Filmowo-festynowy weekend

chodźmy do kina!

Rozpoczął się już w sobotę 25 czerwca.

Wczesnym popołudniem na lubomierskim rynku pojawił się wielki telebim zamówiony przez Lubomierskie Centrum Kultury, które tym samym zaprosiło widzów na  cykl spotkań z Polską Kinematografią – “Lubimy Polskie Komedie” Lubomierz 2022, zapowiadający XXV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, który odbędzie się w Lubomierzu od 5 do 7 sierpnia.

Zadanie to dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a na wydarzenie zapraszają: Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa we Wrocławu oraz Lubomierskie Centrum Kultury.

Przez 6 kolejnych weekendów (w soboty i niedziele)  oglądać będziemy mogli ciekawe polskie komedie.

 Każdy dzień projekcji filmów rozpoczyna blok bajek dla dzieci, a następnie oglądać możemy 3 polskie filmy komediowe. Dzięki temu projektowi odbędą się projekcje osiemnastu  polskich komedii, a niektórych z nich już dawno nie mogliśmy obejrzeć. Jako przykład posłużyć może komedia “ABC Miłości” z 1935 roku, czy “Fredek uszczęśliwia świat” z 1936.

Ostatnim dniem funkcjonowania tego  lubomierskiego kina pod chmurką, będzie niedziela, 24 lipca. Dokładny repertuar zamieszczony jest na afiszach i stronie internetowej LCK.

Serdecznie zachęcam wszystkich do czynnego udziału w tych projekcjach, bo zobaczyć można naprawdę ciekawe polskie komedie i bardzo przyjemnie spędzić weekendowe popołudnia.

Kolejne projekcje już 9 i 10 lipca, początek o godz 15 blokiem bajek dla dzieci, a o 15.30 pierwsza z trzech repertuarowych komedii w każdym dniu. Nie przegapmy takiej szansy. Impreza nie jest biletowana, a Lubomierz to przecież stolica polskiej komedii!

 

 

Druga weekendowa impreza odbyła się 25 czerwca w Mięcicach pod hasłem: “Wianki świętojańskie”. Zorganizowali je: mieszkańcy Milęcic, Stowarzyszenie Przyjaciół Lubomierza oraz Lubomierskie Centrum Kultury. Gośćmi byli: delegacja z Trembowli, nasi Burmistrzwie, Panowie: Marek Chrabąszcz i Adam Skrzydłowski, były Burmistrz, Pan Wiesław Ziółkowski, Przewodniczący RM Gminy Lubomierz, Pan Michał Pater, towarzyszące Im osoby oraz licznie przybyli mieszkańcy Milęcic i okolicznych miejscowości. Nie zabrakło dzieci ochoczo uczestniczących w przygotowanych atrakcjach.Pogoda dopisała, choć było bardzo gorąco.

 Na placu przy remizie OSP stanęły namioty, stoły, ławki i duży, kolorowy,dmuchany zamek. Na stoisku Stowarzyszenia Przyjaciół Lubomierza można było kupić ciasta, wyroby rękodzieła, poznać różne zioła. Teren imprezy został perfekcyjnie wykoszony przez strażaków OSP Milęcice.

Zajęcia dla dzieci prowadziła Pani Anna Kalińska, pomagała jej siostra.

Przewodnim mottem imprezy były wianki świętojańskie i odbywające się zajęcia były ściśle z tym tematem związane.

Pani Barbara Bratek odczytała tekst zatytułowany: “Wianki, tradycje i obrzędy”.

Dzieci z wielkim zapałem szukały ”kwiatu paproci”, a kiedy go z dumą przyniosły i rozpakowały, znalazły w środku dużo cukierków.

W przygotowanej zgadywance-wierszowance, składającej się z ośmiu części, były na przykład takie niewiadome: “Nie jest to legenda, jak pachnie…….. Z niej jest lek gotowy na bezsenność i ból głowy. Gdy ją włożysz do szuflady, uciekają owady”.

Po odgadnięciu wszystkich zagadek hasło brzmiało: “Legenda o kwiecie paproci”, a dzieci, które pomyślnie odgadły zgadywankę w nagrodę otrzymywały słoiczek, który napełniały wybranymi przez siebie ziołami.

 

Było też wicie wianków, a następnie puszczanie ich do płynącej nieopodal rzeczki.

Niewątpliwą atrakcją była również możliwość przejażdżki na kucyku.

 

Impreza była bardzo udana, dopisała frekwencja i dobre humory.

 

Organizatorom obu tych wydarzeń należą się wielkie brawa!

 

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Sieniuć

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email