Żołnierze Wyklęci – Cześć Waszej Pamięci!

IMG_20220228_165939

 

 

Dzień 1 marca, jest niezwykłym dniem dla każdego Polaka. Jest to bowiem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do niedawana było to święto, którego w Gminie Lubomierz nie obchodzono aż tak uroczyście. Do dnia, w którym odnaleziony został niezwykły relikt historii. Relikt, który dla jednych jest zupełnie niezrozumiałym lub obojętnym, a dla drugich niczym „święty graal”. Przypadek czy może raczej przeznaczenie, sprawiło, że 4 lata temu w Popielówku historia Żołnierzy Wyklętych ożyła i żyje w nas nadal.

We wrześniu 2018 roku bowiem podczas prac porządkowych i inwentaryzacyjnych w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku został odnaleziony sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jednej stronie znajduje się orzeł w koronie i hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a na drugiej wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół kryje jeszcze jedną tajemnicę. Z drugiej strony marmurowej płyty, upamiętniającej żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny Światowej znajduje się polski napis. Najstarszy i jedyny będący świadectwem osadników z 1946 roku, byłych partyzantów Armii Krajowej (AK), Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Batalionów Chłopskich (BCh). W toku dalszych badań historycznych odsłoniła się kolejna tajemnica. W roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pod nazwą Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze mjr. Henryka Flame ps. „Bartek”, który zasłynął z defilady w Wiśle, zorganizowanej pod nosem UB i Milicji. Dwóch Żołnierzy Niezłomnych z Żandarmerii Sił Podziemnych zapłaciło za to najwyższą cenę, zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano. Tadeusza Pietrykę ps. „Sokół” skazano natomiast na 15 lat więzienia. Odszedł w 20210 roku, a jego grób znajduje się przy Kościele w Popielówku.

Dzięki tym wydarzeniom Popielówek stał się miejscem szczególnej Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Wioską Żołnierzy Niezłomnych. Także i w tym roku, 28 lutego oraz 1 marca uczciliśmy Pamięć Bohaterów Podziemia podczas Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Popielówku – Wiosce Żołnierzy Niezłomnych.

Obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek, szkolnym konkursem wiedzy historycznej „Wieczna Wam Wyklęci chwała” dla uczniów szkoły podstawowej oraz liceum. Na laureatów niniejszego konkursu czekały wspaniałe nagrody m.in. książki o Żołnierzach Wyklętych czy gry wydane przez IPN. Następnie w Auli Zespołu Szkół w Lubomierzu miało miejsce spotkanie z Jackiem Wroną poświęcone tradycji walki o wolność. Pan Jacek nawiązał także w swoim wystąpieniu o sytuacji na Ukrainie. O godzinie 15:00 w Lubomierskim Centrum Kultury miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy IPN Odział we Wrocławiu, poświęconej sylwetkom Żołnierzy Wyklętych oraz ich działań w powojennym podziemiu. Wystawa będzie dostępna do oglądania do 24 marca 2022 r. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia obchodów był Marsz Pamięci, który w asyście Jednostek OSP Milęcice i OSP Lubomierz przeszedł przez miasteczko. W czasie marszu uczniowie Zespołu Szkół trzymali w dłoniach przygotowane przez nas tabliczki z sylwetkami Żołnierzy Wyklętych, nie zabrakło także tematycznych banerów, polskich flag, a także symboli solidarności z Walczącą Ukrainą. Po marszu wspólnie odśpiewaliśmy Rotę, przygotowaliśmy punkt odbierania darów dla Ukrainy oraz ciepły poczęstunek. Na specjalnie przygotowanym stoisku prezentowane były repliki broni Paramilitarnej Grupy ASG z Lubomierza. Na koniec przygotowane zostało Nocne Zwiedzanie Kościoła WNMP i św. Maternusa w Lubomierzu z przewodnikiem.

Drugi dzień Obchodów zainaugurowała msza święta w intencji walczących za Polskę w świątyni Żołnierzy Niezłomnych – Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku. Modliliśmy się także za Ukrainę i jak najszybsze zakończenie wojny. Po mszy świętej krótkie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, Prezes Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz Pan Damian Gładysz wręczył przepiękne statuetki mecenasom projektu, które ufundowało Stowarzyszenie, wręczone zostały nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, a delegacje złożyły kwiaty na grobie Tadeusza Pietryki ps. „Sokół”. O godzinie 11:15 wystartował IV Bieg Wilczym Tropem im. Tadeusza Pietryki na dystansie 1963 m zorganizowany przez Zespół Szkół w Lubomierzu, a nad którego bezpieczeństwem czuwali Druhowie z OSP Oleszna Podgórska, OSP Wojciechów oraz OSP Lubomierz. Na wszystkich uczestników czekały kubki, pamiątkowe medale oraz ciepły posiłek przygotowany przez Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz oraz upominki przekazane przez Powiat Karkonoski.

Dalsze uroczystości przeniosły się do Lubomierza, gdzie przy Zespole Szkół w Lubomierzu nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Założycieli Szkoły z I Dywizji Pancernej gen. Maczka i I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego ufundowanej p[rzez Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz, a  w Auli Zespołu Szkół Przemysława Mandeli z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu przedstawił prelekcję popularno – naukową dotyczącą Żołnierzy Niezłomnych oraz tradycji 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, w nawiązaniu do tradycji pancernych Zespołu Szkół w Lubomierzu.

Na zakończenie Obchodów zaprosiliśmy na koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania w Kościele WNMP i św. Marii Panny w Lubomierzu.

 

Wszystkie wydarzenia odbyły się w reżimie sanitarnym, a zadanie zostało dofinansowane ze środków Fundacji ORLEN, z programu „Moje Miejsce na Ziemi”.

 

Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Dolnośląski, Instytut Pamięci Narodowej Odział we Wrocławiu, Senatorowie RP Rafał Ślusarz oraz Krzysztof Mróz.

 

 

IMG_20220218_073441

Zdjęcie 1 z 75

Alicja Nawojczyk

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
Email