Dobre rady

ślimak

 

Kilka dobrych rad dla naszych Czytelników

 

Truskawki

Mamy obecnie sezon na truskawki, które uważane są za bombę witaminową, są również dobrym źródłem błonnika, który usprawnia pracę jelit oraz pozwala zahamować łaknienie.

Te owoce obniżają też poziom tzw. złego cholesterolu, wspierają pracę serca, rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają ryzyko zawału. Wzmacniają układ immunologiczny, a więc działają antynowotworowo.

Dobrze działają też na cerę odżywiając ją i rozświetlając. W truskawkach znajduje się też wiele witamin. Najwięcej jest witaminy C, także witamina K i cenne minerały: potas, wapń, fosfor, magnes.

Są to owoce niskokaloryczne.

W 100 g truskawek są 32 kcal, podczas gdy maliny mają 43 kcal, jabłko – 50 kcal, jagody – 51, a czereśne – 63. Kilogram owoców ma około 330 kcal, około 50 gramów węglowodanów i ponad 15 gramów błonnika.

 

Jak mrozić truskawki, aby zachowały swój smak?

Zaczynamy od umycia owoców – koniecznie przed usunięciem szypułek. Dzięki temu nie nasiąkną one wodą i nie stracą jędrności podczas mrożenia. Następnie trzeba je osuszyć. Najlepiej pozwolić im wyschnąć na durszlaku, potem odłożyć na ręcznik papierowy i delikatnie, dodatkowo odcisnąć z wody.

Dopiero po umyciu i osuszeniu usuwa się szypułki. Najlepiej zrobić to ręcznie lub przy użyciu szczypiec lub pincety. Nie powinno się ich odcinać nożem, gdyż usuwa się także część owocu.

Z kolei przystępujemy do mrożenia. Dobrze jest włożyć je do zamrażalnika na około 2-4 godz, rozłożone na tacce, żeby się nie skleiły. Potem możemy je już przesypać do woreczków i ponownie włożyć do zamrażarki. Dzięki temu owoce nie skleją się i zachowają swój naturalny kształt, a także smak. W zamrażarce powinno się je przechowywać do 12 miesięcy. Smacznego!

 

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie

Sama mam ogródek i muszę walczyć z prawdziwą plagą ślimaków, która ostatnio nawiedza nie tylko mój ogród. Wyruszają one na żer wcześnie rano i pod wieczór. Niszczą rośliny ozdobne i uprawne. Potrafią zjadać mniejsze liście w całości, a większe kaleczą podgryzaniem ich na tyle, że po prostu je niszczą. Powodują duże szkody w uprawach.

Na to, żeby się ich pozbyć jest kilka sposobów.

Można je wyłapywać i wynosić z ogrodu, Zastosowałam tę metodę i uzbierałam ich mnóstwo, choć mam mały ogródek.Takie działania trzeba powtarzać bardzo często, bo szczególnie po deszczu, gdy jest ciepło, pojawiają się znowu w dużej ilości.

Stosuję też gotowy preparat SNACOL na ślimaki.

 Są też inne sposoby, z których zamierzam skorzystać w razie potrzeby:

 Wokół roślin, które są narażone na działanie szkodników, rozsypać możemy np. trociny lub pokruszone skorupki jajek (które dodatkowo rozkładając się, odżywią glebę). 

 Można też rozsypać fusy po kawie wokół roślin – ślimaki bardzo nie lubią jej intensywnego zapachu, a kofeina dodatkowo działa na nie toksycznie. 

Podobnie odstraszająco zadziała cynamon. Jego specyficzny, intensywny zapach przeszkadza ślimakom.

Można do walki z tymi szkodnikami użyć także sody oczyszczonej.

Te metody będą skuteczne, dopóki nie spadnie deszcz.

 Sprawdzonym, choć czasochłonnym sposobem jest sól na ślimaki w ogrodzie. Wystarczy posypywać solą każdego napotkanego osobnika. Niszczy je ona dość skutecznie.

 

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie

 Moim problemem są także mrówki w ogrodzie. Szkodzą one uprawom, szczególnie warzywom i roślinom ozdobnym. Jeśli w dużej ilości rozgoszczą się w bliskim sąsiedztwie systemu korzeniowego rośliny, uszkodzą ją. Oprócz tego mrówki:

przesuszają ziemię – poprzez drążenie w ziemi tuneli i budowanie w niej gniazd, mrówki przyczyniają się do przesuszania jej;

niszczą rośliny – i to na dwa sposoby. Po pierwsze: drążąc tunele, uszkadzają ich systemy korzeniowe. Po drugie: w czasie suszy żywią się młodymi pędami roślin.

Ja użyłam proszku do pieczenia. Mrówki go nie lubią, więc powinny go omijać. Rozsypałam go w pobliżu sadzonek, gdzie zauważyłam mrówki.

 Zastosowałam również cynamon, którego także nie lubią mrówki.

 Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się mrówek jest posypanie miejsc, w których się znajdują fusami po kawie.

 Jeszcze innym sposobem na pozbycie się tych intruzów jest soda oczyszczona.

Wystarczy posypać nią miejsca, w których mrówki szczególnie upodobały sobie bytowanie. Skuteczne jest również posypywanie sodą ścieżek, którymi się poruszają.

 Gdy zlokalizujemy gniazdo, możemy także wlać do niego wrzącą wodę. To jest jednak rozwiązanie doraźne – miejsce wybitych mrówek szybko mogą zająć kolejni lokatorzy.

 

Wszystkim działkowiczom życzę udanej walki z intruzami w ogródku i udanych plonów.

 

Autor: Jadwiga Sienuć, zdjęcia z internetu

 

 

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email