O tym warto wiedzieć

leki

 

Nordic Walking

 Może go uprawiać każdy i wszędzie. Jego zaletą jest również to, że zwiększa wydolność serca i zapobiega zawałom. Obniża także poziom cholesterolu. Wystarczy trenować 2 razy w tygodniu przez około 2 miesiące, aby odpowiednio zmienić proporcje dobrego (HDL) i złego (LDL) cholesterolu.

Podczas treningu wytwarzają się endorfiny czyli hormony szczęścia. Regularne marsze z kijkami wspomagają odchudzanie. Godzina takiego treningu pozwala spalić około 400 kcal. Spacerując z kijkami dostarczamy organizmowi o 20 – 60% więcej tlenu niż podczas tradycyjnego szybkiego marszu. A to poprawia wydolność organizmu i przynosi lepszą kondycję.

 

By lilak stał dłużej w wazonie

 W wazonie szybko więdnie. Jest jednak sposób, by przedłużyć jego żywotność. Kwiaty trzeba ścinać o poranku lub wieczorem. Łodygi należy  ścinać pod skosem, a następnie ich końcówki rozgnieść młotkiem i zanurzyć we wrzątku na 20-30 sekund. Następnie umieścić w wazonie z dużą ilością wody i odżywką do kwiatów. Wodę należy zmieniać codziennie.

 

Trzy sposoby na nadmierną senność w ciągu dnia

 Intensywny 30-minutowy spacer na świeżym powietrzu. Chociaż często wymaga przełamania oporu przed wychodzeniem z domu, jest to najprostszy sposób na pokonanie senności. Wystarczy pół godziny spaceru każdego dnia.

  1. Proste ćwiczenie rozciągające. Trzeba stanąć w rozkroku i unieść ramiona. Przetrzymać kilka sekund, rozluźnić, powtórzyć, a następnie wykonaćlekkie skręty tułowia oraz krążenia bioder.
  2. Pobudzający napar yerba mate. Do zaparzacza trzeba wsypać 2 łyżki yerba mate i zalać je szklanką gorącej wody. Zostawić do zaparzenia. Pić 2 razy dziennie do godziny 17.00 przez tydzień.

 

Jak prawidłowo przyjmować antybiotyki

 Są to leki, które mogą nie zadziałać, a nawet zaszkodzić jeśli nie będziemy ściśle przestrzegać określonych zasad w trakcie ich przyjmowania. Należy je przede wszystkim stosować na zlecenie lekarza i zgodnie z jego zaleceniami: ani krócej, ani dłużej. Częstym błędem jest przerywanie antybiotykoterapii, gdy tylko poczujemy się lepiej. To prowadzi do przykrych konsekwencji. Infekcja nie jest do końca wyleczona, co może skutkować jej groźniejszym nawrotem.

Antybiotyki mogą różnie reagować w połączeniu z niektórymi produktami spożywczymi lub innymi lekami.Dlatego najlepiej zażywać je co najmniej godzinę przed  jedzeniem lub dwie godziny po posiłku. Są też antybiotyki, które należy przyjmować w trakcie posiłku. Zanim rozpoczniemy antybiotykoterapię, najpierw należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku. Leki trzeba popijać wodą. Mleko, soki, kawa źle wpływają na proces wchłaniania antybiotyków. Pamiętajmy też, że należy je spożywać zawsze o tych samych godzinach.

 

Inne wykorzystanie wody

 Woda po makaronie doskonale odżywi zniszczone włosy, zapobiegnie ich puszeniu oraz rozdwajaniu końcówek. Należy jej użyć do ostatniego płukania. Lekko odcisnąć jej nadmiar z włosów, owinąć głowę ręcznikiem, a po 20 minutach spłukać letnią wodą.

Woda po jajkach przyda się do podlewania kwiatów. Odżywi je i pomoże zachować kwasowatość gleby odpowiednią dla większości domowych roślin doniczkowych.

Woda po ryżu zadziała jak napój energetyzujący. Kiedy czujemy się zmęczeni i senni do szklanki wody ryżowej dodajemy 1 łyżeczkę miodu. Mieszamy i wypijamy. Od razu poczujemy zastrzyk energii.

 

Które kwiaty warto podlewać kawą

 Dzięki temu prostemu zabiegowi dostarczymy naszym domowym roślinom cennych składników, m.in. azotu, potasu i magnezu.

2 łyżeczki zmielonej kawy zalewamy 1 szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 5 minut. Napar dokładnie mieszamy, przecedzamy i studzimy, a następnie podlewamy nim kwiaty. Taki zabieg wykonujemy raz na 2 tygodnie i jest on najbardziej wskazany do podlewania paproci, kaktusów, fiołków afrykańskich, kamelii japońskiej i anturium.

Możemy także wysuszone fusy z kawy wymieszać z ziemią  kiedy przesadzamy kwiaty. Warstwa fusów powinna znaleźć się na głębokości około 20 cm. Poprawi to napowietrzenie gleby, pomoże roślinom szybciej rosnąć i bujniej kwitnąć.

 

Jak często myć włosy

Zgodnie z opiniami ekspertów nie zaleca się mycia włosów codziennie, nikomu. Mycie włosów każdego dnia może powodować nadmierne wysuszanie skóry głowy, a w efekcie nadprodukcję sebum przez gruczoły. W myciu włosów, jak w każdym aspekcie pielęgnacji, należy znaleźć umiar i wyważyć nasze potrzeby. Zbyt rzadkie mycie włosów może wywołać na naszej skórze powstanie znanej wszystkim mamom ciemieniuchy. Ryzyko to występuje najczęściej u osób z gęstymi włosami. Z drugiej strony, nie bójmy się, że częste mycie włosów spowoduje, że nasze włosy zaczną bardziej wypadać. Możemy obawiać się efektu odwrotnego. Gdy odpuścimy sobie regularne mycie, możemy spodziewać się spadku kondycji naszych włosów i ich wzmożonego wypadania. 

Cienkie włosy wymagają od nas o wiele większej delikatności. Nawet najbardziej podstawowa pielęgnacja może powodować niszczenie włosa, jego łamliwość oraz wypadanie. Przede wszystkim należy zrezygnować z szamponów, które silnie oczyszczają. To one są najbardziej agresywne w stosunku do naszych włosów. Ważna jest także temperatura, jaką myjemy głowę. Nie stosujmy zbyt gorących pryszniców. Po umyciu włosów nie pocierajmy ich ręcznikiem w celu wysuszenia. Wystarczy jedynie odciśnięcie nadmiaru wody.

Włosy kręcone wymagają specyficznych metod pielęgnacji. Najlepszą z nich będzie ta nazwana metodą „curly girl. Ważne w niej jest mycie włosów odpowiednimi kosmetykami. Powinno się wybierać szampony, które nie zawierają substancji drażniących takich jak SLES, SLS, czy ALS lub silikonów. Te składniki jedynie obciążają włos. Po taki szampon można sięgnąć co 2 tygodnie, by upewnić się, że włosy zostały umyte ze wszystkich pianek i lakierów, które stosujemy na co dzień.  

Włosy naszych pociech są delikatne, tak samo jak skóra ich głowy. Pamiętajmy więc, by nie myć włosów malucha częściej niż co drugi dzień. Nie dopuszczajmy jednak do tego, by mycie włosów odbywało się rzadziej niż raz w tygodniu. 

 

Autor: JAGA

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email