Dla nas idą w ogień – z wizytą u Strażaków

IMG_20220501_131150

 

 

Na naszych strażaków zawsze możemy liczyć. Gaszą różne pożary, są zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy i to bez względu na porę dnia czy nocy. Można śmiało stwierdzić, że dla nas idą w ogień.

 

Rozmawiam z Prezesem OSP KSRG Lubomierz Panem Markiem Ciereszko.

 

Jakie wydarzenia ostatnio mobilizowały strażaków?

W większości były to pożary nieużytków i łąk oraz pustostanów. Największy pożar, w którym czynnie uczestniczyliśmy, wybuchł w ubiegłym tygodniu na granicy województwa dolnośląskiego z lubuskim, gdzie paliły się lasy o obszarze 5 ha. W tej akcji uczestniczyło wiele jednostek oraz 3 samoloty. Akcja trwała 18 godzin i ważne jest to, że pożar nie rozprzestrzenił się dalej

Przez jakiś czas w Lubomierzu grasował podpalacz i wtedy codziennie wyjeżdżaliśmy do akcji po 3-4 razy by gasić łąki, nieużytki, a także opuszczony dom mieszkalny w Milęcicach.

Bardzo cieszy nas fakt, że spadła ilość wypadków i zdarzeń drogowych.

Wielokrotnie wyjeżdżaliśmy w zastępstwie karetki pogotowia ratunkowego do zdarzeń medycznych, w tym 3 razy do nagłego zatrzymania akcji serca. Reanimowaliśmy poszkodowanych do czasu przyjazdu ratowników medycznych.

 

Ciekawy jest przypadek z pewnej wioski na terenie naszej gminy, kiedy to, już kolejny raz wyjeżdżaliśmy ratować pana nadużywającego alkoholu. Najpierw, 2 lata temu, zapragnął przyrządzić sobie posiłek, ale zapomniał, że zostawił go na gazie. Ów posiłek został przyprawiony gęstym dymem, który zauważyli sąsiedzi i wezwali odpowiednie służby. Na miejsce przyjechały jednostki z Jeleniej Góry, Lubania, Lubomierza i Lwówka. Akcja skończyła się szybko chociaż główne wejściowe drzwi były zamknięte, a pijany “kucharz” wyszedł z domu przez piwnicę.

Następnym razem zostaliśmy wezwani do tego pana ponieważ został on znaleziony na podłodze w łazience, był nieprzytomny, mocno pobrudzony i pijany. Dodatkowo stracił wzrok i był sparaliżowany od pasa w dół. Nie była to przyjemna akcja, ale poszkodowanemu została udzielona pierwsza pomoc i trafił do szpitala.

 

W maju odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze połączone z piknikiem strażackim, w których zmierzyły się drużyny OSP z terenu naszej gminy. Pierwsze miejsce zajęli strażacy z Milęcic, II – OSP Golejów, III OSP KSRG Lubomierz.

 

Podczas tej imprezy nasza jednostka  podpisała umowę partnerską o wzajemnej współpracy  z zaprzyjaźnionym II Lubomierzem. Będą wspólne ćwiczenia, wymiana młodzieży, wzajemne odwiedziny.

Zawody zakończyły się koncertem zespołu Progres oraz poczęstunkiem strażacką grochówką.

 

17 maja  miało miejsce historyczne wydarzenie. Nasza jednostka strażacka, współnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Lwówku, Dyrekcją Zespołu Szkół w Lubomierzu,  podpisała list intencyjny o powstaniu klasy o profilu strażackim w naszym Zespole Szkół.

 

Od autora: Treść listu intencyjnego brzmiała: “Mając na względzie współpracę na rzecz upowszechniania wśród uczniów szkoły ponadpodstawowej wiedzy na temat przeciwdziałania niebezpieczeństwom, w tym działań przeciwpożarowych, działań edukacyjnych z zakresu ratownictwa, umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa,  Ochotnicza Straż Pożarna w Lubomierzu oraz Zespół Szkół w Lubomierzu deklarują wolę partnerskiej współpracy w zakresie szkolenia ukierunkowanego na przysposobienie młodzieży do służby w Jednostkach Ochrony Przeciwpożarowej i innych podmiotach PSP. OSP i KSRG. Strony zobowiązują się do współpracy w zakresie procesu dydaktycznego i wychowawczego młodzieży szkolnej poprzez zapewnienie wsparcia merytorycznego dla w.w. przedsięwzięć”. Pismo podpisali: Komendant PPSP w Lwówku st. bryg. mgr inż. Mariusz Mróz, Dyrektor Zespołu Szkół mgr Marek Kozak, Prezes OSP Lubomierz dh Marek Ciereszko.

 

W maju byliśmy też z wizytą u zaprzyjaźnionych strażaków z gminy Mszana Dolna, tam zostaliśmy zaproszeni na piknik rodzinny organizowany przez nich oraz uczestniczyliśmy w przyjęciu odbywającym się w prawdziwej bacówce.

 

W czerwcu szeregi naszej jednostki zasiliło 5 nowych strażaków ratowników, którzy ukończyli podstawowy kurs strażaka OSP zorganizowany przez PSP w Lwówku. Zajęcia trwały 3 miesiące, a młodzi adepci uczyli się sztuki pożarniczej i ratownictwa.

 

Druga grupa doświadczonych strażaków w tym czasie zdawała państwowy egzamin kwalifikacyjny pierwszej pomocy i przedłużyła certyfikat ratownika. Najpierw pokonywali test z teorii medycyny, potem praktyczny egzamin z resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a na koniec była zaaranżowana scenka zadaniowa, w której musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną oraz współpracą w grupie przy udzielaniu pierwszej pomocy. Egzamin wszyscy zdali pomyślnie.

 

Obecnie 12 strażaków ma kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a w naszej jednostce jest 25 czynnych ratowników.

 

Co chciałbyś przekazać Czytelnikom?

Apelujemy do dorosłych, młodzieży i dzieci o zachowanie bezpieczeństwa i rozwagi podczas wakacji.

Dziękujemy za wszystkie pochlebne opinie na temat naszej jednostki i zapewniamy, że nie spoczywamy na laurach, będziemy się dalej rozwijać i pomagać.

 Dla Was idziemy w ogień!

 

Bardzo dziękuję za przekazane informacje. Życzę samych bezpiecznych i pomyślnych akcji.

 

 

 

 

Tekst: Jadwiga Sieniuć, zdjęcia od strażaków

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email