której link znajduje się obok w linku -> Plebiscyt publiczności na komedię 25-lecia OFFK w Lubomierzu!

Godzina 17:30 to początek recitalu Justyny Pasternak, po której wystąpi zespół Chapter One. Na koncert Ani Kamińskiej i Emila Smardzewskiego pod tytułem „Kilka Czułości” zaprosimy o 19:30. Gwiazda wieczoru – Magda Steczkowska z zespołem w koncercie „SeriaLOVE” pojawi się na scenie o godzinie 21:00.

 

Kto, oprócz Lubomierskiego Centrum Kultury, zaangażowany jest w organizację tej edycji Festiwalu?

W przygotowaniach pomagają nam: Urząd Gminy i Miasta Lubomierz, jednostki OSP z naszej Gminy, Zespół Szkolno – Przedszkolny, Parafia Lubomierz oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe, Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu, jako współorganizatorzy.

 

Festiwal nie odbyłby się bez wsparcia finansowego z zewnątrz. Kto jest w tym roku takim dobrodziejem ?

Nasze zadanie wsparli w tym roku m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja PZU, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Tauron Ekoenergia, a także Staropolanka, Firma Novostrat, PGE Polska Grupa Energetyczna, Dom Uzdrowiskowy Ewa Medical & Spa, Uniwersytet Ekonomiczny We Wrocławiu Filia w Jeleniej Górze, Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Świeradów, Rezydencja Piastowska, Nadleśnictwo Lwówek Śląski, Apartamenty pod Gondolą, Leśny Kurort w Gierczynie, Krasicki Hotel Resort & Spa, ART – MAR – BUD Artur Martyniak, Kamieniarstwo Rygas, ZUOK Izery w Lubomierzu, Bufet Kąsek, Adam Kulikowski, Andrzej Pasternak, Kopalnia Bazaltu Wojciechów, PUKiO Ireneusz Ogonek, Flasza Pasiecznik.

Cały czas pojawiają się kolejni sponsorzy o których pamiętamy, a którym podziękujemy przy kolejnych materiałach dotyczących imprezy.

 

Czym się teraz zajmujecie ?

Trwają gorące przygotowania od strony technicznej, co nie jest wcale łatwe, ale mam nadzieję, że sprostamy organizacyjnie i ten XXV Festiwal będzie naprawdę taki jubileuszowy. Dopinamy ostatnie kwestie z noclegami naszych gości, pracujemy nad turniejem i korowodem festiwalowym, oczekujemy na druk plakatów festiwalowych i banerów, przygotowujemy materiały promocyjne, wysyłamy zaproszenia, przygotowujemy identyfikatory, regulaminy, kwestie zabezpieczenia, ławki, garderoby etc. etc. etc… Czeka nas jeszcze mnóstwo pracy, ale mam nadzieję, że jej efekty będą widoczne, a nasi goście zadowoleni.

 

 Kto będzie prowadził spotkania na scenie głównej ?

Konferansjerami będą: ojciec festiwalu czyli Pan Olgierd Poniźnik i Krzysztof Langer, w Zaułku Filmowym pojawi się pan Bartosz Kuświk. Spotkania z aktorami poprowadzi pan Marcin Michrowski. Usłyszymy także naszego pracownika Michała Patera.

 

O czym jeszcze powinni wiedzieć uczestnicy imprezy ?

Przy Urzędzie Gminy i Miasta będzie ulokowany tzw. Domek Autografów, gdzie będzie można otrzymać autografy i zrobić sobie zdjęcia z filmowymi gośćmi Festiwalu.

Prosimy mieszkańców rynku o wyrozumiałość i cierpliwość. W związku ze statusem imprezy masowej, będzie wprowadzona zmiana organizacji ruchu, rynek zostanie wyłączony z ruchu samochodowego. Imprezę zabezpieczać będą m.in.: Policja, firma ochroniarska oraz druhowie z Jednostek OSP z naszej Gminy.

Przy wjazdach do miasta będą wywieszone regulaminy i wszystkich naszych gości prosimy o zapoznanie się z nimi.  Przez wszystkie festiwalowe dni czynne będzie nasze Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie jest mnóstwo pamiątek i panuje klimat Kargula i Pawlaka.

Patronat honorowy imprezy objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Cezary Przybylski, partnerem medialnym jest TVP3 Wrocław.

Impreza nie jest biletowana.

 

Bardzo dziękuję za te cenne informacje. Przy organizacji kolejnych edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu pracowałam przez 21 lat i wiem ile wysiłku, starań, wytrwałości, odporności psychicznej i nieugiętości wymaga  taka praca. Cieszę się, że impreza jest nadal kontynuowana, bo sam fakt, że w takiej małej miejscowości, jaką jest Lubomierz udaje się ją zorganizować już po raz 25, jest ogromnym sukcesem!

Życzę serdecznie, aby wszystkie mordercze działania przyniosły pozytywny efekt!

 

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć (matka Festiwalu)

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email