Pytania do Pana Burmistrza czerwiec 2022

burmistrz miniatura

Pytania do Pana Burmistrza czerwiec 2022   Na modernizację energetyczną budynku Lubomierskiego Centrum Kultury Gmina zaplanowała wydatek rzędu 1.500.000 zł brutto. Po ogłoszonym przetargu i otwarciu złożonej w nim oferty okazało się, że potencjalny wykonawca za realizację tego zadania zaproponował kwotę 3.254.025,66 zł. Jakie będą dalsze losy tej zaplanowaneji potrzebnej inwestycji?

  Niepewna sytuacja na rynku powoduje, że firmy nagminnie zawyżają koszty inwestycji często o 100% i powiem szczerze, że wcale się temu zjawiskowi nie dziwię. Z drugiej strony musimy dbać o finanse gminy. W związku z tym, że zaproponowana kwota z przetargu przewyższa wartość inwestycji o 120% postanowiliśmy unieważnić przetarg i rozpisać go ponownie.  

Remont dachu świetlicy wiejskiej w Pokrzywniku – to kolejna planowana inwestycja. Jaki będzie jej koszt i przebieg?

  Kwota kosztorysowa, jaką zamierzamy przeznaczyć na to zadanie to ponad 220.000 zł. Zakres prac obejmuje całkowity remont dachu, czyli krokwie, kominy, dachówki itd. Choć w tym przypadku kwota po rozstrzygniętym przetargu jest tylko o ok. 20% wyższa niż w kosztorysie, to również przetarg zostanie powtórzony.  

  Ogłoszony został program “Korpus Wsparcia Seniora 2022”, do którego także przystąpiła nasza gmina. Celem tego programu jest zapewnienie usługi wsparcia dla seniorów w wieku 65 lat+ wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie gminy, poprawę poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Seniorzy otrzymują tzw.”opaski życia”, które są całodobowo monitorowane przez centrum telemedyczne, reagujące na sygnały. Jeśli urządzenie zarejestruje niepokojące pomiary życiowe, upadek lub naciśnięcie przycisku SOS, aplikacja wyzwala alarm i informuje ratownikówo sytuacji, którzy zadysponują potrzebną pomoc (karetka pogotowia, inne wsparcie). Pan Burmistrz podpisał umowę z Wojewodą Dolnośląskim i Gmina ma otrzymać na taką formę wsparcia zdrowia seniorów kwotę ponad 120 tys. zł. Pozwoli to m.in. zakup ok. 40 “opasek życia” dla naszych seniorów. Na jakich zasadach i komu zostaną one przyznane?

  O przyznaniu takiej opaski naszym seniorom decyduje lekarz, który współpracował z MGOPŚ w Lubomierzu podczas pisania wniosku w ramach rządowego programu „Korpus wsparcia seniora”. Tak więc opaski otrzymają ci seniorzy, którzy ze względów zdrowotnych powinni być pod stałym nadzorem lekarskim.  

Jak przebiegał będzie remont drogi Lubomierz – Radoniów?  

W pierwszej kolejności ruszą prace związane z poboczami. Tak więc jeszcze przez pewien czas droga będzie przejezdna. Planowane jest zamknięcie drogi na czas kładzenia nowego asfaltu.         

Kiedy znikną potężne dziury w drodze Lubomierz – Wojciechów?

  Z informacji uzyskanej od Kierownika Zarządu Dróg Powiatowych we Lwówku Śląskim wynika, że prace remontowe dróg powiatowych miały się odbywać od kwietnia do końca lipca br. Wiem, że w ubiegłym tygodniu pracownicy służby drogowej uzupełniali pobocza, więc jest nadzieja, że dziury także wkrótce znikną.

  Czy w Lubomierzu otwarta zostanie “Żabka”?

  Jeśli chodzi o Żabkę, to ciężko mi się wypowiadać, gdyż jest to umowa z osobą prywatną i należałoby to pytanie zadać właścicielowi obiektu. Wiem, że były prowadzone tego typu rozmowy, ale jaki jest ostateczny finał tych rozmów, to nie wiem.   Bardzo dziękuję za informacje, życzę pomyślnego przebiegu wszystkich prowadzonych spraw.

(JAGA)

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email